Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prymas z kościerskiej ziemi

Maciej Wajer
Rozpoczynamy cykl prezentujący Honorowych Obywateli Kościerzyny. Abp Henryk Muszyński, jako pierwszy otrzymał ten tytuł po 1989 roku. Rada Miasta przyznała to najwyższe wyróżnienie duchownemu w 1998 roku.

Kościerska Rada Miasta przyznała arcybiskupowi tytuł Honorowego Obywatela Kościerzyny podejmując uchwałę na sesji w dniu 22 kwietnia 1998 roku. Jak napisano w uzasadnieniu, tytuł nadano w uznaniu znaczących zasług dla Kościoła Katolickiego. Z kolei uroczystość laudacyjna miała miejsce 17 maja tego samego roku w czasie jubileuszu 600-lecia Kościerzyny.

Henryk Muszyński urodził się w 1933 roku w Kościerzynie. Był trzecim dzieckiem w rodzinie Marii i Franciszka Muszyńskich. Jego dzieciństwo przypadło na dramatyczne wydarzenia II wojny światowej. W pierwszych jej dniach, cała rodzina ewakuowała się na wschód kraju. Jednak wkrótce, docierające zza wschodniej granicy dramatyczne wieści, spowodowały, że matka wraz z dziećmi powróciła do rodzinnej wioski na Kaszubach – Wysina. Tam spędzili okres okupacji hitlerowskiej. Po wojnie przyszły duchowny skupił się przede wszystkim na nauce, którą pobierał w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie. Na początku lat 50. minionego wieku, przystąpił do matury, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, które ukończył w 1957. W tym roku przyjął też święcenia kapłańskie. Jako wikariusz, pierwszą pracę rozpoczął w parafii św. Józefa w Gdyni. Od 1960 roku kontynuował naukę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, Franciszkańskim Instytucie Biblijnym w Jerozolimie, gdzie obronił tytuł doktora z teologii. Kolejną pracę doktorską obronił w Rzymie na początku lat 70. Warto też wspomnieć, że ks. Henryk Muszyński był także związany z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie, w której pracował do 1991 roku pełniąc funkcję prodziekana oraz dziekana Wydziału Teologicznego. W 1986 roku decyzją Rady Państwa otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.

W 1985 roku papież Jan Paweł II mianował ks. Henryka Muszyńskiego biskupem pomocniczym ówczesnej diecezji chełmińskiej. Dwa lata później, został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji włocławskiej. W tym czasie przygotował m.in. wizytę Ojca Świętego do Włocławka, która miała miejsce w 1987 roku. Kiedy w 1992 roku doszło do reorganizacji administracyjnej Kościoła w naszym kraju, Ojciec Święty mianował bpa Henryka Muszyńskiego Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim. Trzeba też dodać, że cztery razy był delegatem Episkopatu Polski na Światowy Synod Biskupów. Należy wspomnieć, że od połowy lat 90. XX wieku był członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jan Paweł II mianował go również na początku XXI wieku członkiem Kongregacji Nauki Wiary, w której pracował do 2010 roku. Co warte podkreślenia, abp Henryk Muszyński jest też organizatorem znanych w całej Europie Zjazdów Gnieźnieńskich, które są symboliczną kontynuacją I Zjazdu Gnieźnieńskiego, który miał miejsce w 1000 roku. Niewątpliwym sukcesem duchownego z kościerskiej ziemi, były starania, jakie podjął w celu powrotu tytułu Prymasa Polski do arcybiskupów gnieźnieńskich. Decyzją papieża Benedykta XVI z 2009 roku tytuł Prymasa Polski został na stałe związany z arcybiskupem gnieźnieńskim. W efekcie wspomnianej decyzji, Henryk Muszyński został Prymasem Polski. Tytuł ten sprawował do maja 2010 roku.

Tytuł Honorowego Obywatela Kościerzyny nie jest jedynym wyróżnieniem, którym został odznaczony abp Henryk Muszyński. Przez prezydenta Niemiec został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą RFN. Polski prezydent odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również tytuł doktora honoris causa Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Friedricha Wilhelma w Bonn. Za swoją działalność został również uhonorowany nagrodą Wojewody Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków za opiekę nad zabytkami w województwie wielkopolskim.

Dodajmy, że ksiądz arcybiskup Henryk Muszyński jest autorem wielu prac naukowych, artykułów, które były publikowane w czasopismach polskich oraz zagranicznych. Mimo licznych obowiązków, duchowny nie zapomina o swoich rodzinnych stronach, które regularnie odwiedza spotykając się z wiernymi kościerskiego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki