Przeciąga się remont wieży w Człuchowie

  Przeciąga się remont wieży w Człuchowie

  Wojciech Piepiorka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  To już pewne. W tym roku człuchowianie i turyści odwiedzający miasto nie będą mogli podziwiać panoramy Człuchowa ze szczytu wieży pokrzyżackiego zamku.
  Mimo zapowiedzi ratuszowi nie uda się zdążyć z procedurami, a wykonawcom prac z dostosowaniem najbardziej charakterystycznego elementu średniowiecznej warowni do ruchu turystycznego już na tegoroczne wakacje. Na wieżę będzie można wejść prawdopodobnie w drugim kwartale 2010 roku.

  - Chcielibyśmy, żeby już latem 2009 roku turyści mogli wejść na wieżę - wypowiadał się w zeszłym roku burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło. Był to jednak wariant optymistyczny, a rzeczywistość pokazała, że nie do końca realny. Jak zaznaczają władze Człuchowa, miasto jest gotowe, aby przystąpić do swojej części prac praktycznie od razu. Kłopot w tym, że środki na remont miasto pozyskało z funduszy unijnych, a unijne procedury tradycyjnie przeciągnęły się w czasie.

  1,5 mln - tyle wynosi szacunkowy koszt remontu zamkowej wieży - to tylko część projektu dotyczącego prac na człuchowskim zamku
  Człuchowski ratusz ma gotową całą dokumentację na przebudowę wieży. Na rewitalizację zamku, w tym wieży, Człuchów dostał ponadto 2,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego. Całość projektu opiewa na około 8 mln zł, więc musi on zostać rozłożony na etapy do 2013 roku. Wieża ma zostać jednak przebudowana w pierwszej kolejności. W czym więc problem?

  - Wykorzystanie środków unijnych wymaga od nas spełnienia wielu procedur, co z kolei uniemożliwia szybsze wykonanie prac budowlanych - mówi burmistrz Szybajło.

  Według pierwszych planów, remont miał się rozpocząć 5 stycznia br. Sam podział środków na pomorskie zabytki opóźnił się jednak o kilka tygodni. Środki unijne na zamek zostały już oficjalnie przyznane, ale burmistrz nie podpisał jeszcze umowy z Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku (ma to nastąpić na przełomie lutego i marca br.). Bez tego nie można ogłaszać przetargu. Znaków zapytania jest zresztą więcej.

  Zagadką jest postawa wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku. Istnieje prawdopodobieństwo, że nakaże on wyłonić do remontu zamku firmę z doświadczeniem w przebudowie zabytków, co znacznie utrudni znalezienie wykonawcy. W człuchowskim ratuszu zachodzą też w głowę, czy będą musieli wyłonić wykonawcę na rewitalizację całego zamku, czy na poszczególne etapy inwestycji. To zależy od marszałka pomorskiego.

  - W maju lub czerwcu powinny się rozpocząć prace, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rok później otworzymy wieżę dla mieszkańców i turystów - zapowiada mimo przeciwności burmistrz Szybajło.

  Mimo opóźnienia i tak trzeba się cieszyć, że kompleksowy remont zabytku w ogóle się zacznie, i to w dużej części za pieniądze unijne. Przymiarki do tych prac trwają bowiem w Człuchowie od prawie... kilkudziesięciu lat.

  Potem zamek


  Remont zamkowej wieży odbywać się ma w kilku turach. W pierwszej kolejności wymienione zostaną schody. Dla wzmocnienia wnętrza wieży powstaną dwie platformy żelbetowe. Każda kondygnacja ma zostać zagospodarowana tak, aby stanowiła dodatkową atrakcję dla turystów - znaleźć się tu mają m.in. makiety zamku za czasów jego świetności, wnęki murów ozdobią zaś rekonstrukcje zbroi, chorągwie i proporce. Na szczycie wieży powstać ma platforma widokowa, a w samej wieży działać ma winda. Remont wieży to jednak tylko pierwszy etap planowanych prac na człuchowskim zamku, w ramach projektu "Skarb krzyżacki w naszych rękach - prace restauratorskie i adaptacyjne (...)". Całość kosztować ma około 8 mln zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo