Protest przeciwko budowie Elektrowni Północ [ZDJĘCIA]

  Protest przeciwko budowie Elektrowni Północ [ZDJĘCIA]

  Przemysław Zieliński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Protest przeciwko budowie Elektrowni Północ [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©P. Zieliński

  Ekolodzy nie składają broni w walce z planowaną budową Elektrowni Północ w Rajkowach (gm. Pelplin). Dzisiaj, 25 czerwca, protestowali w Tczewie, informując przechodniów o zagrożeniach wynikających z ewentualnego powstania elektrowni węglowej.
  Od czasu, kiedy w grudniu 2015 r. wojewoda pomorski unieważnił drugie pozwolenie na budowę elektrowni, wrzawa wokół inwestycji ucichła. Inwestor, czyli należąca do grupy Kulczyk Investments spółka Polenergia, zaczęła nawet wspominać o możliwości sprzedaży projektu elektrowni. Czy jest więc sens jeszcze protestować?

  - Te okresy ciszy wynikają z specyfiki postępowań administracyjnych - wyjaśnia Radosław Sawicki z Koalicji Stop Elektrowni Północ.
  - Kiedy wojewoda unieważnił decyzję starosty tczewskiego o pozwoleniu na budowę elektrowni wydawało nam się, że inwestor w końcu odpuści, bo sprawa ciągnie się już przecież od siedmiu lat. Mieliśmy cichą nadzieję, że inwestor zrezygnuje także dlatego, że jest świadomy sygnałów ze świata, gdzie przemysł oparty na węglu jest w odwrocie. Natomiast Polenergia zaskarżyła decyzję wojewody do sądu administracyjnego, więc wykazuje wolę kontynuowania projektu. Rozpatrzenie skargi na pewno zajmie kilka miesięcy. Moim zdaniem pozwolenie na budowę w końcu wróci do ponownego rozpatrzenia przez starostę tczewskiego.

  Koalicję Stop Elektrowni Północ tworzą lokalne i ogólnopolskie organizacje społeczne zaangażowane w ochronę zdrowia, przyrody i klimatu oraz promocję rozwoju Pomorza z poszanowaniem tych wartości. To koalicja apolityczna i niezależna, wspierająca lokalnych mieszkańców w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu i ochrony jego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

  - Jako strona społeczna cały czas monitorujemy temat i cały czas jesteśmy zdania, że Elektrownia Północ jest złym pomysłem, a w świetle tego, czego doświadczamy tu i teraz, czyli zmian klimatu, podgrzewanie atmosfery przez budowę gigantycznej elektrowni węglowej nie ma sensu - uważa Radosław Sawicki. - Na pewno będziemy protestować, dopóki inwestycja nie zostanie odłożona na półkę. Bardzo byśmy chcieli, aby Polenergia była kojarzona z odnawialnymi źródłami energii, których jest jednym z liderów na polskim rynku, i aby swojego wizerunku nie brudziła węglem.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylkoOZE

  Rafi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Węgiel niech zostanie w ziemi!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak!

  Obywatelka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dobra robota

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  popieram

  As (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Dobrze, że są takie akcje. Ta elektrownia węglowa to jakieś nieporozumienie!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo