Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy nie boją się zatorów płatniczych

Daria Jankiewicz
Polskie firmy mają coraz mniejsze problemy z uzyskaniem zapłaty za sprzedane towary i usługi. Taką deklarację złożył co piąty przedsiębiorca. Średni okres oczekiwania na zapłatę zmniejszył się z 4 miesięcy i 9 dni do 4 miesięcy.

Z raportu "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" wynika, że na Pomorzu ponad 59 proc. przedsiębiorców oczekuje na zaległe należności krócej niż trzy miesiące. Podobnie sytuacja wygląda także w woj. kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Na początku lipca 58 procent firm z regionu północnego przyznawało się do problemów z realizowaniem płatności. Ponad 59 procent badanych przyznało także, że ze względu na problemy związane z egzekwowaniem pieniędzy zmuszane są ograniczać prowadzone przez siebie inwestycje.

Przeczytaj także: Prokuratura kontroluje dotacje dla firm z Pomorza

Nie zwiększyły się jednak koszty, jakie muszą pokrywać firmy w związku z obsługą przeterminowanych zależności. W przypadku 74 proc. przedsiębiorstw stanowią one maksymalnie 10 proc. wszystkich kosztów. Pod tym względem nasze województwo wypada najlepiej w całej Polsce.

- Zdaniem przedsiębiorców, ich bieżąca sytuacja finansowa jest stabilna. Przybyło firm, które deklarowały, że ich kondycja finansowa uległa poprawie oraz ubyło tych, które wskazywały na jej pogorszenie - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. - Najlepiej stan swoich finansów oceniają przedsiębiorcy z regionu wschodniego, a najgorzej z północnej Polski - dodaje.

Z przeprowadzonych badań wynika, że przedsiębiorcy z regionu północnego z dużym optymizmem patrzą jednak na swoją przyszłość. Zaledwie 17 proc. badanych obawia się, że ich problemy z egzekwowaniem należności cały czas będą narastać. Przedsiębiorcy w pozostałych rejonach polskich mają sporo większe obawy.

Przeczytaj także: Sopot będzie sprzedawał długi mieszkańców windykatorom

Z raportu wynika również, że najmniejsze problemy z uzyskiwaniem zapłaty za świadczone usługi i sprzedawane towary mają firmy zatrudniające maksymalnie 49 pracowników. Aż 21 procent z nich w ostatnim czasie nie odnotowało najmniejszych opóźnień. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku firm zatrudniających od 49 do 249 osób. Na zatory w płatnością narzeka prawie 9 proc. z nich. Najbardziej niepokojąca jest sytuacja dużych przedsiębiorstw, czyli zatrudniających powyżej 249 pracowników. Aż 13 proc. z nich ma problem z odzyskaniem należnych im pieniędzy.

"Portfel należności polskich przedsiębiorstw" jest projektem badawczym przeprowadzonym wspólnie przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki