Przekop mierzei dał impuls do rozwoju małych portów na Zalewie. W piątek, 10.12.2021 podpisano umowę na modernizację portu we Fromborku

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Udostępnij:
W dostojnych murach nowego pałacu biskupiego we Fromborku podpisano w piątek, 10.12.2021 r., umowę na przebudowę tamtejszego portu rybackiego. Jest to jedna z szeregu realizowanych, bądź planowanych inwestycji mających dać szanse rozwoju małym portom położonym nad Zalewem Wiślanym.

- Gospodarka morska to nie tylko Gdańsk i inne wielkie aglomeracje leżące nad Bałtykiem, ale także małe porty, które po modernizacji stworzą lepszą szansę na rozwój lokalnym społecznościom. I taki właśnie jest cel inwestycji we Fromborku - podkreślił wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, który uczestniczył w dzisiejszej uroczystości. - Pieniądze wydane na rozwój takich ośrodków to dobrze ulokowana gotówka. Każda złotówka wydana na gospodarkę morską zwraca się stukrotnie - dodał wiceminister.

Grzegorz Witkowski zaznaczył, że poza mającymi sie wkrótce rozpocząć pracami przy fromborskiej marinie, resort infrastruktury zainicjował podobne inwestycje m.in. Krynicy Morskiej i Nowej Pasłęce, a planuje przeprowadzić je także w Sztutowie, Suchaczu i Tolkmicku.

Nie byłyby one możliwe, co podkreślono w trakcie spotkania we Fromborku, bez budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. To właśnie popularny "przekop" dał impuls do zainicjowania szeregu działań w rejonie Zalewu Wiślanego - i to zarówno na mierzei jak i na południowym nabrzeżu.

Inwestorem wszystkich tych działań jest Urząd Morski w Gdyni. I właśnie dyrektor Urzędu kpt Wiesław Piotrzkowski podpisał dzisiaj umowę na realizację inwestycji we Fromborku z wykonawcą - Korporacją Budowlaną Doraco.

Wartość umowy to 17 mln zł, a czas na jej wykonanie wyniesie 20 miesięcy. Modernizacja portu w całości finansowana jest z budżetu państwa, ze środków inwestycyjnych Urzędu Morskiego.
W wyniku przebudowy poprawie ulegną parametry użytkowe portu, w tym dopuszczalne obciążenie użytkowe i jego głębokość (z -1,5 m do -2,5 m).

- Dzięki przebudowie ulepszona zostanie konstrukcja hydrotechniczna, będąca aktualnie w złym stanie technicznym. Powiększony i pogłębiony zostanie również basen portowy, co wpłynie na zwiększenie ilości miejsc postojowych, wielkość wchodzących jednostek oraz poprawę bezpieczeństwa żeglugi – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Warunki bezpiecznego użytkowania zapewnione zostaną również poprzez wymianę wyposażenia nabrzeży oraz nawierzchni, przebudowę slipu czy zapewnienie elementów zagospodarowania oraz infrastrukturę techniczną (w tym przyłącza, oświetlenie, hydranty).

We Fromborku, mieście Mikołaja Kopernika i średniowiecznego zespołu katedralnego, port rybacki ma znaczenie gospodarcze jak i turystyczne.

- „Nowe otwarcie” wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego, białej floty, oraz próby wyjścia ze schematu jednodniowego pobytu turysty na naszych terenach, co w chwili obecnej stało się wręcz normą. Kolejnym krokiem rozwoju będą starania o pozyskanie środków finansowych zewnętrznych z przeznaczeniem na dalszy rozwój strefy „B” obszaru ochrony uzdrowiskowej, kontynuacji modernizacji falochronu tzw. „starego molo”, czy stworzenie mariny dla różnych jednostek pływających, która stała by się częścią składową i naturalnym uzupełnieniem zachodniej części fromborskiego portu – stwierdził Zbigniew Pietkiewicz, burmistrz Fromborka.

W wadze tej inwestycji dla rozwoju regionu świadczyła obecność władz samorządowych miast i gmin powiatu braniewskiego oraz parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z Warmii i Mazur - posłów Leonarda Krasulskiego i Zbigniewa Babalskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie