Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejazdy kolejowe wciąż są niebezpieczne. Statystyki wypadków na Pomorzu nie spadają

Jacek Wierciński
Paweł Relikowski
Na Pomorzu do wypadków dochodzi średnio 15 razy w roku. Choć przejazdy są coraz bezpieczniejsze, statystyki nie spadają.

"Za 1 dzień 10 godzin, 30 minut i 20 sekund wydarzy się wypadek na przejeździe" - informuje zegar umieszczony na stronie internetowej PKP Polskich Linii Kolejowych. Zegar nie potrafi oczywiście przewidzieć wypadku - ma jednak uzmysłowić zagrożenie i pokazuje skalę zjawiska. Co roku na Pomorzu dochodzi do kilkunastu wypadków na przejazdach kolejowych, w całym kraju - dwustu pięćdziesięciu.

W ostatnich dwóch latach tylko na przejazdach kolejowych w województwie pomorskim doszło do 30 wypadków drogowych. Zginęły w nich łącznie 4 osoby, a 3 zostały ciężko ranne. Statystyki wskazują, że 98 procent z nich powodowana jest przez nieostrożność kierowców. Najczęstsze błędy to niezachowanie szczególnej ostrożności, nierespektowanie znaków drogowych (w tym znaku "stop") i sygnalizacji oraz wjazd na przejazd podczas zamykania się rogatek.

- Lokomotywa waży średnio około 80 ton, a droga hamowania - zależna od masy pociągu może wynieść nawet 2 km. Maszynista, który widzi na torach samochód lub człowieka, może tylko włączyć sygnał dźwiękowy, wcisnąć hamulec i czekać na zderzenie - tłumaczy Katarzyna Kucharek, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w PKP Polskich Liniach Kolejowych. - Stosunek wagi pociągu towarowego do samochodu jest proporcjonalny do masy samochodu w stosunku do puszki aluminiowej - dodaje.

Od 2005 roku PLK prowadzi kampanię "Bezpieczny Przejazd". Choć liczba pociągów powoli spada, a coraz więcej przejazdów przebudowywanych jest na bezkolizyjne (tylko na linii kolejowej Warszawa-Gdańsk do końca 2014 r. oddanych do użytku zostanie łącznie ponad 100 wiaduktów i auta pojadą nad lub pod torami), liczba wypadków nie maleje i w całej Polsce na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat waha się między 205 (2011 r.) a 274 (2007 r.).

Cały artykuł publikujemy w weekendowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (8-9 marca 2014). Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki