Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciel rządu odpowiedział na pytania związane z programem 500 +

Monika Jankowska
Przemek Świderski
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego spotkali się we wtorek z Marcinem Zielenieckim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Spotkanie odbyło się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, a tematem był program Rodzina 500+.

- To już drugie spotkanie z przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Pierwsze miało miejsce w styczniu. Minęły dwa miesiące i od tego czasu bardzo wiele się zmieniło. Dwa miesiące temu byliśmy na etapie pomysłu na realizację programu 500 +, byliśmy na etapie projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Można powiedzieć, że dwa miesiące temu spotkałem się z wieloma głosami niedowierzania, że w tak krótkim czasie nie uda się tego tak ambitnego programu zrealizować. Dziś musze stwierdzić, że atmosfera i ocena stopnia zaawansowania prac nad wdrażaniem tego projektu jest zupełnie inna: mamy już uchwaloną ustawę z dnia 11 lutego, mamy wszystkie akty wykonawcze, znamy wzory wniosków, jakie będą mogły składać osoby ubiegające się o świadczenie wychowawcze, a przede wszystkim mogę jednoznacznie powiedzieć, że chyba wszyscy uwierzyli, że ten program zostanie w terminie zrealizowany - mówił podczas podsumowującej spotkanie konferencji Marcin Zieleniecki. - W spotkaniu chodziło o to, aby zapoznać się ze stopniem zaawansowania prac nad wdrażaniem tego programu na poziomie jednostek, które będą bezpośrednio pracować nad realizacją tego programu, czyli gmin i miast województwa pomorskiego. JST wykazują sie ogromną wyobraźnią własną inicjatywą- i formy promocji tego programu są bardzo różne.

Biedroń po spotkaniu z premier Szydło: Wątpliwości się mnożą

Zieleniecki zaznaczył, że w jego ocenie pierwsze trzy miesiące wdrażania programu 500 plus będą miesiącami bardzo trudnymi: -Spodziewamy się bardzo dużego nasilenia wniosków składanych przez osoby zainteresowane. Mimo skali procesu zakładamy, że te pierwsze miesiące zakończą się sukcesem. Nasze przygotowania oceniamy na dobrą czwórkę. Pojawiła się w tej chwili kwestia dostosowania programu informatycznego Empatia , który będzie obsługiwał jednostki samorządu terytorialnego i będzie także obsługiwał proces ustalania uprawnień do tego świadczenia. Jeszcze nie trafiły do samorządów tzw. nakładki, które dostosują program do przepisów ustawy, ale w ciągu najbliższych dni taka nakładka trafi - umożliwi ona i ułatwi przygotowywanie decyzji o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Uruchomiliśmy cztery oddzielna kanały, za pośrednictwem których będzie można ubiegać się o świadczenie. To, oprócz programu Empatia, kanały bankowe i elektroniczna platforma usług administracji publicznej. Także Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił swoją platformę usług elektronicznych. Niezależnie od tego wnioski składać można drogą papierową, tradycyjną.

Co ciekawe, jednym z pomysłów na propagowanie programu 500+ mają być busy, które wraz z początkiem kwietnia pojawią się w mniejszych gminach.
- Rozważamy taką możliwość. W trakcie akcji wyjazdowej w takim busie także będzie można złożyć wniosek o przyznanie świadczenia - dodał dalej Zieleniecki.

Pojawiła się także informacja o tym, kiedy będzie można spodziewać się wypłaty pierwszych środków w ramach programu. Zieleniecki mówi:- Spodziewamy się, że tam, gdzie liczba osób uprawnionych do świadczenia będzie mniejsza, pierwsze wypłaty mogą nastąpić już pod koniec kwietnia, czy na początku maja. Natomiast tam, gdzie skala procedury ubiegania się o świadczenia będzie większa wypłaty nastąpią trochę później. Założenie jest takie, aby pierwsze wypłaty nastąpiły w okresie pierwszych trzech miesięcy funkcjonowania programu. Przypominam, że wnioski można składać do 1 lipca włącznie- wszystkie uprawnione osoby, które złożą wniosek do tego terminu, uzyskają świadczenie od pierwszego dnia działania programu, czyli od 1 kwietnia z wyrównaniem.

Kilka faktów na temat programu 500+ na Pomorzu przedstawiła Krystyna Kobylińska, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej PUW:
- 24 lutego przekazaliśmy jednostkom samorządu terytorialnego środki na wdrożenie programu, czyli na zatrudnienie nowych pracowników i doposażenie w sprzęt i pomieszczenia - to było ponad 6 mln zł w skali naszego województwa. Jesteśmy elastyczni - jeżeli gminom środków będzie brakowało, to my je uzupełnimy, ponieważ je posiadamy tu na miejscu. Jeżeli chodzi o uruchomienie środków do gmin na wypłatę samych świadczeń - zamówiliśmy środki w Ministerstwie Finansów już na 7 kwietnia. Na dzień dzisiejszy jesteśmy na etapie zbierania od jednostek samorządu terytorialnego zapotrzebowania na środki i informacji, w jakich terminach życzą je sobie otrzymywać. Przewidujemy transzę 100 mln zł miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki