Przejęto 150 nieruchomości

Joanna Surażyńska-BączkowskaZaktualizowano 
Wszystkie nieruchomości, na których powstaje właśnie obwodnica Kościerzyny, zostały już przejęte na własność Skarbu Państwa. Trwają jeszcze postępowania w sprawie odszkodowań

Sprawa wywłaszczeń związanych z budową kościerskiej obwodnicy jest już zamknięta.

- Postępowania administracyjne mające na celu ustalenia odszkodowań prowadzi wojewoda pomorski - mówi Agnieszka Uzdowska, specjalista w Wydziale Realizacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku.

Pod budowę obwodnicy Kościerzyny zostało przejętych na własność Skarbu Państwa łącznie ok. 150 nieruchomości, dla których wojewoda pomorski prowadzi postępowania odszkodowawcze. Właściciele nieruchomości są informowani o wycenach sporządzonych na zlecenie GDDKiA, a w części spraw trwa jeszcze weryfikacja poprawności wycen.

- Jeżeli właściciele wyrażą taką wolę, wówczas jest zawierana ugoda z GDDKiA, w innym wypadku odszkodowanie zostanie ustalone decyzją administracyjną - mówi Anna Zając z biura prasowego wojewody pomorskiego. - Do tej pory zostało zakończonych 10 spraw obejmujących nieruchomości zabudowane budynkami. W tych wypadkach odszkodowanie zostało ustalone w drodze ugody.

Zgodnie z planem zakończenie prac powinno nastąpić we wrześniu 2017 roku.

- Prace wykonywane są zgodnie z założonym harmonogramem - mówi Agnieszka Uzdowska. - Sytuacją, która nie była przewidziana, był większy zakres badań archeologicznych. Jednak nie jest to zaskakujące, ponieważ przed rozpoczęciem badań trudno określić co dodatkowo zostanie odkryte w trakcie prowadzenia robót. Ponieważ taka sytuacja ma miejsce na wielu budowach, więc byliśmy na nią przygotowani i nie spowodowało to żadnych opóźnień. W poprzednim miesiącu nadmierne opady deszczu spowodowały powstanie rozmyć skarp, które zostały już w większości naprawione.

Droga będzie miała 7,6 km. Kontrakt opiewa na kwotę 165 mln złotych. Obwodnica powstaje w ciągu drogi krajowej nr 20.

W ramach kontraktu firma buduje również cztery węzły drogowe łączące trasę główną z innymi drogami. Są to: węzeł Kościerzyna Zachód (droga powiatowa Kościerzyna-Wdzydze), Kościerzyna Południe (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 214), Kościerzyna Wschód (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 221), Wierzyca (skrzyżowanie z obecną drogą krajową nr 20). Początek obwodnicy leży około 1 km od miasta Kościerzyna, koniec jej sięga miejscowości Kościerska Huta.

Do zakończenia prac kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Obecnie na wykonanych objazdach, na których zostało wprowadzone ograniczenie prędkości (zawężenie jezdni), trzeba liczyć się z gorszymi warunkami przejazdu.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie