Przed nami Sopockie Dni Seniora. Organizatorzy zadbali o szeroki wachlarz atrakcji dla całych rodzin

EA
Warsztaty plastyczne, artystyczne i herbaciane, zajęcia ruchowe, wykłady, prelekcje, spotkania międzypokoleniowe, koncerty, a także potańcówka z muzyką na żywo - tak w telegraficznym skrócie zapowiadają się Sopockie Dni Seniora, które potrwają od 10 do 14 czerwca w różnych punktach nadmorskiego kurortu. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Przed nami pięć dni wypełnionych atrakcjami nie tylko dla seniorów, ale także ich wnuków i szerzej - całych rodzin. Wspólne świętowanie rozpocznie się w poniedziałek, 10 czerwca, uroczystą sesją Sopockiej Rady Seniorów w Urzędzie Miasta, a zakończy w piątek, 14 czerwca, koncertami przy molo.

- Każdy dzień będzie miał inny charakter tematyczny, dedykowany konkretnemu obszarowi z zakresu polityki senioralnej: aktywności obywatelskiej, bezpieczeństwu, edukacji, aktywności fizycznej, zdrowiu i kulturze - zapowiadają organizatorzy Sopockich Dni Seniora.

W środę, 12 czerwca, w godz. 11-16, na boisku Domu Pomocy Społecznej w Sopocie przy ul. Mickiewicza zaplanowano rodzinny festyn. W czasie imprezy odbywać się będą warsztaty, zajęcia, pokazy makijażu, degustacja sopockiej solanki i występy na scenie.

Pojawią się też stoiska z ofertami sopockich instytucji i organizacji dla seniorów. Informacji udzielać będą m.in. przedstawiciele Straży Miejskiej, ZUS-u, Urzędu Pracy, MOPS-u, Domu Pomocy Społecznej czy rzecznika praw konsumenta. Będzie można również zasięgnąć porady geriatry i podologa, wykonać badanie słuchu oraz poznać ofertę zabiegów rehabilitacyjnych.

Z kolei w piątek, 14 czerwca, w godz. 12-15, w muszli koncertowej przy sopockim molo odbędzie się koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz zespołu Kobiety Duo, a także pokazy taneczne w wykonaniu seniorów. Do wspólnej zumby zaprosi stowarzyszenie „Zdrowi i Aktywni”, a na pokaz tańca hiszpańskiego - Szkoła Flamenco La Paloma. Uczestnicy będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia w ogólnodostępnej fotobudce. Podczas imprezy odbędzie się też degustacja i prezentacja - jak przygotować zdrowe soki z warzyw i owoców.

Bezpośrednio po oficjalnym otwarciu koncertu przez władze Sopotu zaplanowano uroczyste wręczenie nagród marszałka województwa pomorskiego w ramach konkursu „Pomorskie dla Seniora”. Kapituła konkursu doceniła Sopot trzykrotnie. Statuetki przyznane zostały we wszystkich konkursowych kategoriach: Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, Samorząd przyjazny Seniorom oraz Przyjaciel Seniora.

To jednak jeszcze nie wszystko. W ramach Sopockich Dni Seniora odbędzie się również uroczyste zakończenie roku akademickiego Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy spotkania wysłuchają wykładu na temat mody kurortowej w nawiązaniu do wystawy w Muzeum Sopotu „Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie”. Po południu będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach podczas „Pikniku na Grodzisku”.

- Sopockie Dni Seniora to także wiele propozycji kulturalnych. Oprócz wspomnianych już koncertów zapraszamy na czytanie komedii „Szach-mat” z cyklu Teatr przy Stole oraz do obejrzenia filmu „Kwartet” w reż. Dustina Hoffmana, a po nim do udziału w dyskusji - zachęcają organizatorzy. - Będzie można zwiedzić z przewodnikiem wystawę „Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy”, a także skorzystać z kuratorskiego oprowadzania po wystawie „Cisza przed burzą. Lato 1939 w Sopocie”. Polecamy również wystawę malarstwa Anny Malinowskiej „Realizm magiczny” oraz spotkanie z Katarzyną Kozłowską, autorką książki „50-tka dookoła świata”, która opowie o swojej fascynującej podróży, podczas której przemierzyła trzy kontynenty - dodają.

Ale Sopockie Dni Seniora to coś więcej niż tylko miłe spędzanie czasu. To również spotkania i warsztaty tematyczne, poruszające ważne kwestie związane z codziennym życiem starszych mieszkańców nadmorskiego kurortu, m.in. z zakresu bezpieczeństwa. Miejski rzecznik konsumentów podpowie, jak nie dać się oszukać podczas zawierania umów konsumenckich, a adwokat wyjaśni kwestie związane z prawem spadkowym.

- Będzie można dowiedzieć się i porozmawiać o zmianach w ochronie zdrowia, wyjaśnimy w szczególności czym jest e-recepta. Opowiemy również na czym polega wolontariat sąsiedzki oraz zaprosimy seniorów do aktywnego włączenia się w działania na rzecz mieszkańców Sopotu w ramach wolontariatu – mówią dalej organizatorzy.

Imprezami towarzyszącymi Sopockim Dniom Seniora będą m.in. warsztaty międzypokoleniowe „Kwiat w makramie” w Domu Sąsiedzkim „Miejsce”, warsztaty z dietetykiem w Domu Sąsiedzkim przy Filii „Koc i Książka” Biblioteki Sopockiej, Dzień otwarty w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie czy spotkanie z archeologią w Skansenie Archeologicznym Grodzisko.

Sopockie Dni Seniora to wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Sopotu, Sopockie Centrum Seniora, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Sopockimi Domami Sąsiedzkimi oraz innymi miejskimi instytucjami, a także organizacjami pozarządowymi.

Szczegółowy program wszystkich atrakcji dostępny jest na stronie

www.scs-sopot.pl

.

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie