Przejęcie Stoczni Gdańsk i GSG Towers przez ARP. UOKiK bada przejęcie GSG Towers przez państwową agencję

JKL
Stocznia Gdańsk i GSG Towers zatrudniają obecnie około 600 pracowników. Przemek Świderski
Agencja Rozwoju Przemysłu zgłosiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów transakcję przejęcia spółki GSG Towers. To kolejny krok w kierunku przejęcia kontroli nad tą spółką i Stocznią Gdańsk przez państwo. Transakcja ma zostać sfinalizowana w tym roku.

Przypomnijmy, że strony w tym roku podpisały list intencyjny ws. przejęcia udziałów przez Agencję Rozwoju Przemysłu w Stoczni Gdańsk i GSG Towers od ukraińskiego właściciela. Uzgodnione zostały warunki transakcji, choć ich nie ujawniają. ARP zbadała także kondycję finansową spółek. Teraz o planowanym przejęciu GSG Towers wypowie się UOKiK.

Zgłaszana koncentracja polega na przejęciu przez Agencję Rozwoju Przemysłu Spółka Akcyjna wyłącznej kontroli nad GSG Towers spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz pośredniej kontroli nad GSG Service spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji, której jedynym wspólnikiem jest GSG Towers - poinformował urząd antymonopolowy w komunikacie. - ARP posiada obecnie 50 proc. udziałów GSG Towers, po nabyciu za pośrednictwem spółki zależnej ARP pozostałych 50 proc. udziałów GSG Towers od Gdańsk Shipyard Group sp. z o.o., ARP będzie sprawowała nad GSG Towers wyłączną kontrolę.

Rozpatrywanie przez UOKiK wniosku koncentracyjnego ws. GSG Towers może zakończyć się przed wakacjami. Porozumienie ARP i strony ukraińskiej przewiduje także jednoczesne przejęcie kontroli nad Stocznią Gdańsk. Stocznia w 2007 roku kupiona przez Ukraińców - uniknęła wówczas upadku, po 11 latach ponownie stanie się własnością państwa i ponownie uniknie upadku.
Transakcja nabycia stoczni i spółki konstrukcji stalowych offshore może zostać sfinalizowana jesienią. W Stoczni Gdańsk zatrudnionych jest obecnie ok. 140 osób, a w GSG Towers ok. 430 osób.

Zobacz też: Po GSG Towers zmieniony został zarząd Stoczni Gdańsk

Po objęciu udziałów przez ARP nadal będą działać osobne spółki odpowiedzialne za różne segmenty produkcji.
- Chcemy przejąć kontrolę operacyjną nad GSG i Stocznią Gdańsk - mówił niedawno w Gdańsku Marcin Chludziński, prezes zarządu ARP SA. - Mamy pomyłsy na produkcje i chcemy je wdrożyć. Złożyliśmy ofertę stronie ukraińskiej i uważamy, że lepszej nie będzie. Jesteśmy na etapie doprecyzowania warunków. Mamy skalkulowane warianty inwestycyjne. Jeśli nie widzielibyśmy perspektyw zwroty z tych inwestycji nie byłby to dla nas biznes.

Czytaj też: Stocznia Gdańsk i GSG Towers już prawie przejęte przez ARP. Wstępne porozumienie ws. odkupienia udziałów już zawarte

Po objęciu udziałów przez ARP nadal będą działać osobne spółki odpowiedzialne za różne segmenty produkcji.

Obecnie 81,05 procent akcji Stoczni Gdańsk SA należy do Gdańsk Shipyard Group. Pozostałe 18,95 procent akcji posiada ARP. W GSG Towers , ARP i GSG mają po 50 procent udziałów. W obu spółkach kontrola operacyjna należy do strony ukraińskiej.
Niedawno państwowa agencja zyskała większość w zarządach spółek. W obu, w takim samym składzie zasiadają Marcin Stojek – prezes zarządu, Adam Krzemiński – wiceprezes ds. operacyjnych, Karen Oganesian – wiceprezes i Przemysław Sztandera – wiceprezes ds. finansowych.

ARP ocenia, że majątek stoczni ma potencjał do powrotu do produkcji statków, m.in. promów czy specjalistycznych jednostek, obok konstrukcji stalowych i realizacji dla branży offshore.

ARP równocześnie ma plan zagospodarowanie należących do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów na froncie wyspy Ostrów, oraz dzierżawionych m.in. przez stocznię Nauta.

Wszystko na temat przejęcia Stoczni Gdańsk

Ma tam powstać stocznia techniczna. Miałby specjalizować się w budowie niewielkich kadłubów do 8o metrów długości, ale też byłaby w stanie realizować kontrakty pod klucz, statków i konstrukcji stalowych.

Harmonogram uruchomienia stoczni w ramach planu B jest gotowy. Ma ruszyć w tym roku. Kiedy i w jakiej skali, to zależy od finalizacji transakcji ze strona ukraińską w sprawie Stoczni Gdańsk i GSG.

Obenie trwają analizy prawne czy stocznia techniczna nie byłaby konkurencją dla Stoczni Gdańsk.

Przejęcie Stoczni Gdańsk i GSG Towers przez ARP. UOKiK bada ...

Port w Gdyni. Odkrywamy nieznane kulisy pracy ludzi morza w Gdyni

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magda

Szkoda tylko, że o "przejęciu" skromnej liczby pracowników nic się nie pisze... Ludzie zmuszeni są żyć za jakiś ochłap bo firma nie zapewnia zamówień. Jedyny wybór jaki ma pracownik to albo pracować za śmieszne pieniądze albo się zwolnić i wyjechać z krainy "mlekiem i miodem płynącej" !

Dodaj ogłoszenie