Protest tysięcy pomorskich funkcjonariuszy

Robert KiewliczZaktualizowano 
Pomorscy policjanci połączyli siły ze strażakami, Strażą Graniczną i służbą więzienną. Już w przyszły piątek w Gdańsku odbędzie się protest, w którym udział weźmie 3 tys. funkcjonariuszy z całego Pomorza.

Funkcjonariusze złożą petycję do premiera na ręce wojewody pomorskiego i marszałka województwa.
Następnie przejdą pod pomnik Trzech Krzyży, gdzie złożą hołd poległym stoczniowcom i funkcjonariuszom. Chodzi o plany zmian w emeryturach mundurowych. Mają one na celu m.in. odebranie funkcjonariuszom prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli przedstawiciele związków zawodowych policji, Straży Granicznej i straży pożarnej.

- Państwo polskie samo zachęcało mnie do wstąpienia do służby. Składając przysięgę, że poświęcę swoje życie i zdrowie, strzegąc porządku, w zamian od państwa dostałem np. prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę - mówi Józef Partyka, szef NSZZ Policjantów w województwie pomorskim. - Teraz czuję się oszukany przez rząd i ministra Grzegorza Schetynę.

Związkowcy stwierdzili, że i tak rzadko który z nich korzysta z przywilejów emerytalnych. W ubiegłym roku w skali całego kraju na wcześniejszą emeryturę odeszło jedynie 270 funkcjonariuszy.

- Policjanci nie chcą odchodzić z pracy - mówił Partyka. - Lubią swój zawód i większość z nich pracowałaby bardzo chętnie 35 albo i 40 lat. Tylko niech państwo zapewni im godziwe płace.
Oprócz piątkowej demonstracji, pomorscy mundurowi planują szereg innych akcji protestacyjnych.

- W planach jest protest włoski oraz działania, które z pewnością najbardziej spodobają się społeczeństwu. Zaprzestaniemy karać mandatami za wszelkie wykroczenia - dodał Partyka.
Działania policjantów w pełni popierają strażacy oraz Straż Graniczna.

- Ze względu na charakter naszej służby wszelkie protesty są bardzo utrudnione - mówi Mariusz Paprocki, szef ZZS "Florian" na Pomorzu. - Nie możemy przecież przestać wyjeżdżać do pożarów.
- Planujemy jednak wszelkie inne dozwolone prawem formy protestu - dodał Mirosław Chojak, szef NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej na Pomorzu.

Na wczorajszej konferencji Józef Partyka złożył też oświadczenie. Stwierdził, że jest w posiadaniu informacji na temat fatalnej decyzji wydanej przez szefa MSWiA Grzegorza Schetynę. Decyzja ta, według Partyki, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Pomorza.

- W tym celu wysłałem list do premiera z prośbą o natychmiastowe spotkanie - powiedział Partyka.
Partyka nie chciał jednak ujawnić, jakie są to informacje.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie