MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protesty w środę 28.10.2020 r. Strajk Kobiet nie odpuszcza. Sprawdźcie, gdzie na Pomorzu odbędą się demonstracje [HARMONOGRAM]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Wideo
od 16 lat
Wiele Polek zapowiedziało, że w środę 28.10. nie zjawi się w swoich zakładach pracy, w szkołach i na uczelniach. Zamiast tego chcą wybrać się na manifestacje. Chodzi o powtórkę "czarnego poniedziałku" sprzed 4 lat, gdy dziesiątki tysięcy kobiet wyszło na ulicę polskich miast.

Strajk Kobiet 28.10.2020. Protesty w GDAŃSKU

Wsparcie chętnym do manifestowania zapewniają niektórzy pracodawcy. Pozwolą na odpowiednie zorganizowanie pracy, a nawet dadzą wolne. 28 października 2020 roku został na uniwersytecie ogłoszony dniem rektorskim. Już z samego rana studenci oraz studentki zamierzają strajkować na terenie uczelni. Zbiórka o godz. 10.00.

Protesty w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego 27.10.2020 ...

- Przyświecać Nam będzie dewiza herbowa Gdańska "nec temere, nec timide" - tłumaczą studenci organizujący strajk. - Protestujemy bez strachu, ale z rozwagą. Szanujemy powagę miejsca, którym niewątpliwie jest teren Uniwersytetu Gdańskiego. Prosimy zatem o nieprzynoszenie transparentów zawierających wulgaryzmy oraz nieskandowanie takich haseł.

O godz. 14.00 w protest zaangażują się studenci Politechniki Gdańskiej. Przemaszerują z Parku Akademickiego przed budynkiem Gmachu Głównego (dalej Aleją Zwycięstwa) na Protest Główny.

- Marsz ten jest pokojowy, a w momencie wystąpienia zamieszek marsz zostanie rozwiązany - uczulają organizatorzy protestu na PG.

W okolicach Opery Bałtyckiej i Multikina o 15.30 wystartuje strajk mobilny. Samochody, motocykle i rowery skierują się w stronę Sopotu ulicą Czyżewskiego, a następnie zawrócą w kierunku Gdańska i Huciska.

Począwszy od tego poniedziałku w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00 osoby poniżej 16. roku życia nie mogą przemieszczać się samodzielnie. Wyjątek stanowi wyjście do szkoły i powrót z niej do domu. Gdy tylko wybije godzina 16.00 do strajku zamierzają przystąpić gdańscy uczniowie i uczennice. Spotykają się pod Radą Miasta Gdańska.

- Zdecydowaliśmy, że kolorem przewodnim Trójmiejskiego Strajku Uczniowskiego będzie kolor niebieski, ponieważ chcemy aby było nas widać jako grupę uczniów - poprosili organizatorzy. - Ale oczywiście trzymamy się też głównych kolorów przewodnich : czarny i czerwony.

Wraz z wybiciem 18 przy skrzyżowaniu, w którego sąsiedztwie znajduje się Klub Ziemia i CH Manhattan rozpocznie się "Strajkodisco general!".

- Tego dnia nie będzie demonstracji pod biurami pisu - informują inicjatorzy imprezy. - Zamiast tego blokujemy skrzyżowanie przy manhattanie tańcząc na zgliszczach systemu i śmiejąc się dziadom z rzadu w twarz. Przygrywać nam będzie klub Ziemia, ze swojego balkonu. Zaraz obok, zupełnie przypadkiem, znajduje się biuro Konfereracji. Podobno niemili panowie bardzo, z nimi nie tańczymy.

Strajk Kobiet 28.10.2020. Protesty w GDYNI

O godz. 16.00 w Gdyni ponownie wystartują równolegle dwa protesty. Osoby niezmotoryzowane spotkają się na Skwerze Kościuszki, kierowcy zaś tym razem wyjadą z parkingu przy Rivierze. Stamtąd przedostaną się ul. Władysława IV, potem 10 lutego, zrobią kółko przy sądzie rejonowym, a następnie skierują się Starowiejską i o ile będzie taka możliwość - Świętojańską. Dalsze punkty trasy to ul. Morska i Kartuska, a następnie Pustki Cisowskie. Tam kierowcy wykonają zawrotkę i głównymi arteriami będą próbowali dostać się do centrum.

Strajk Kobiet 28.10.2020. Protesty w SOPOCIE

Sopocianie protestujący przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego o godz. 18.00 spotykają się pod klubem Dwie Zmiany przy ul. Bohaterów Monte Cassino 31.

- Chodźmy dzisiaj na spacer ze zniczami symbolizującymi żal nad utraconą godnością osobistą - zachęcają organizatorzy protestu. - Niech wszyscy zobaczą, że w tej rewolucji biorą udział też Ci, którzy wydaje się, że nie mają głosu. Każdy ma głos! Nawet jak jest on cichy, czy zamknięty w domu. Nawet jeśli jest dziecko, czy osoba starsza. Mniej silna, by bronić własnego prawa do godności, ale tak samo ważna.

Wszyscy zebrani ruszą w dół Monciaka ze zniczami i balonikami.

Strajk Kobiet 28.10.2020. Protesty na POMORZU:

DEBRZNO

O godz. 16.00 protest pieszy ruszy spod Centrum Kultury, Sportu i Turystyki.

LĘBORK

Grupa oddolnego ruchu społecznego "Lęborskie dziewuchy" zaprasza do udziału w blokadzie, która wystartuje o godz. 17.00 na placu Pokoju.

WEJHEROWO

Podobnie jak w poprzednich dniach Wejherowianie wezmą udział w proteście pieszym, który o godz. 17.00 rozpocznie się na Placu Jakuba Wejhera pod biurem posłów PiS.

Zablokowana będzie również droga krajowa nr 6 Rumia-Wejherowo.

TCZEW

Spod dużego parkingu na Bulwarze Nadwiślańskim o godz. 18.00 wystartuje #CzarnySpacer. Wbrew nazwie udział w nim wezmą nie tylko piechurzy, ale także osoby zmotoryzowane.

RUMIA

O godz. 18.00 pod Urzędem Miasta w Rumii rozpocznie się strajk pieszy i samochodowy. Samochody przejadą Grunwaldzką w kierunku Redy, zaś niezmotoryzowani będą iść w kierunki Redy i Wejherowa.

KARTUZY

Samochodem i pieszo o godz. 18.00 z Rynku wystartują też mieszkańcy Kartuz.

SZTUM

Protest w podobnej konwencji odbędzie się także w Sztumie. Wszyscy chętni do wyrażenia sprzeciwu o godz. 18.00 zbiorą się przy Hali Targowej.

SŁUPSK

Spacer spod biura PiS przy ul. Lutososławskiego 33 również zaplanowano na godzinę 18.00.

PRUSZCZ GDAŃSKI

Siedziba PiS przy ul. Grunwaldzkiej będzie punktem docelowym marszu w Pruszczu Gdańskim. Protestujący zbiorą się o 19.00 przy fontannie na Kossaka.

NOWY DWÓR GDAŃSKI

Analogicznie będzie o 19.00 w Nowym Dworze Gdańskim. Czarny Spacer rozpocznie się pod Żuławskim Ośrodkiem Kultury. Przejdzie ulicami Sikorskiego i Wejhera i zakończy się pod biurem PiS przy ul. Kopernika.

PUCK

Protest w Pucku zaplanowano na 19.00 na Starym Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki