Protest przed sesją...

  Protest przed sesją Rady Miasta Gdańska. Awantura o Gdański Model na Rzecz Równego Traktowania [zdjęcia]

  Jacek Wierciński, Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ostatnia przed wakacjami - sesja Rady Miasta Gdańska. Obrady będą gorące, bo w ich porządku jest m.in. udzielenie absolutorium prezydentowi oraz głosowanie nad Modelem na Rzecz Równego Traktowania.
  Protest przed sesją Rady Miasta Gdańska.
  Protest przed sesją Rady Miasta Gdańska. Awantura o Gdański Model na Rzecz Równego Traktowania
  1/47

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Przed siedzibą Rady Miasta równolegle odbywają się dwie demonstracje. Zwolenników i przeciwników Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania.

  - Zaczynamy nasze zgromadzenie protestacyjne, ale zgromadzenie równocześnie modlitewne. Tak jak nasi przodkowie wyruszając pod Wiedeń, tak jak nasi przodkowie, którzy wyruszali pod Grunwald ofiarujmy ten dzień Matce Bożej. Prośmy o to, żeby radni PO, których sumienia są łamane dyscypliną partyjną wyłamali się, żeby wybrali głos sumienia, a nie głos prezydenta Adamowicza - apelował na wstępie protestu przeciwników uchwały Andrzej Kołakowski, przewodniczący zgromadzenia, który zaintonował pieśń "Z dawna Polski tyś Królową".

  Około 400 osób na przemian śpiewało pieśni, modliło się odmawiając różaniec i wznosiło okrzyki. W demonstracji uczestniczyli m.in. wybrany z listy wyborczej PiS, poseł Jan Klawiter, radna PiS - Anna Kołakowska, niezrzeszony radny Gdańska Łukasz Hamadyk oraz Karol Guzikiewicz z NSZZ Solidarność. Demonstranci trzymali banery z hasłami "Krucjata Różańcowa za Ojczyznę", "Stop homodyktatowi", "Stop demoralizacji naszych dzieci", część w dłoniach miała różańce, a kilka osób - sztandary Młodzieży Wszechpolskiej. Protestujący przynieśli ze sobą niemal dwumetrową kukłę przedstawiającą konia trojańskiego z tęczową flagą na szyi.

  - Pawle Adamowiczu i Piotrze Kowalczuku, czy chcecie iść drogą świętego Pawła i świętego Piotra, czy drogą Judasza? - pytał Kołakowski.

  Przepychanki pod ratuszem [wideo]


  Kilka metrów dalej odbywała się pikieta zwolenników Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania. Około 100 osób trzymało tęczowe parasolki i flagi, ale też flagę Polski oraz transparenty z hasłami takimi jak "Miłość, wolność, równość, siostrzeństwo", "Tak dla równego traktowania", "Jeśli postawicie mury, my zbudujemy mosty". Widać było symbole Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, partii Razem, Inicjatywy Feministycznej, stowarzyszenia Tolerado czy Komitetu Obrony Demokracji.

  Tutaj skandowano: - Wolność! Równość! Demokracja! Każdy inny, wszyscy równi! Świeckie państwo!

  Śpiewano "Odę do radości". W tej demonstracji uczestniczyli Elżbieta Jachlewska - kandydatka na prezydenta Gdańska z ramienia inicjatywy Lepszy Gdańsk, lider pomorskiego KOD - Radomir Szumełda, posłanka Nowoczesnej - Ewa Lieder czy dr Anna Strzałkowska ze stowarzyszenia Tolerado.

  Gdy przeciwnicy uchwały skandowali: - Młodość, wiara, nacjonalizm! Z drugiej strony odpowiedziały im okrzyki: - Miłość! Równość! oraz: - Kochamy was!

  Jednak, kiedy przeciwnicy zaintonowali Mazurka Dąbrowskiego, obie strony konfliktu śpiewały wspólnie.

  Doszło jednak również do drobnego incydentu - jedna z kobiet demonstrujących poparcie dla "modelu" przeszła na drugą stronę i przy pomocy gwizdka usiłowała zagłuszyć przeciwników. Doszło do niewielkiej szarpaniny, a później została wyprowadzona przez policję.

  Zupełnie inaczej incydent przedstawia jego uczestniczka, którą zarejestrowaliśmy w nagraniu opublikowanym powyżej. Oto jej relacja:

  - Ponieważ na wideo jestem ja i sprawa mnie dotyczy żądam sprostowania i podania prawdziwej informacji. Przede wszystkim co to znaczy na drugą stronę? Weszłam na demonstrację usłyszałam co jest mówione i gwizdałam w odpowiedzi na słowa, które usłyszałam, do czego mam prawo. Na to rzuciły się na mnie 4 osoby w podeszłym wieku, próbując mnie uderzyć w głowę, popychając i szarpiąc. To nie jest obopólna szarpanina - zostałam zaatakowana i szarpana, a na odchodnym jeden z panów uderzył mnie w twarz i to mocno. Policja interweniowała w sprawie naruszenia mojej nietykalności cielesnej. Nikt nie został wyprowadzony. Pan który mnie uderzył poszedł dobrowolnie na spisanie danych, jak również ja i świadek zdarzenia. Policja mnie nie wyprowadziła drodzy państwo. Może warte by było odnotowania, że wracając od radiowozu do demonstrujących za modelem, musiałyśmy przejść z koleżanką chodnikiem wśród rozmodlonych wiernych. Niesamowite, ale ci ludzie nie mieli żadnych oporów, żeby nas obrażać , popychać i ciągać za ubranie. Jeśli piszecie państwo "na drugiej stronie" to owszem, to jest po jakiejś drugiej stronie, ponieważ wśród tych rzekomych wiernych nie jest bezpiecznie - agresja słowna i naruszanie nietykalności cielesnej to dla nich zwyczajna sprawa. Gdy któraś z tych osób przychodziła obrażać osoby po tęczowej stronie - nie musiała się bać, że ktoś będzie je obrażał czy zaatakuje fizycznie. Można było spokojnie przejść. Może o tym państwo napiszecie, że z Chrystusem na ustach katolicy zieją nienawiścią i uważają, że mają prawo atakować ludzi gdy się z nimi nie zgadzają, również bić. Mnie to zaskoczyło, że tak spontanicznie i błyskawicznie tyle osób skoczyło do mnie z rękami. Proszę więc sprostować informację, bez przekłamań. Zostałam zaatakowana i uderzona w twarz. Sprawca będzie musiał za to odpowiedzieć - pisze kobieta.


  ***

  Gdański Model na rzecz Równego Traktowania to dokument z rekomendacjami, nad którym prace trwały od września 2017 r. do maja 2018 r. - Model to polityka miejska, która określa, jakie działania powinniśmy podjąć w Gdańsku, by budować miasto przyjazne i bezpieczne, bez względu na różnice płci, wieku, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy stopnia sprawności .Zobacz galerię

  Dokument budzi kontrowersje, więc zapowiada się wojna między radnymi PiS, a PO. Pod Nowym Ratuszem rozpoczynają się tymczasem dwie demonstracje. O godz. 8.30 swój wiec rozpoczęli zwolennicy modelu. Wśród nich m.in. Elżbieta Jachlewska, kandydatka Lepszego Gdańska na prezydenta miasta. Zwolennicy modelu mają w dłoniach tęczowe flagi i parasolki oraz transparenty z napisem "Tak dla równego traktowania", czy "Jeśli postawicie mury, my zbudujemy mosty".

  TUTAJ śledź przebieg sesji RMG NA ŻYWO!


  CZYTAJ TAKŻE: Awantura o gdański Model na rzecz Równego Traktowania. O co chodzi? nf


  ZOBACZ film z protestu:  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radio Maryja

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Radio z Ryjkiem i telewizja należąca do ojca Rydzyka już szczuły przeciwko równości.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy, i noc ma spokojną, i dzień nietęskliwy."

  mężczyzna, ale nie fanatyk ;( (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Mam nadzieję że Szumełda nie pokochała (dosłownie) Pani radnej Kołakowskiej, bo to by dopiero było zboczenie seksualne! Radomirku, a fuj, kobietę chcesz kochać, zboczeńcu jedna? Jestem wściekły i...rozwiń całość

  Mam nadzieję że Szumełda nie pokochała (dosłownie) Pani radnej Kołakowskiej, bo to by dopiero było zboczenie seksualne! Radomirku, a fuj, kobietę chcesz kochać, zboczeńcu jedna? Jestem wściekły i rozczarowany! Gdzie twoje ideały? :))))))
  "Bo serce nie jest sługa, nie zna, co to pany,
  I nie da się przemocą okuwać w kajdany." - ten sam Wieszcz co w tytule. ;)))zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przekręty

  ganz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Niech Budyń wytłumaczy się z tej zamiany z radnym PO Zdanowiczu a nie zasłania się modelem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  precz z Gdańska

  gdanszczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Wydawało mi się że jestem tolerancyjny ale jadąc tarmwajem słyszę nawolywanie i przekaz do homoseksualizmu szlag mnie trafił ten gość swoim wnukom też te wypaczenia sprzedaje ! kiedy ujawni się...rozwiń całość

  Wydawało mi się że jestem tolerancyjny ale jadąc tarmwajem słyszę nawolywanie i przekaz do homoseksualizmu szlag mnie trafił ten gość swoim wnukom też te wypaczenia sprzedaje ! kiedy ujawni się główny piewca na którego żądanie i za jego przyzwoleniem ,miesz się w głowach dzieciakom !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli kochasz swoje dzieci, protestuj przeciwko homopropagandzie

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  P e d e r a ś c i i lesbijki dzieci nie mają, zatem muszą sięgnąć po TWOJE dziecko. Czy zrówność TOBIE też odebrała rozum? Jeśli kochasz swoje dzieci, powiedz NIE homopropagandzie. Czytaj więcej na...rozwiń całość

  P e d e r a ś c i i lesbijki dzieci nie mają, zatem muszą sięgnąć po TWOJE dziecko. Czy zrówność TOBIE też odebrała rozum? Jeśli kochasz swoje dzieci, powiedz NIE homopropagandzie. Czytaj więcej na "henryk dabrowski pl"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jestem ciekawa

  Anonim zwany Gallem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Ile osób (z obu tych demonstracji) faktycznie przeczytało dokument


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przeczytałem model w całości!!

  chris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  cały model jest ideologicznym paradokumentem, który musieli na komisji ds. społeczych tłumaczyć jego twórcy - grupka urzdników wspieranych przez towarzystwa LGBT! Pod płaszczykiem pięknie...rozwiń całość

  cały model jest ideologicznym paradokumentem, który musieli na komisji ds. społeczych tłumaczyć jego twórcy - grupka urzdników wspieranych przez towarzystwa LGBT! Pod płaszczykiem pięknie brzmiących hasełek przemyca się kolejne przywileje dla osób homoseksualnych i chce się walczyć z tradycyjnymi wartosćiami jak: małżeństwo, rodzina i wiara! Dziękuję bardzo za takie prawa i strategie dla mojego miasta! Cała ekipa która zagłosuje dzisiaj za modelem jest do wymiany - trzeba ich odspawać od krzesełek w następnych wyborach, bo szkodzą miastu!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Liczebnosc

  Iza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Na filmiku widać, czy u kolorowych było 100, czy znacznie, znacznie mniej...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawdzałem

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Przejeżdżałem w pobliżu i specjalnie stanąłem, żeby policzyć. Na moje oko przeciwników było c/a 2 x więcej niż zwolenników (2/3 placyku zajmowali przeciwnicy, 1/3 zwolennicy).
  Jeśli więc...rozwiń całość

  Przejeżdżałem w pobliżu i specjalnie stanąłem, żeby policzyć. Na moje oko przeciwników było c/a 2 x więcej niż zwolenników (2/3 placyku zajmowali przeciwnicy, 1/3 zwolennicy).
  Jeśli więc zwolenników uchwały było 100 to przeciwników - GÓRA 200.
  Jeśli, jak twierdzisz, zwolenników było mniej to przeciwników też musiało być mniej niż podaje oficjalna propaganda (2/3 placu zajmowali przeciwnicy w stosunku do 1/3 placu zajętego przez zwolenników - matematyki nie oszukasz)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kiedy przejeżdżałeś - o której!

  nel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  trzeba było być od rana - kiedy przeciwników było około 500 osób!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żal

  ronyy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Gdańsk , kiedyś miasto legenda , a dzis ......Do tego te teczowe dziwadła, z pełnym wsparciem ratusza.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdańsk miastem wolnym!

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  Gdańsk, dobry człowieku, od zawsze był miastem w którym ceniło się WOLNOŚĆ. Ta wolność objawiała się m.in. tym, że nie dyskryminowano w naszym mieście "tęczowych dziwadeł" jak pieszczotliwie...rozwiń całość

  Gdańsk, dobry człowieku, od zawsze był miastem w którym ceniło się WOLNOŚĆ. Ta wolność objawiała się m.in. tym, że nie dyskryminowano w naszym mieście "tęczowych dziwadeł" jak pieszczotliwie nazwałeś osoby nie popierające wyznawanej przez ciebie czarnej mafii.
  Na tym właśnie polega "legenda" tego miasta!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nikt was nie dyskryminuje

  donChichot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  A pod "legendę" to się podczepiacie.
  Tym bardziej że legenda jest "legendarna".
  W Wolnym Mieście wolni byli ci z bojówek, bo im było wolno. Jeszcze wcześniej, ci którzy mieli pieniądze... Im też...rozwiń całość

  A pod "legendę" to się podczepiacie.
  Tym bardziej że legenda jest "legendarna".
  W Wolnym Mieście wolni byli ci z bojówek, bo im było wolno. Jeszcze wcześniej, ci którzy mieli pieniądze... Im też było wolno...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Równo , nie znzczy "sprawiedliwie" !

  Rumcajs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

  Niech jadą do Słupska , tam ich "równo" potraktują - z zadniej strony.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z LGBT

  Natalia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  LGBT won ze szkół!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!