Prywatna szkoła w Gdyni dostała od miasta działkę w prezencie? Jej wartość jest wyceniana na 2 miliony złotych

Anna Krenc, Szymon Szadurski
Nieruchomość przy ulicy Łowickiej 51. Sz
Urzędnicy z Gdyni nadal nie widzą nic niestosownego w fakcie, że oddali za bezcen atrakcyjną działkę dobrze prosperującemu, prywatnemu podmiotowi.

Po tym, kiedy podejrzane kulisy całej transakcji ujawnił „Kurier Gdyński”, wyjaśnień od samorządowców zażądał Marek Dudziński, opozycyjny radny Prawa i Sprawiedliwości. Odpowiedź, jaką uzyskał, potwierdziła jedynie upublicznione w marcu przez "Kurier Gdyński" informacje.

Przypomnijmy zatem pokrótce najważniejsze wątki tej niewiarygodnej wprost sytuacji. Prywatne stowarzyszenie, mające w skali roku milionowe przychody i prowadzące podstawową szkołę amerykańską w Małym Kacku, w której czesne wynosi 1750 zł, postanowiło uatrakcyjnić swój biznes i uzupełnić placówkę o halę gimnastyczną. Jak się okazało, obiekt budowany ma być na części miejskiej nieruchomości przy ul. Łowickiej 51 po wyburzonym domu kultury. Co ważne, urzędnicy jeszcze niedawno zarzekali się, że teren ten pozostanie ogólnodostępny. Tymczasem obecnie postanowili grunt o wartości niemal dwóch milionów złotych wydzierżawić prywatnemu podmiotowi na pięć lat za... sto złotych miesięcznie. Co więcej, po tym okresie działka ma zostać wydzierżawiona „milionerom” ze szkoły amerykańskiej bezpłatnie aż na 50 lat.

Urzędnicy, odpowiadając na interpelację radnego Marka Dudzińskiego poinformowali, że ich zdaniem zastosowanie przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka takich, preferencyjnych warunków dla stowarzyszenia jest zasadne. Według samorządowców szkoła amerykańska prowadzi działalność oświatową społecznie użyteczną, z której korzystają mieszkańcy Gdyni. Stąd zapadła decyzja, aby oddać jej w dzierżawę działkę za niemal bezcen.

Mieszkańcy Małego Kacka, z którymi rozmawialiśmy na ten temat, mają jednak poważne wątpliwości, czy takie przeznaczenie nieruchomości jest optymalne dla interesu lokalnej społeczności.

- Gmina nie ma praktycznie żadnych działek w tej okolicy, a oddaje cześć tej najbardziej atrakcyjnej za bezcen - usłyszeliśmy od pana Mariana. - Robi prezent szkole, w której czesne wynosi 1750 zł miesięcznie. Mało kogo jest stać na wysłanie dziecka do takiej placówki. Zjeżdżają się tutaj dzieci biznesmenów i celebrytów z całego Trójmiasta. Działka miała służyć lokalnej społeczności, więc nie rozumiem tej sytuacji. Szkoły podstawowe zabijają się o uczniów, organizują dni otwarte, nęcą nowymi klasami, tylko po to, aby część z nich nie została zamknięta. Tymczasem miasto, zamiast je wspierać, robi im konkurencję i przekazuje prezenty placówce dla bogaczy? To przecież absurd.

Urzędnicy odpisali też radnemu Dudzińskiemu, że będzie możliwość korzystania popołudniami z sali gimnastycznej na potrzeby dzielnicy Mały Kack.

- Pożyjemy, zobaczymy - komentuje pan Marian. - Taras widokowy w Sea Towers też miał być ogólnodostępny.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

TOP MENEDŻER POMORZA 2018:

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-26T08:07:36 02:00, Gość:

Co za skur... yny wybrały tego gryzonia gdyńskiego. Gdynią rządzą deweloperzy i tajemnicze konszachty.

2019-04-26T09:28:16 02:00, Gość:

Te same co głosowały na Dulkiewicz i Karnowskiego.

Na całe szcxescie pijaczyna głódz i jaks tam jak mu rydzak czy rydzuk w MIEŚCIE GDYNIA GÓWNO MA DO GYDANIA!!!!! GDYNIA TO POLSKA 🇵🇱 GDYNIA TO. MY MIESZKANCY A NIE NIEWOLNICY KACZORA. LAPOWKARZA I DEWELOPERA.

G
Gość

Ciekawe gdyby ta działka została przekazana pedofilom z jakieś katolickiej sekt to czy posowskie lizodupy rydzyka też tak by się głośno sprzeciwiali?!!!!!!

S
Sbc
2019-04-26T15:11:45 02:00, Gość:

dalej glosujcie tak samo od 20 lat gdynskie tepaki

Nie wpierda... Się do Gdyni pisowski cepie.

G
Gość

Ciekawa koncepcja każda szkoła powinna mieć salę gimnastyczną i rola miasta jest pomóc w realizacji takiego zadania. Jednak jak dajemy jednemu to co z resztą. Są przecież prywatne siłownie i korty tenisowe oraz boiska a także

YMCA ma swoją sale i w takim wypadku powinna dostać wsparcie na remont tego obiektu.

Każdy obiekt sportowy służy mieszkańcom i wymaga wsparcia.

G
Gość

Gdy dostaje kościół katolicki to nie ma problemu, a on też bardzo dobrze prosperuje.

G
Gość

kocham to miasto :)

G
Gość

dalej glosujcie tak samo od 20 lat gdynskie tepaki

G
Gość
2019-04-26T08:07:36 02:00, Gość:

Co za skur... yny wybrały tego gryzonia gdyńskiego. Gdynią rządzą deweloperzy i tajemnicze konszachty.

Te same co głosowały na Dulkiewicz i Karnowskiego.

G
Gość

Co za skur... yny wybrały tego gryzonia gdyńskiego. Gdynią rządzą deweloperzy i tajemnicze konszachty.

G
Gość
2019-04-25T21:14:04 02:00, Jerzy:

Prokurator się kłania ! Mam nadzieję że Urzędnicy szybko zweryfikują swoją decyzję.

Nic nie będzie to jest Polska!!! Czas na emigrację z mojej strony już mam dość.

G
Gość

Hm...,,Jej wartość jest wyceniana na 2 miliony złotych,, a ja chcę sprzedać piękną działkę hektarową na wsi za 100tyś.zł. to mówią o mnie, że mam cenę z księżyca???!!!.;)))

J
Jerzy

Prokurator się kłania ! Mam nadzieję że Urzędnicy szybko zweryfikują swoją decyzję.

Dodaj ogłoszenie