Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Przed Jarmarkiem św. Dominika gdańscy dominikanie...

  Przed Jarmarkiem św. Dominika gdańscy dominikanie opowiedzieli o tajemnicach kościoła św. Mikołaja w Gdańsku [wideo,zdjęcia]

  Dariusz Szreter

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Już w najbliższą niedzielę tuż przed 13 nad Gdańskiem rozlegnie się od bardzo dawna niesłyszany dźwięk: największego dzwonu z dzwonnicy kościoła św. Mikołaja. Zaprosi on na mszę inaugurującą kolejny Jarmark św. Dominika.
  Gdańscy dominikanie opowiedzieli o tajemnicach kościoła św. Mikołaja
  1/29

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  - Ten dzwon był od wielu lat nieużywany, być może nawet od czasów II wojny światowej – wyjaśnia o. Michał Osek, subprzeor gdańskich dominikanów.

  Dzwon nie ma imienia, pochodzi z 1776 roku, a wykonał go gdański ludwisarz John Anthony. Oczywiście, że nie jest tak duży jak wawelski Zygmunt, ale największy na naszej małej wieży i ma na sobie piękny herb Gdańska. A do jego ręcznego uruchomienia wystarczy wspólny wysiłek dwóch braci zakonnych.


  Zobacz galerię

  Tę i inne ciekawostki ojciec Osek przedstawił podczas specjalnego przedjarmarkowego zwiedzania kościoła, podczas którego dziennikarzom pokazano również miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających: zakrystię, chór czy kryptę pod kaplicą z pietą.

  Wystrój kościoła św. Mikołaja jest barokowy, natomiast sama architektura jest gotycka. Co więcej kościół praktycznie nie ucierpiał działań wojennych w marcu w 1945 roku. Zachowała się w nim unikalna w skali Gdańska oryginalna więźba dachowa ze średniowiecza. Drewno zostało przywiezione z Mazowsza, wystawione na sprzedaż na Targu Drzewnym, kupione przez Dominikanów, było składowane na dziedzińcu klasztornym, wciągnięte do góry, gdzie podtrzymuje dach od kilkuset lat.

  Jednym z najcenniejszych dzieł sztuki w św. Mikołaju jest ikona Matki Bożej Zwycięskiej. Została napisana w XIV wieku, jest więc o około sto lat starsza od słynnej czarnej Madonny z Jasnej Góry. Przybyła do Gdańska ze Lwowa po wojnie, wraz z usuniętym stamtąd przez sowietów zakonem dominikanów. Ikona pochodzi z kręgu sztuki serbsko-macedońskiej, ale jej autor znał także bardzo dobrze sztukę zachodnią. Świadczy o tym umieszczenie korony na głowie Marii - sztuka prawosławia nie znała obrazów koronowanych.

  Jednym z rzadziej odwiedzanych pomieszczeń kościoła jest krypta pod kaplica na prawo od ołtarza. Podobno byli w niej pochowani trzej Krzyżacy, ale podczas badań archeologicznych nie natrafiono na ich kości. Krypta, do której niegdyś wiodła tylko jedna droga – przez otwór w podłodze kościoła, obecnie bywa udostępniana niedużym grupom modlitewnym.
  Inne tajemnicze podziemne pomieszczenie znajduje się pod średniowiecznymi stallami, niedaleko ołtarza główne. Nie są to jednak średniowieczne piwnice, ale otwór powstały przy okazji prac archeologicznych. Dobrze zamaskowane w drewnianej podłodze wejście umożliwiło w stanie wojennych bezpieczne przechowywanie tam materiałów, które nie powinny wpaść w ręce komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  droga

  mleczna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme Kościół jest silny. Echo artykułu jest takie, że zniknął on z...rozwiń całość

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme Kościół jest silny. Echo artykułu jest takie, że zniknął on z wyszukiwarki google. I pozamiatane.

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!