Przedszkola na Pomorzu. Wracają zajęcia dodatkowe

Anna Mizera-Nowicka
archiwum DB
Na Pomorzu najpierw ugiął się Gdańsk. W zeszłym tygodniu samorządowcy zaproponowali dyrektorom przedszkoli, aby rodzice wpłacali datki na działalność statutową ich placówek. Częściowo pomysł ten wykorzystano w Sopocie. Władze Tczewa postanowiły, że zapłacą za rytmikę, opiekę lekarską oraz pierwszą pomoc przedmedyczną. W kolejnych miastach podejmuje się decyzje dotyczące zajęć dodatkowych w przedszkolach.

W kolejnych miastach podjęto decyzje dotyczące zajęć dodatkowych w przedszkolach. W Sopocie większość z nich opłacona zostanie z budżetu gminy i dotacji z budżetu państwa. Podobnie w Tczewie - tu przedszkolaki mogą liczyć na finansowaną w ten sposób rytmikę.

Problemy z dodatkową, wcześniej opłacaną przez rodziców rytmiką, angielskim czy logopedią pojawiły się na początku września. W życie weszła wtedy ustawa przedszkolna, ograniczając opłaty ponoszone przez rodziców, i zakazała pobierania od nich pieniędzy za zajęcia dodatkowe.

- To niesprawiedliwe, że nie mamy prawa decydować o edukacji własnych dzieci - oburzali się rodzice.

Wtórowali im wychowawcy przedszkolni.Na Pomorzu najpierw ugiął się Gdańsk. W zeszłym tygodniu samorządowcy zaproponowali dyrektorom przedszkoli, aby rodzice wpłacali datki na działalność statutową ich placówek, dzięki czemu będzie można zapłacić za dodatkowe zajęcia dla maluchów.

Częściowo pomysł ten wykorzystano w Sopocie. - Język angielski, logopedia, rytmika i gimnastyka będą finansowane z budżetu miasta. W trzech przedszkolach, gdzie rodzice chcą więcej godzin angielskiego, będą mogli przekazywać darowizny, dzięki którym dyrektorzy opłacą te lekcje - tłumaczy Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta w Sopocie. - Pozostałe zajęcia dodatkowe mogą być realizowane dopiero, gdy placówka zakończy zajęcia standardowe.

Władze Tczewa postanowiły, że zapłacą za rytmikę, opiekę lekarską oraz pierwszą pomoc przedmedyczną. - Jedyną dodatkową opłatą pozostanie wpłata na radę rodziców, która wynika z decyzji rodziców - mówi Małgorzata Mykowska z tczewskiego magistratu.

Ostatniego słowa w tej sprawie nie powiedziała jeszcze Gdynia. - Poprosiliśmy rodziców o wypełnienie ankiet. Gdy poznamy ich oczekiwania, podejmiemy decyzję - zapowiada wiceprezydent miasta Ewa Łowkiel.
anna.mizera@prasa.gda.pl

MEN wystosował list otwarty do kuratorów oświaty. TUTAJ czytaj o czym w nim napisano.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
aya

Wszystko wygląda super tylko ile da ten samorząd bo część miast daje i owszem ale np 200 zł na miesiąc za zajęcia dla wszystkich dzieci.Łatwo policzyć.Dni tygodnia jest pięć to kto przyjdzie pracować za 1000zł bez płatnych urlopów ( lipiec i sierpień na żebry).
Też wiadomo kto.W czterech miastach Polski już są organizowane kursy (UWAGA ! trwają 6 dni czyli 3 weekendy) i każdy może zostać instruktorem angielskiego,rytmiki,KOREKCYJNEJ....wystarczy ,że wyłoży 800 zł.
Chodzi o to żeby tanio było, ale jakość....bez komentarza.
Tylko po co ministra mówi,że dyrektor ma zadbać o wysoki poziom tych zajęć.
Obłuda!

M
Marrta

brawo - dofinansowanie ale niesprawiedliwość bo w łodzi podobno gimnastyka korekcyjna nie dofinansowana dla dzieci

d
ddff

a jak zajęcia ma prowadzić logopeda? kiedy wiadomo,że nie wszystkie dzieci potrzebują jego pomocy w grupie,a zajęcia ma mieć cała grupa"żeby nikt nie czuł się gorszy",poza tym zajęcia z logopedą nigdy nie prowadzi się z całą grupą a z 1-2 dzieci! Urzędnicy niestety nic nie wiedzą o specyfice takich zajęć i bredzą o zajęciach grupowych!

w
wnerwiony rodzic

Brawo dla samorządowców!!!! Choć ktoś w tym kraju słucha obywateli.

Dodaj ogłoszenie