Przedszkola specjalne i integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych prowadzą nabory

Anna Mizera-Nowicka
Szukaj placówki, w której Twoje dziecko będzie mogło się rozwijać jak najlepiej
Szukaj placówki, w której Twoje dziecko będzie mogło się rozwijać jak najlepiej 123rf.com
Udostępnij:
Terapia logopedyczna, psychologiczna, rehabilitacja ruchowa, rytmika, rewalidacja, dogoterapia czy basen. To tylko niektóre z zajęć wspomagających rozwój, jakie pomorskie przedszkola specjalne i integracyjne oferują niepełnosprawnym maluchom.

Dyrektorzy tego typu placówek przekonują, że rodzice dzieci z autyzmem, z zespołem Downa czy innymi różnego rodzaju niepełnosprawno-ściami sprzężonymi i nie tylko nie powinni mieć obaw przed powierzeniem im w opiekę swoich pociech.

Aby zapisać niepełnosprawnego malucha do przedszkola specjalnego, na ogół trzeba wziąć udział w gminnej rekrutacji. Jej szczegółowy harmonogram oraz zasady gminy ustalają samodzielnie. Pewne wymogi są jednak wszędzie takie same. - Podstawą przyjęcia dziecka do tego typu placówki jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, które wydawane jest przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną - tłumaczy Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty w sopockim magistracie. - Orzeczenie poprzedza ocena poziomu funkcjonowania profilu rozwoju dziecka ze wskazaniem optymalnych metod specjalistycznej pomocy edukacyjnej - zaznacza.

Odwiedź zanim zapiszesz

Z kolei dyrektor gdańskiego Przedszkola nr 40 dla Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi zapewnia, że jeśli dziecko ma już orzeczenie z poradni, to nawet jeśli pojawi się po terminie naboru, na pewno nie odeślą go z kwitkiem. - Jeśli ktoś zgłasza się w ciągu roku, a my mamy już komplet dzieci, to proponujemy mu wczesne wspomaganie rozwoju, czyli zajęcia indywidualne z rehabilitantem, neurologopedą, oligo-frenologopedą, itp., raz w tygodniu - mówi Joanna Bobkowska.

Ruszyły nabory do pomorskich przedszkoli

Dyrektor tej gdańskiej placówki doradza jednak, aby przed przystąpieniem do rekrutacji, odwiedzić przedszkole, do którego planuje się zapisać swoje dziecko:

- U nas można umówić się na spotkanie z psychologiem, który czasem już po godzinnej obserwacji może doradzić rodzicowi czy lepiej zapisać dziecko do przedszkola specjalnego, czy spokojnie poradzi sobie w przedszkolu integracyjnym. Lepiej nie zapisywać dziecka na ślepo.

Nauka samodzielności

Specjaliści podkreślają, że dla dzieci niepełnosprawnych przedszkole jest jak najbardziej wskazane, ponieważ daje im szansę na funkcjonowanie w grupie rówieśników, usamodzielnia je oraz rozwija. - Każdy ma też indywidualny program terapeutyczny - mówi Joanna Bobkowska. - To również szansa dla rodziców, by wrócili do pracy zawodowej. To dla nich niezwykle ważne.

Pracownicy przedszkoli specjalnych tłumaczą również, że to nie wiek dziecka jest najistotniejszy przy wyborze grupy, do której trafi. Zazwyczaj bardziej zwraca się uwagę na stopień samodzielności maluchów: czy potrafią chodzić, samodzielnie jeść, czy trzeba je przewijać. Specjaliści podkreślają też, że szereg umiejętności, np. ubieranie i rozbieranie się, jest ćwiczonych właśnie w przedszkolu.

O tym, gdzie dokładnie funkcjonują przedszkola integracyjne oraz specjalne, warto się dowiadywać w urzędach gminy oraz powiatu. Zdarza się, że otwarcie danej grupy jest uzależnione od zgłaszanego przez rodziców zapotrzebowania.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina
Wiem dokładnie jak ważne jest przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych.
My wybralismy Wesołe Słoneczka w Katowicach.
Wg mnie to sprawdzone miejsce na poziomie.
warto kierować się opiniami w internecie.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie