Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa dworca PKP w Gdańsku Wrzeszczu potrwa do połowy 2023 roku

Michał Karcz
Michał Karcz
Wizualizacja nowego dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz
Wizualizacja nowego dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz TBI Architekci
Przebudowa dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz rozpoczęła się latem 2021 roku. Początkowy koszt inwestycji miał wynieść 13,2 miliona złotych. Już teraz wiadomo, że suma ta na pewno się zwiększy. Kiedy będziemy mogli w pełni korzystać z nowego dworca?

Latem 2022 roku rozpoczęto przebudowę dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz. To jedna z 22 inwestycji realizowanych przez PKP SA w województwie pomorskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2022. Jej założeniem jest modernizacja obiektów kolejowych i poprawa obsługi podróżujących pociągami.

Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą robót jest pomorska firma TYM-BUD Zakład Remontowo-Budowlany.

Przebudowa dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz. Postęp Prac

Do września 2022 roku udało się dokończyć wszystkie prace rozbiórkowe związane z przebudową dworca. Teraz rozpoczyna się etap stawiania nowej konstrukcji bryły. Inwestor w ramach przebudowy wykonał już fundamenty budynku. Do tego powstały w większości ściany parterowe przyszłego dworca. W następnej kolejności planowana jest budowa następnych elementów konstrukcyjnych, w tym kolejna kondygnacja budynku. Ostatnim etapem prac konstrukcyjnych będzie wykonanie elewacji.

Opóźniona przebudowa dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz

Inwestor deklarował oddanie dworca do użytku publicznego pod koniec 2022 roku. Obecnie wiemy już, że termin ten jest nierealny. Opóźnienia w budowie wynikały z przyczyn technicznych. Spółka PKP S.A przewiduje zakończenie prac na połowę 2023 roku. Ma to być ostateczny termin oddania do użytku planowanej inwestycji. Wiadomo też, że zmienił się planowany budżet. Ostateczna wysokość poniesionych kosztów zostanie podana po końcowym rozliczeniu prac.

Dworzec PKP Gdańsk Wrzeszcz. Przebudowa

W ramach inwestycji powstaje nowy budynek dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz. Planowana konstrukcja dworca została zaprojektowana tak, by nadać mu nowoczesny kształt. Podstawowym założeniem było stworzenie jednej spójnej konstrukcji oraz poprawienie funkcjonalności dworca. Główne wejście w większości będzie przeszklone. Dodatkowo zostanie zaakcentowane iluminacją. Wnętrze zostanie przystosowane specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Na dachu budynku umieszczona zostanie zieleń oraz panele fotowoltaiczne. Przed dworcem przewidziano dodatkowe stojaki rowerowe.

.

Zniszczenie zabytkowych kafelków na dworcu w Oliwie. Małgorz...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki