MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przekazano klucze do sześciu wyremontowanych mieszkań na gdańskiej Oruni

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Dominik Paszliński/Urząd Miejski w Gdańsku/materiał prasowy
Trakt św. Wojciecha 58 to kolejny budynek mieszkalny, który w ostatnich latach przeszedł pełną termomodernizację. Sześć rodzin wkrótce zamieszka w komfortowych lokalach położonych w pięknym i ekologicznym budynku. Koszt realizacji to ponad 2,2 mln zł.

- Dzisiaj oddajemy wyremontowany z pietyzmem budynek historyczny, ale co najważniejsze przekazujemy klucze do własnych mieszkań dla 6 gdańskich rodzin. Prace zostały przeprowadzone ze środków własnych Gdańska, wyniosły one ponad 2, 2 mln zł – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wręczając klucze rodzinom, które będą mieszkać pod tym adresem. - Remonty starych kamienic są bardzo drogie, między innymi ze względu na dostosowanie ich do komfortu mieszkających. Ale korzystając z różnych mechanizmów finansowania: środków unijnych, innych dofinansowań oraz środków własnych remontujemy kolejne obiekty. Działamy konsekwentnie, by gdańskie rodziny w potrzebie miały gdzie mieszkać - dodała.

Historia kamienicy z charakterystycznym wykuszem sięga czasów przedwojennych, kiedy to mieścił się tam kompleks budynków Państwowej Pralni i Farbiarni Chemicznej, założonej przez Maxa Kraatz’a. Jeszcze po wojnie w "Śnieżce" prano i farbowano m.in. pościel i odzież pracowniczą. Z czasem jednak, zakład zlikwidowano a plany zagospodarowania terenu pokrzyżowała powódź, która w znacznym stopniu zniszczyła zabudowania. Ostatecznie w 2004 r. zdecydowano o ich rozbiórce. Do dnia dzisiejszego zachował się jednak należący do zasobów miejskich budynek, gdzie niegdyś mieściły się biura zakładu, który dziś, dzięki modernizacji odzyskał dawną świetność.

6 mieszkań

Remont budynku finansowany był ze środków miejskich i wyniósł ponad 2,2 mln zł. Swoim zakresem obejmował zarówno remont elewacji i dachu, ale także prace konstrukcyjne i zmianę sposobu ogrzewania. Zmiana układu wewnętrznego pozwoliła na wyodrębnienie 6 samodzielnych mieszkań. Przed modernizacją w budynku znajdowało się 8 lokali, ze wspólnymi pomieszczeniami sanitarnymi. Nowy układ przestrzenny zaplanowany został w sposób umożliwiający wyodrębnienie łazienek, w każdym z lokali oraz zlikwidowanie konieczności wspólnego użytkowania jakichkolwiek pomieszczeń. Wszystkie lokale o powierzchni od 52 m² do 67 m² są mieszkaniami samodzielnymi, posiadającymi indywidualne ogrzewanie gazowe. Prace termomodernizacyjne związane z dociepleniem ścian, stropodachów, fundamentów czy wymianą stolarki wpłyną bezpośrednio na komfort termiczny oraz obniżenie kosztów użytkowania nieruchomości.

Termomodernizacja znacząco wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz koszt użytkowania nieruchomości. Także w budynku przy Trakcie św. Wojciecha 58 zastosowanie instalacji indywidualnego ogrzewania gazowego pozwoliło na likwidację kolejnych pieców węglowych, a dzięki kompleksowej termomodernizacji zmniejszy się także zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania pomieszczeń oraz zapotrzebowanie na wykorzystanie zasobów naturalnych.

- Działania na rzecz ograniczenia niskiej emisji poprzez zmianę sposobu ogrzewania w budynkach mieszkalnych i użytkowych, które realizujemy sprawiają, że jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy stale ulega poprawie – mówi Przemysław Piotr Guzow Dyrektor Gdańskich Nieruchomości. - Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu "Kompleksowej modernizacji budynków mieszkalnych i użytkowych" już niebawem 25 kolejnych budynków mieszkalnych i użytkowych przejdzie kompleksowy remont i zyska ekologiczne ogrzewanie oraz komfortową przestrzeń użytkową - dodaje Guzow.

Procentowa oszczędność zapotrzebowania na energię dla budynków objętych kompleksową modernizacją wynosi między 40 a 80 proc., co przekłada się na roczne oszczędności kosztów energii na poziomie od kilkudziesięciu do niemal dwustu tysięcy złotych dla poszczególnych budynków, znacząco wpływa także na poprawę komfortu zamieszkiwania oraz wpływ na środowisko.

Gdańskie Nieruchomości działania z zakresu termomodernizacji prowadzą od kilku lat. Niemal rok temu (04.08.2019 r.) oddano do użytku jedną z największych inwestycji, czyli Chłodną 9 i Chłodną 10. Również w 2019 r. Spacerową 16 i Szczęśliwa 54. W 2018 modernizowaliśmy Toruńską 23 i Chłodną 14. Obecnie poszukujemy wykonawców dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla realizacji termomodernizacji budynków przy Jaśkowej Dolinie 7 i Pniewskiego 1, Alei Zwycięstwa 43a – w ramach Gdańskiego Programu Odnowy Zabytków. W trakcie realizacji jest remont budynków mieszkalnych przy Aldony 4 i Wajdeloty 7 oraz Dickensa2. W planach modernizacyjnych na lata 2020-2024 mamy 25 budynków w ramach Kompleksowej modernizacji budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska oraz 47 budynków w ramach rewitalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki