Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Pomorski konserwator zabytków nie wyraził zgody na remont nawierzchni ul. Długi Targ w Gdańsku

MP
Obecną nawierzchnię ul. Długi Targ stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia.
Obecną nawierzchnię ul. Długi Targ stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia. archiwum PP
Nie będzie remontu nawierzchni Długiego Targu w Gdansku. O kontrowersyjnej decyzji poinformował planujący inwestycję Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Doraźna naprawa nawierzchni jednej z głównych ulic stolicy Pomorza, która miała odbyć się jesienią, stanęła teraz pod dużym znakiem zapytania.

- Z przykrością informujemy, że Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) odmówił wydania pozwolenia na przeprowadzenie zapowiadanych wcześniej prac remontowych zdegradowanej nawierzchni ul. Długi Targ. Wcześniej tj. w dniu 17 maja 2019 roku PWKZ wydał pozytywną opinię odtworzenia nawierzchni ulicy Długi Targ - poinformowała w poniedziałek Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Obecną nawierzchnię ul. Długi Targ stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia.

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Pomorski konserwator...

Decyzja konserwatora uniemożliwiła podpisanie umowy z potencjalnym wykonawcą modernizacji. W przetargu na jego wyłonienie, którego koperty otwarto pod koniec lipca, zgłosiło się aż sześciu chętnych.

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma wyglądać odnowiony "Salon Gdańska"

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma ...

W uzasadnieniu decyzji konserwatora czytamy: "Z analizy złożonej dokumentacji projektowej wynika, iż inwestycja przewiduje wymianę części nawierzchni Długiego Targu płyt kamiennych o formacie i kolorystyce obiegających od istniejącego materiału. W ocenie PKWZ byłoby to działanie szkodliwe dla charakteru najbardziej reprezentacyjnej ulicy zabytkowego wnętrza urbanistycznego."
Poprosiliśmy stronę konserwatorską o szerszy komentarz, czekamy na odpowiedź.

Obecną nawierzchnię ul. Długi Targ stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia. Z tego względu mogą być one mało komfortowe dla poruszających się ulicą pieszych. Dodatkowo nawierzchnia nie jest dostosowana do obsługi imprez masowych organizowanych na Długim Targu, a także do ruchu pojazdów służb komunalnych.

Zaplanowane na jesień prace miały na celu poprawę równości nawierzchni, poprzez zastosowanie płyt granitowych. Tym samym na Długim Targu przywrócony miał zostać układ formy przestrzennej, który wykonany został w latach 1971 – 1973. Wówczas wykonano przebudowę nawierzchni całego Traktu Królewskiego, zastępując kostkę brukową płytami granitowymi - dodaje M. Kiljan.

Przypominamy też, że jesienny remont miał być także tylko wstępem do planowanej za kilka lat gruntownej modernizacji całej Drogi Królewskiej czyli ulic Długi Targ i Długiej - Tak za kilka lat ma zmienić się "Salon Gdańska"

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki