Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekroczenia dotyczą pyłu zawieszonego i rakotwórczego benzo(a)pirenu [ROZMOWA]

sura
Z Adamem Zarembskim, naczelnikiem Wydziału Monitoringu w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Gdańsku rozmawia Joanna Surażyńska

Jak wypada Pomorze na tle kraju pod względem jakości powietrza?
Na tle Polski Pomorze wypada dobrze. Można powiedzieć, że w ostatnich latach stan powietrza ulega poprawie. Wyniki uzyskane z pomiarów monitoringowych porównujemy z ustanowionymi poziomami dopuszczalnymi. Na podstawie analizy wyznaczane są strefy, w których jakość powietrza jest niezadowalająca. Przekroczenia dotyczą pyłu zawieszonego i benzo(a)pirenu. Obok Kościerzyny z problemem jakości powietrza boryka się Starogard Gdański, Wejherowo, Rumia, zdarzało się, że Lębork. Pomiary w tych miejscowościach wykazywały niedotrzymanie standardów jakości. Natomiast w aglomeracji trójmiejskiej odnotowaliśmy zmniejszanie się stężeń zanieczyszczeń i w pewnym stopniu również w pozostałych miejscowościach naszego województwa, to jednak ciągle nie osiąga się stanu zadowalającego i nie wiadomo, czy odnotowana poprawa nie ma głównie związku z łagodnymi pod względem meteorologicznym zimami.

Na czym polega problem?
Główną przyczyną zanieczyszczania powietrza jest spalanie paliw stałych (węgla, drewna) w paleniskach domowych, często przestarzałych podłączonych do niskich kominów, w których temperatura spalania jest zbyt mała, co prowadzi do niepełnego przebiegu procesu, powodując emisję sadzy oraz zawartych w niej chemicznych związków organicznych. Dodatkowo, w wielu przypadkach uciążliwość pogłębia spalanie w paleniskach domowych odpadów - plastikowych opakowań, gumy czy pozostałości po klejonych, lakierowanych meblach. Do innych istotnych źródeł zanieczyszczeń powietrza należy emisja związana z transportem samochodowym oraz energetyką zawodową i przemysłową. Jednak te źródła emisji, jak potwierdzają analizy, nie mają istotnego wpływu na złą jakość powietrza w województwie.

Jak można poprawić sytuację?
Tam, gdzie mamy do czynienia z niską emisją, należy zmienić sposób ogrzewania mieszkań, sklepów, biur. Idealnym rozwiązaniem mogłoby być usieciowienie cieplne wszystkich tych obiektów. Jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w małych miejscowościach. Tutaj należałby wymienić indywidualną infrastrukturę grzewczą. Stare piece i paleniska na nowej generacji urządzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki