Prywatni protestują

  Prywatni protestują

  Mikołaj Bryk, Grzegorz Grzyb

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Chcemy równych szans. Nie jesteśmy studentami drugiej kategorii, wykrzykiwali przed Sejmem studenci niepublicznych szkół wyższych, domagając się dofinansowania swoich uczelni z budżetu państwa.
  Ponad 200 studentów uczelni prywatnych z Warszawy, Bydgoszczy, Kielc i Trójmiasta, w tym około 50 z gdańskiej Ateneum Szkoły Wyższej, zgromadziło się w ubiegły wtorek przed Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej.

  Na pierwszym planie pojawiły się transparenty z hasłami: "Równość dla wszystkich studentów", "O równe szanse". Manifestujący studenci krzyczeli: "Chcemy mieć stypendia naukowe", "Nie jesteśmy inni".
  Hubert Zalewski - przewodniczący Międzyuczelnianego Ogólnopolskiego Niezależnego Stowarzyszenia Studentów Uczelni Niepublicznych (MONSSUN), przedstawiał postulaty zawarte w petycji adresowanej do premiera Donalda Tuska.

  "Według danych statystycznych, w ubiegłym roku akademickim działało 318 uczelni niepaństwowych kształcących ponad 640 tys. studentów. Studenci uczelni niepaństwowych stanowią więc 33% ogółu studentów w Polsce. (...) Za wykształcenie płacimy podwójnie: w postaci czesnego i w postaci podatków, z których część przeznaczana jest na finansowanie studiów w uczelniach państwowych. Dodatkowo nasze uczelnie są dyskryminowane w dostępie do publicznych źródeł finansowania.

  Rozwój niepaństwowego sektora szkolnictwa wyższego pozwolił naszemu krajowi na olbrzymi skok cywilizacyjny, znacznie wzrósł odsetek studiujących, znacznie również wzrosła konkurencyjność na rynku usług edukacyjnych. Chcemy, by rząd polski o tym pamiętał. To, o co zabiegamy, to na początek dofinansowanie studiów dziennych w uczelniach niepaństwowych.

  Dotacja do studiów stacjonarnych dla uczelni niepaństwowych to tak naprawdę warunek ich normalnego rozwoju i szansa na zwiększanie udziału tego typu rodzaju kształcenia" - czytamy w petycji złożonej w Kancelarii Premiera przed dwoma miesiącami.
  - Do tej pory żadnej odpowiedzi nie ma - mówił Zalewski.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!