MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański. Mieszkańcy żądają głosu w inwestycji na terenie dawnej cukrowni. Odbyła się konferencja PSAL

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Pruszcz Gdański. Mieszkańcy chcą być głosem w planowaniu inwestycji na terenie dawnej cukrowni
Pruszcz Gdański. Mieszkańcy chcą być głosem w planowaniu inwestycji na terenie dawnej cukrowni Anna Gawrońska
Pomorskie Stowarzyszenie Aktywni Lokalnie chcą aktywnie uczestniczyć w planowaniu miejscowego planu zagospodarowania. Podkreślają, że mieszkańcy powinni mieć głos podczas tworzenia nowej wizji miasta.

Konferencja Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywni Lokalnie

W czwartek, 30 czerwca 2022 roku przed budynkiem Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim odbyła się konferencja przedstawicieli Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywni Lokalnie.

- Naszym zadaniem jest przede wszystkim działanie z mieszkańcami, pomaganie mieszkańcom, dawanie mieszkańcom narzędzi oraz informowanie, żeby wspólnie mogli decydować o tym, co się dzieje w naszym mieście – mówi Marta Jaskulska - Monitorujemy różne konsultacje i działania, jakie pojawiają się na terenie miasta. Dowiedzieliśmy się o tym, że cukrownia została sprzedana i rozpoczęła się procedura zmiany planu miejscowego. Cukrownia to centrum Pruszcza, to jest nasz symbol, coś, z czym większość ludzi ma jakieś wspomnienia. Jako strona zaangażowana społecznie, niepokoi nas sposób przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bez szerszego informowania mieszkańców miasta.

Cukrownia w Pruszczu - czego oczekują działacze?

- Chcielibyśmy, aby proces planistyczny stał się punktem wyjścia dla powstania takiej koncepcji terenów cukrowni, która będzie atrakcyjna zarówno dla nowych mieszkańców i przedsiębiorców, ale także przyjazna i otwarta dla osób już mieszkających i działających w Pruszczu Gdańskim – wyjaśnia Marta Jaskulska.

Przedstawiciele PSAL podkreślają, że tereny cukrowni powinny być zaprojektowane tak, aby miasto i mieszkańcy mogli korzystać z pozytywnych efektów nowej inwestycji. Chcą, aby mieszkańcy mieli realny wpływ na kształt swojego miasta, a nie byli jedynie odbiorcami informacji.

Wśród problemów, jakie nakreślili działacze, znalazły się m.in.: w jaki sposób zastaną zaplanowane przestrzenie usługowe, czy powstaną przestrzenie biurowe, czy mieszkańcy będą chronieni przed hałasem, czy przestrzenie będą betonowane oraz, czy wycinane będą drzewa.

Cukrownia Pruszcz Gdański - parking

Dużą uwagę działacze zwracają na transport i mobilność. Pytanie, jakie zadają właścicielom nowej cukrowni to:

  • w jaki sposób zostaną zapewnione miejsca postojowe,
  • czy w mieście wprowadzone zostaną płatne miejsca postojowe,
  • w jaki sposób zostanie przebudowana ul. Chopina
  • czy planowana jest przebudowa ul. Gdańskiej.

- Cukrownia zlokalizowana jest przy targowisku miejskim. W godzinach targowych parking miejski jest zapełniony. Mieszkańcy parkują również wzdłuż okolicznych ulic. Jak nowa inwestycja wpłynie na miejsca postojowe w tej okolicy? – zastanawia się przedstawicielka PSAL. - b]Przede wszystkim boimy się, że właściciele nowych mieszkań na terenach cukrowni będą zostawiać samochody na bezpłatnym miejskim parkingu, przez co zabraknie parkingów dla osób odwiedzających targowisko.

Przedstawiciele PSAL w sprawie swoich wątpliwości prowadzą rozmowy z obecnym właścicielem terenów cukrowni. Zachęcają mieszkańców miasta do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta i zgłaszanie swoich wniosków do urzędu miasta lub do organizacji PSAL, która będzie głosem mieszkańców.

- Bardzo się cieszymy, że w końcu jest zainteresowanie terenami dawnej cukrowni. Nie chcemy całkowicie zablokować inwestycji. Chcemy, aby powstało tam przyjazne mieszkańcom centrum miasta – zapewnia Joanna Starba. – Jest to teren o wyjątkowym charakterze, ważny dla mieszkańców Pruszcza, kreujący tożsamość naszego miasta, dlatego zależy nam, żeby był on tworzony wraz z ludźmi już tutaj mieszkającymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dawne i współczesne cukrownie w Polsce. Opuszczona ruina, nowoczesna fabryka albo industrialny hotel [zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki