Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w sporze o Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz: To święte miejsce musi łączyć

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Karolina Misztal
Miasto Gdańsk wniesie należący do niego teren na Westerplatte do planowanego muzeum, ale będzie miało wpływ na wystawę, na sposób upamiętnienia i funkcjonowanie przyszłej placówki - to oferta prezydent Aleksandry Dulkiewicz, którą przekazała w czasie dzisiejszego spotkania z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosławem Sellinem. Wydaje się, że może to być przełom w sporze gdańskiego samorządu i partii rządzącej o teren pola bitwy na Westerplatte.

We wtorek, 25 czerwca w Warszawie wiceminister Sellin rozmawiał z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz o przyszłości Westerplatte.

- Złożyłam ofertę, wsłuchując się w głosy ministra Jarosława Sellina i premiera Mateusza Morawieckiego (prezydent Dulkiewicz rozmawiała z nim dwa tygodnie temu - red.) - mówiła po spotkaniu w Warszawie prezydent Gdańska. - Tereny miasta Gdańska mogą być wniesione do przyszłej placówki muzealnej, ale będziemy współtworzyć, jako samorząd, tę inicjatywę, wspólnie będziemy brać odpowiedzialność za upamiętnienie, wystawę i funkcjonowanie przyszłego muzeum.

- We współpracy z miastem Gdańsk będziemy w stanie w ciągu 3,4 lat zbudować plenerowe muzeum na Westerplatte - dodał Jarosław Sellin, w czasie wspólnego briefingu z prezydent Dulkiewicz. - Jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel ok. 140 mln zł. Myślę, że to również będzie cieszyć samorząd Gdańska.

- Środowisko polityczne, do którego należę uważa, że Westerplatte powinno być pod opieką państwa, a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest najlepszą placówką do zorganizowania tego miejsca pamięci - dodał Sellin, sugerując jednocześnie, że oferta samorządu Gdańska jest dla niego satysfakcjonująca.

Przypomnijmy, projekt specjalnych przepisów w sprawie terenów, których we wrześniu 1939 r. heroicznie bronili polscy żołnierze, jest już opracowywany w Sejmie. Dokument złożyła na początku maja tego roku grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, z Kazimierzem Smolińskim na czele.

Projekt tzw. specustawy zakłada scalenie terenów na półwyspie - dawne pole bitwy o Wojskową Składnicę Tranzytową podzielone jest między kilku właścicieli. Dotyczy to także terenów należących do gdańskiego samorządu, którym od 30 lat opiekuje się Muzeum Gdańska. To wywoływało sprzeciw samorządowców i części muzealników z Gdańska.

Prezydent Dulkiewicz mówiła o zawłaszczaniu terenów Westerplatte dla celów politycznych, przedstawiciele rządu i PiS odpierali, że tereny pola bitwy są przez miasto zaniedbane, że upamiętnienie obrońców jest niewystarczające, wręcz niegodne.

Specustawa miałaby wszystkie te tereny przekazać w nadzór gdańskiemu Muzeum II Wojny Światowej, które miałoby odpowiadać za budowę muzeum i upamiętnienie na Westerplatte.

Wydaje się, że dzisiejsze spotkanie Dulkiewicz - Sellin może być przełomem w sporze o Westerplatte. Prezydent Gdańska zaznaczyła jednocześnie, że wobec jej propozycji prace nad specustawą zostaną wstrzymane.

- Przyszłam z wyciągniętą dłonią, po to by godnie upamiętnić to święte miejsce. Westerplatte powinno nas łączyć, a nie dzielić - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Dziękuję ministrowi Sellinowi za spotkanie, za to że rozmawiamy. Dopóki jesteśmy w stanie to robić, jest nadzieja na porozumienie.

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że już w zeszłym roku zarządzające terenami Westerplatte Muzeum Gdańska przygotowało trzy koncepcje upamiętnienia Westerplatte, łącznie z budową nowego budynku muzealnego na półwyspie i nowym zagospodarowaniem miejsca pamięci. Dodała również, że w najbliższą sobotę rozpoczną się na Westerplatte pierwsze uroczystości związane z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Odbędzie się m.in. spotkanie ze społecznymi obrońcami Wartowni nr 1, którzy pod koniec lat 60 XX wieku uratowali historyczny budynek przed zniszczeniem.

- Już w 1998 roku śp. prezydent Paweł Adamowicz zainicjował obchody na Westerplatte i zawsze dbaliśmy o to, by miały one wydźwięk międzynarodowy. W tym roku miasto Gdańsk zaprosiło na uroczystości burmistrzów, prezydentów miast-symboli, naznaczonych pamięcią II wojny światowej, skropionych krwią cywilnych ofiar - dodała Aleksandra Dulkiewicz.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki