Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami karnawał 2021! Skąd wywodzi się jego nazwa? Ile potrwa? Czym są ostatki? Oto najpopularniejsze festiwale karnawałowe na świecie!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Karnawał 2021 coraz bliżej! Ile potrwa? Odpowiedzi na to i kilka innych pytań znajdziecie w tym materiale!
Karnawał 2021 coraz bliżej! Ile potrwa? Odpowiedzi na to i kilka innych pytań znajdziecie w tym materiale! Pixabay
Wielkimi krokami zbliża się do nas długo wyczekiwany okres karnawałowy, czyli czas największych balów, imprez i zabaw. Swoje początki miał we Włoszech, jednak z upływem czasu rozprzestrzenił się niemalże na cały świat. W tym roku będzie on wyglądał nieco inaczej, a to za sprawą pandemii koronawirusa, która pokrzyżowała plany nam wszystkim. Głowa do góry – okazji do zabawy będzie jeszcze bez liku! Zabawa nie zawsze musi oznaczać huczne bale! Kiedy początek i koniec tegorocznego karnawału w Polsce? Czym są ostatki? Z jakimi zwyczajami związany jest karnawał? Odpowiadamy.

Karnawał w 2021 roku. Kiedy początek?

Karnawał, dawniej nazywany zapustami, to czas zimowych balów i zabaw. Obchodzi się go w wielu częściach świata, jednakże w każdym kraju świętuje się go nieco inaczej. Kiedy słynny okres zabaw i maskarad rozpocznie się w Polsce w 2021 roku? Z jakimi zwyczajami się wiąże? Oto zestawienie.

Jak co roku, za początek karnawału uznaje się datę 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli. To właśnie od tego czasu – przez 42 dni – osoby uwielbiające zabawę będą mogły skorzystać z karnawałowego szaleństwa, oczywiście przestrzegając wszelkich restrykcji sanitarnych!

Karnawał 2021. Czym są ostatki?

Ostatkami nazywa się ostatnie dni karnawału zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek, nazywany potocznie „śledzikiem”. Dotychczas, tym okresie urządzało się ostatnie huczne bale przed zbliżającą się postną wstrzemięźliwością – w tym roku nie wiadomo jednak jak będzie to wyglądało, a wszystko to za sprawą pandemii koronawirusa. Pamiętajcie – od Środy Popielcowej należy powstrzymywać się od wszelkiego rodzaju zabaw.

Tegoroczne ostatki, czyli ostatni tydzień zabawy karnawałowej, rozpoczynają się w Tłusty Czwartek, 11 lutego i trwają do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową – 16 lutego.

Koniec karnawału 2021. Data

Karnawał to okres pomiędzy świętem Trzech Króli a Środą Popielcową. Ta ostatnia jest świętem ruchomym, uzależnionym od daty Wielkanocy. W tym roku karnawał kończy się we wtorek, 16 lutego.

Memy na ostatki na koniec karnawału. Jak internauci się z nim żegnają?

Ostatki 2020. Te MEMY wołają do karnawału, by się nie kończy...

Skąd wywodzi się nazwa „karnawał”? Odpowiadamy!

Obecnie istnieje kilka teorii mówiących o etymologii nazwy „karnawał”. Zdecydowana większość badaczy wskazuje na jej pochodzenie od włoskiego „carnevale” lub łacińskiego „carnem levāre”. Oznacza to tyle co „usuwać mięso” i w znacznym stopniu nawiązuje do czasu pożegnania i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych przed nadchodzącym Wielkim Postem.

Jakie są najpopularniejsze zwyczaje karnawałowe?

Mówi się, że świętowanie karnawału wywodzi się z kultu płodności i kultów agrarnych. Zwyczaje karnawałowe od początku swojego istnienia związane były głównie z tańcami. Setki lat temu wierzono w to, że im wyższe będą skoki, tym wyżej urodzi zboże. Dawniej, w wielu krajach praktykowano – szczególnie na wsiach – tańce dookoła ogniska. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu popularne było przebieranie się za zwierzęta – wówczas mężczyźni ubierali się w specjalne stroje ze skóry zwierzęcej.

Obecnie, karnawał kojarzony jest głównie z balami maskowymi. Zwyczaj ten wywodzi się z Włoch, ale i w Polsce cieszy się dużą popularnością. Od dawna już odwiedzaliśmy sąsiadów, a spotkania te połączone były z wielką ucztą, śpiewami i tańcami. Współcześnie Polacy nadal decydują się na udział w licznych przyjęciach, ale bale maskowe organizuje się już tylko głównie dla dzieci.

Oto najpopularniejsze karnawały na świecie! W rolach głównych Wenecja, Rio de Janeiro, Nicea

Karnawał hucznie obchodzi się w wielu krajach na całym świecie, jednak w każdym z nich wygląda on trochę inaczej. Największą popularnością cieszą się zabawy w:

  • Wenecji,
  • Rio de Janeiro,
  • Nicei.

Karnawał w Wenecji

Mianem najpopularniejszego karnawału w Europie określa się ten z Wenecji. Odbywa się on zimą, a jego data jest zawsze inna – ze względu na fakt, że zaczyna się on na 10 dni przed Środą Popielcową, czyli świętem ruchomym. Dawniej trwał aż 30 dni, jednakże ówczesne władze skróciły go do 10 dni. Karnawał ten słynie na cały świat z niezwykłych masek oraz niezapomnianych obchodów, w których udział biorą nie tylko mieszkańcy, ale także przedsiębiorcy i turyści. Pierwsza pisemna wzmianka o karnawale w Wenecji pochodzi z XI wieku, ale prawie pewne jest, że Wenecjanie nosili maski już 100 lat wcześniej.

Karnawał w Rio de Janeiro

Drugim, cieszącym się ogromnym uznaniem, jest karnawał w Rio de Janeiro. Określa się go mianem największego karnawału na świecie. Co ciekawe, w 2014 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, a to dlatego, że na ulicach Rio bawiło się 5 mln osób. Słynie on z głośnej muzyki, hucznych uroczystości i kolorowych ozdób. Znakiem rozpoznawczym karnawału w Rio są parady szkół samby na Sambodromie.

Karnawał w Nicei

Na piedestale znajduje się także karnawał w Nicei. Trwa on dwa tygodnie i słynie ze wspaniałych parad. Przez ulice miasta przetaczają się wówczas platformy z kwiatami, na których usadawiają się postacie ze świata bajek i dziewczęta w imponujących strojach. Aby udekorować platformy, kwiaciarze i ogrodnicy zużywają kilka tysięcy żywych, pachnących kwiatów. Dodatkową atrakcję stanowią bitwy kwiatowe. Dwutygodniowe szaleństwo kończy zazwyczaj pokaz sztucznych ogni.

Wielki Post 2021. Kiedy początek?

W 2021 roku Wielki Post rozpocznie się 17 lutego w Środę Popielcową i potrwa do soboty, 3 kwietnia. To właśnie w tym czasie – jak głosi tradycja – należy powstrzymywać się od udziału w hucznych zabawach i ograniczyć pokarmy mięsne. Wyrzeczenia te mają na celu przygotowanie do najważniejszych dla katolików Świąt Wielkanocnych.

Czas trwania postu odnosi się do 40-dniowego postu Jezusa, ale to nie wszystko. Liczba „40” posiada kilka symboli biblijnych. Zgodnie z tradycją, właśnie 40 dni miał trwać potop oczyszczający Ziemię z grzechów, 40 lat trwała wędrówka narodu wybranego po wyjściu z Egiptu, a także – dokładnie przez 40 dni Mojżesz przebywał na górze Synaj w obecności Boga. W każdej z wspomnianych sytuacji okres 40 dni lub 40 lat jest czasem pokuty i nawrócenia.

ZOBACZ TAKŻE: Karnawał Zwierząt na ulicach Gdańska. Nietypowa parada podczas Jarmarku Świętego Dominika

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki