Przekop Mierzei Wiślanej. Decyzja środowiskowa zatwierdzona. Są jednak pewne warunki, które muszą być spełnione na placu budowy

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński

Wideo

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie rozpatrzyła odwołania samorządu województwa pomorskiego i organizacji ekologicznych od decyzji środowiskowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. Przeciwnicy inwestycji będą rozczarowani. Budowa może być realizowana, choć GDOŚ stawia przed wykonawcą prac pewne warunki.

Przekop Mierzei Wiślanej. Decyzja środowiskowa zatwierdzona

Kilkanaście miesięcy oczekiwały na odwołanie od decyzji środowiskowej przekopu mierzei organizacje ekologiczne, m.in. Greenpeace Polska, Eko Unia, a także samorząd województwa pomorskiego. Po siedmiu odroczeniach terminu odwołania, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie zmieniła nieco decyzję wydaną w grudniu 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Ostateczna decyzja środowiskowa podkreśla, że wpływ przekopu na środowisko będzie „niewątpliwy”. Jednak przy zastosowaniu „działań minimalizujących” na placu budowy, nie powinien być on „znacząco negatywny”. Oznacza to, że trwająca już budowa może być kontynuowana – mimo że nie jest tak bezpieczna jak sądził regionalny dyrektor w Olsztynie, to da się ją zrobić.

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym ma już swoją nazwę. Teraz tylko etap formalny

Warunków, które muszą być spełnione na placu budowy przekopu, zgodnie z decyzją GDOŚ, jest całkiem sporo i są szczegółowo sformułowane. Inwestycja musi m.in. mieć „zminimalizowane oddziaływanie akustyczne”. Np. ciężki sprzęt emitujący hałas nie powinien m.in. pracować między godziną 22:00 a 6:00 rano.

Do serwisowania, tankowania i postoju maszyn używanych na budowie powinno być wyznaczone jedno specjalne, zabezpieczone miejsce (sprzęt powinien być w czasie tych czynności skoncentrowany, by ograniczyć ewentualne zanieczyszczenie wielu miejsc). Wykonawcy powinni również zapobiegać, w czasie np. prac pogłębiarskich przy budowie kanału, nadmiernemu mętnieniu wód. Podobne warunki ochronne inwestycja musi spełnić w przypadku siedlisk roślin oraz zwierząt.

Przekop Mierzei Wiślanej. Pomorscy samorządowcy odwołali się od decyzji RDOŚ w Olsztynie

Przypomnijmy, pomorscy samorządowcy wskazali w swoim odwołaniu kilkadziesiąt, ich zdaniem, wątpliwości do zapisów decyzji środowiskowej wydanej przez RDOŚ w Olsztynie. Chodziło m.in. o brak wykazania tzw. nadrzędnego celu publicznego, który uprawniałby inwestora do tego, by realizować przekop, nawet ze szkodą dla obszarów Natura 2 000 (ten program ochronny obejmuje całe polskie części mierzei i Zalewu Wiślanego).

GDOŚ zaznacza w decyzji jednak, że „dogłębna i szczegółowa ocena oddziaływania na środowisko, w tym chronione w ramach obszarów Natura 2000 populacje roślin i zwierząt”nie potwierdziła obaw pomorskich samorządowców i ekologów.

Przekop Mierzei Wiślanej. Kiedy powstanie?

Dodajmy, kanał powstaje między Kątami Rybackimi a Krynicą Morską. Ma być polskim, niezależnym od Rosjan, przejściem z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Drogą tą mają trafiać towary do portu w Elblągu. Budowa ma potrwać do 2022 r.

Inwestycja wzbudza szereg kontrowersji, m.in. te dotyczące opłacalności projektu (zwłaszcza, że na początku roku okazało się, że budowa będzie kosztowała 2 mld zł, a nie 880 mln zł, jak wcześniej planowano). Mieszkańcy Mierzei Wiślanej uważają, że inwestycja zaszkodzi turystyce, z której żyją, rybołówstwu. Ekolodzy wskazują, że przekop niszczy cenne przyrodniczo tereny, objęte unijnym programem ochronnym Natura 2000.

Budowa przekopu Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej. Decyzja środowiskowa zatwierdzona....

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie