Protest przed Sądem Okręgowym w Gdańsku [18.12.2019]. Manifestacja przeciwko proponowanym przez PIS zmianom w sądownictwie [zdjęcia]

Dariusz Szreter/Karol Uliczny

Wideo

Zobacz galerię (31 zdjęć)
Mieszkańcy niespełna 200 miejscowości w całej Polsce protestowali przeciwko zmianom w prawie, które umożliwią nałożenie na sędziów nowych obostrzeń. W środę 18.12.2019 r. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zebrało się ok. 2 tys. osób, sprzeciwiających się projektowi nowelizacji złożonemu przez posłów PiS. Uczestnicy zgromadzenia nie doczekali się wystąpienia Donalda Tuska.

Pod Sądem Okręgowym w Gdańsku odbył się kolejny protest w obronie niezawisłości sądów. Organizatorem wydarzenia był Komitet Obrony Demokracji. Powodem spotkania były projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym złożony w Sejmie w nocy z 12 na 13 grudnia przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także

Uczestnicy środowej manifestacji podkreślali, że PiS dąży do zakneblowania ust środowiska sędziowskiego oraz uzależnienia władzy sądowniczej od polityków. Krytycznie do projektu odniosło się m.in. Biuro Analiz Sejmowych.

- Sędziowie nie są politykami. Nie pchaliśmy się na czołówki gazet i serwisów informacyjnych. Nikt nie pytał nas o zdanie. Czujemy się wywołani do tablicy przez polityczne ataki na praworządność w naszym kraju - mówił sędzia Rafał Rudnicki z Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ. - Mówi się, że walczymy o przywileje. To kolejne kłamstwo. Jeżeli naszym przywilejem jest wolne od nacisków politycznych rozpoznawania spraw każdego człowieka, to tak: stoimy na straży takich właśnie wartości i przywilejów. Wolne sądy to ostatni bastion, który pozwala wyhamować niekontrolowane zapędy polityków co do praw i wolności obywatelskich.

Sędzia Dorota Zabłudowska odczytała stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia:

„Rzeczywistym celem tego projektu jest podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości. Proponowana regulacja pozbawia sędziów niezawisłości, bowiem pod groźbą wydalenia z zawodu zakazuje im wykonywania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Stanowi to naruszenie przez Polskę zobowiązań wobec Unii Europejskiej, przekreślając wynikającą z Traktatu Europejskiego oraz Konstytucji zasadę pierwszeństwa prawa unijnego przed zapisami prawa krajowego.”

Pod Sądem Okręgowym przy ul. Nowe Ogrody zebrało się ok. 2 tys. osób. Część zgromadzonych zasłoniła usta naklejkami „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Nie brakowało transparentów i flag, zarówno tych polskich jak i unijnych.

Głos zabrali m.in. legenda „S” Bogdan Lis, mec. Roman Nowosielski, były sędzia Trybunału Stanu, mec. Marek Kanafka, wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska - Jachim oraz wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Zabrakło natomiast Donalda Tuska, którego awizowano na godz. 20. Jak poinformował Radomir Szumełda z KOD, byłego szefa Rady Europejskiej zatrzymali w Europejskim Centrum Solidarności czytelnicy, gdzie wcześniej odbyła się promocja książki pt. „Szczerze”.

Protest przed Sądem Okręgowym w Gdańsku 18.12.2019 r. Relacja na żywo

Godz. 19

Przed gmachem gdańskiego Sądu Okręgowego od godziny 18 do godz. 19 zebrało się ok. 2 tys. osób.

- Jesteśmy tu po to, żeby zadbać o naszą wolność - przemówił do zebranych Bogdan Lis były opozycjonista. - Nie ma wolności bez niezależnych sądów. Na własnej skórze poznałem. Czym jest wymiar sprawiedliwości, który jest uzależniony od władzy. PiS chce mieć sędziów, którzy będą wydawali wyroki zgodne z ich oczekiwaniami. Nie możemy do tego dopuścić.

Bogdan Lis: Wmawia się ludziom, że sędziowie to postkomuna. A przecie większość tych ludzi została sędziami już w wolnej Polsce. PiS jest wyjątkowy w niszczeniu tego, o co włączyli kilka pokoleń w 1970 1980.

- Sędziowie jak inni obywatele mają prawo do sprawiedliwego procesu - mówił Krystian Kosiński z grupy lokalnej Amnesty International Trójmiasto. - Ten projekt im to odbiera. Ten projekt jest przywrócenie stanu prawnego sprzed 1989.

Odczytano treść petycji, pod którą można się podpisać.

- Pomorze stoi murem za polskimi sędziami - powiedział Mieczysław Struk marszałek woj. pomorskiego. - Spełniły się marzenia, w 2004 r. staliśmy się członkami UE. Dziś w Polsce łamane są prawa Unii. Nie ma zgody na takie metody. Podziwiamy sędziów, którzy mają odwagę się sprzeciwić. Ale takie sami prawo do sprzeciwu ma każdy obywatel.

Godz. 19.30
- Dwie sprawy leżą mi na sercu. Znowu jest polski grudzień. Dlaczego władze autorytarne demolują nam czas przed świętami? Czemu robią to ci, którzy mówią o wartościach chrześcijańskich, o tradycji, rodzinie - pytał Radomir Szumełda z KOD. - Sędziowie są poddawani szykanom i represjom. Za chwilę zaczną tracić uprawnienia emerytalne. Dotyczy to też prokuratorów, z których władza chce zrobić swoich szpicli. Większość prokuratorów to przyzwoicie ludzie. Jak ta władza odejdzie, trzeba ich zrehabilitować. Ci którzy doprowadzili do tego, staną przed Trybunałem.

Odczytano sms-a przysłanego z Brukseli przez europosłankę Magdalenę Adamowicz: "Naciskamy na Ursulę von der Leyen, żeby złożyła wniosek o postępowanie zabezpieczające w sprawie polskich sądów".

- Posłowie ślubują działać zgodnie z prawem. Mamy prawo od nich żądać, by postępował zgodnie z konstytucją. Żaden immunitet ich przed tym nie chroni - mówił mec. Roman Nowosielski, trójmiejski prawnik. - Sejmowe biuro analiz prawnych napisało, że żaden z punktów projektu tej ustawy nie jest zgodny z prawem europejskim.

Godz. 19.40
Przybywa protestujących. Ul. Nowe Ogrody jest nieprzejezdna na odcinku od ul. 3 Maja do Pohulanki. Ludzie stoją na całej szerokości - od sądu do szpitala.

Godz. 19.50
- Donald Tusk nadal podpisuje książkę na swoim spotkaniu autorskim. W ECS ustawiła się półkilometrowa kolejka po autografy. Tusk chciał wyjść, ale ludzie go nie puścili - ogłoszono.

W związku z tym protest się zakończył. Część zebranych udała się do Europejskiego Centrum Solidarności.

Donald Tusk w Europejskim Centrum Solidarności: Nie PiS jest...

Projekt nowelizacji ustawy

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym został złożony w Sejmie w nocy z 12 na 13 grudnia przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. PiS broni projektu zapewniając, że nowelizacja ma zapobiec sytuacji podważania kompetencji jednego sędziego przez drugiego czy komentowania wyboru członków KRS, co może wpływać na tempo postępowań. Ponadto powołują się na przepisy obowiązujące obecnie we Francji oraz Niemczech.

Nowelizacja zakłada możliwość złożenia sędziego z urzędu, nałożenia kary finansowej oraz dokonuje zmian w procedurze wyboru I prezesa SN.Wprowadzeniu tych zmian stanowczo sprzeciwia się opozycja oraz środowisko sędziowskie.

Protest przed Sądem Okręgowym w Gdańsku [18.12.2019]. Manife...

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja

Teraz można zgłaszać odpowiednim służbą jak zostało się pokrzywdzonym w sądzie, i gwarantuje że będą się za to brać, trzeba działać a nie narzekać,.

G
Gość

A gdzie Ruda Franca? Nie ma Rudej Francy, bo zarobkuje sprzedajac swoje zydowskie wypociny szmondaka w ostatnim bastionie zydostwa jakim jest ECS.

D
Driver

Przez tych poyebow tylko korki były..

z
z Gdańska
19 grudnia, 11:32, Gdańska:

Dziwię się ludzią którzy tak bronią tych niezawistnych sądów,czy są tacy ślepi,czy głupi,żal mi was ludzie,zajmijcie się pożytecznymi rzeczami.

19 grudnia, 12:56, Gość:

Współczuję ci bezmózgowcu piedolony! Wasza kasta złodziejska pisia dojna zmiana ma się cu[wulgaryzm]! [wulgaryzm]u [wulgaryzm]ony!

Tylko tyle potrafisz,żal.

1234

Głupie ludzie. PIS górą!!!!!!!!!!!!

G
Gość

Kochane Lemingi pocałujcie misia Tuska w d**e bo właśnie swoja książkę promuje i sprzedaje w ECS a liczy się tylko "KASA" jełopa !

G
Gość

(wulgaryzm)ony dostal goraczki !!!

G
Gość
18 grudnia, 21:45, Rozbawiony !:

Zbiegly sie tam same obrzydliwe antypolskie mety , a najwiekszy lobuz przestraszyl sie i nie przylazl !!!

Analfabeta [wulgaryzm]ony! Pewnie z kasty hejterskiej [wulgaryzm]go zera, [wulgaryzm] emi i debili krsu! Gdzie wasz [wulgaryzm]właz piebiak?

G
Gość
19 grudnia, 11:32, Gdańska:

Dziwię się ludzią którzy tak bronią tych niezawistnych sądów,czy są tacy ślepi,czy głupi,żal mi was ludzie,zajmijcie się pożytecznymi rzeczami.

Współczuję ci bezmózgowcu piedolony! Wasza kasta złodziejska pisia dojna zmiana ma się cu[wulgaryzm]! [wulgaryzm]u [wulgaryzm]ony!

G
Gość
19 grudnia, 11:37, Gość:

Cory Cwiakalskiego (dzis adwokatka - ta od 118 letniego wlasciciela kamienicy) sa najlepszym przykladem, ze sady sa opanowane przez cory Koryntu i alfonsow postkomuny. Wlasciwie to scierwo nie nadaje sie nawet do utylizacji, bo zepsuje szlachetnosc nawozu..

Tak jak twoja pisia płażyńska!? Czy jak komuch piotrowicz co ciumkał z [obraźliwe]em moskwą z tylawy? Idioto [wulgaryzm]ony!

G
Gdańska

Dziwię się ludzią którzy tak bronią tych niezawistnych sądów,czy są tacy ślepi,czy głupi,żal mi was ludzie,zajmijcie się pożytecznymi rzeczami.

G
Gość

Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> russex.xyz

G
Gość

A kiedy sądy były niezależne?

n
niewolnik

Kasta się broni

G
Gość

Po wojnie komunistyczna swolocz opanowala sady. Zydowscy analfabeci- jak w UB. Na kolejne stanowiska obsadzali swoje dzieci i wnuki. I tak jest do dzisiaj.I to sie musi zmienic chocby trzesieniem ziemii. Dosc Michnikow w togach i jego kompanow.

Dodaj ogłoszenie