Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proste sposoby, by tanio i szybko polecieć na świąteczny urlop lub ferie

AIP
Karolina Misztal / Polska Press
Świąteczny wypoczynek i zimowe ferie już za chwilę. Skyscanner przygotował mini przewodnik o tym, jak latać i jakie linie lotnicze wybrać, by w upragnione miejsce dotrzeć szybko i tanio.

Zbliżają się święta, a zaraz po nich ferie. Dla linii lotniczych to jeden z najgorętszych okresów w roku – to prawdziwe żniwa. Polacy będą przemieszczać się po Polsce i świecie, odwiedzając rodzinę, krewnych znajomych, a także udawać się na w pełni zasłużone wakacje. Wielu skorzysta z oferty tanich linii lotniczych, które cieszą się coraz większą popularnościa, z uwagi na obszerną i nieustająco rozwijającą się siatkę połaczeń. Warto pamiętać, że tani przewoźnicy najwięcej zarabiają na usługach dodatkowych, a często również na nieuwadze pasażera. Nadchodzący czas będzie kolejnym szczytem sezonu, tuż po lecie, dlatego Skyscanner wyjaśnia krok po kroku, na co zwracać uwagę, by latanie za pośrednictwem niskobudżetowych przewoźników było naprawdę tanie, a do tego proste i satysfakcjonujące.

Tanie linie lotnicze podbijają świat podróży. Coraz więcej z nich oferuje loty na długich, międzykontynentalnych trasach, w świetnej i niezwykle konkurencyjnej cenie. Tani przewoźnicy z prędkościa światła uruchamiają coraz to nowsze kierunki z portów lotniczych w całej Polsce. Wsród jednych znajciekawszych i najtańszych Sksycanner wytypował Maroko i Izrael. Bilety do Maroka można kupić za około 400zł w dwie strony, do Izraela, i to w grudniu!!! zapłacimy około 120zł w dwie strony! To prawdziwy hit i niesamowita oszczędność, tym bardziej, że dotychczas trasa Polska – Maroko była w cenie średnio 1400zł za lot. Ryanair i Wizzair dotrzymują sobie kroku w dziedzinie otwierania nowych połączeń. Norwegian słynie ze świetnych połączeń z USA. Jest jeszcze jedna firma, której warto się przyjrzeć – Pegasus Airlines. Te tureckie tanie linie lotnicze najbliżej Polski latają z Berlina i ze Lwowa. Choć zakwalifikowane jako niskobudżetowe, oferują wachlarz i jakość usług na miarę dużych, regularnych przewoźników. W cenie biletu dostajemy nie tylko bagaż podręczny, ale i bagaż główny do 20kg. Pegasusem dostaniemy się np. do Iranu, Kirgistanu, Beirutu, Turcji, Emiratów Arabskich, Kataru, Egiptu i wielu innych.

1. W poszukiwaniu taniego biletu: wyszukiwarka, newsletter i alert cenowy

Banalne, ale od tego właśnie zazwyczaj się zaczyna. Warto skorzystać z trzech najefektywniejszych rozwiązań, jak wyszukiwarka biletów, alert cenowy i newsletter. Na początku należy sprawdzić, która wyszukiwarka lotów nie pobiera dodatkowych opłat za dokonywanie rezerwacji. Skyscanner jest bezpłatny, a do tego szybko pokazuje masę tanich połączeń realizowanych przez różnych przewoźników. Bardzo często te z najlepszą ceną obsługiwane są przez tych niskobudżetowych. Od razu są dostępne takie informacje, jak: daty wylotu / przylotu, czas podróży, rodzaj połączenia, nazwa przewoźnika realizującego loty i oczywiście – cena. Kliknięcie w wybrany lot przekierowuje bezpośrednio na stronę linii lotniczych lub internetowej agencji podróży, gdzie dokonuje się płatności. Warto zapisać się do newslettera, który na bieżąco informuje o najlepszych ofertach i promocjach. Z kolei cierpliwi łowcy najlepszych okazji powinni ustawić alert cenowy, który będzie informował o każdej zmianie w cenie billtu na upragniona trasę.

2. Za co i jak płacić?

Tanimi liniami podróżuje się niedrogo, ale za dodatkowe usługi trzeba dopłacić w tym m.in. miejsce, dodatkowy bagaż i wiele innych – w naszym przewodniku opisujemy takie sytuacje i podpowiadamy, co zrobić, by tego uniknąć. Uwaga: za bilety w tanich liniach lotniczych w zdecydowanej większości przypadków zapłaci się kartą kredytową. UWAGA! Za transakcję mogą być pobierane dodatkowe opłaty np. w Ryanair wynosi ona 2 proc. od wartości transakcji.

3. Jak dokonać rezerwacji?

Rezerwacja online to najlepszy i najtańszy sposób - nie generuje dodatkowych kosztów, jak chociażby opłat za połączenie w przypadku rozmowy z biurem obsługi /telecentrum. Na stronie tanich linii zostaniesz krok po kroku poprowadzony/a przez cały proces. Trzeba będzie wpisać między innymi dane osobowe - Twoje i współpasażerów, jeśli nie lecisz sam/a, podać kontakt do siebie, określić swój bagaż czy też wybrać (lub nie) miejsce w samolocie. Po zakończeniu rezerwacji drogą email otrzymasz automatycznie wygenerwany plan Twojej podróży. Niewykluczone, że po drodze pzewoźnik będzie Ci sugerował wykupienie dodatkowych usług i rozwiązań, jak choćby ubezpieczenie, wypożyczenie samochodu, powiększenie bagażu itp. Zanim klikniesz ok zastanów się dobrze, czy naprawdę jest Ci to potrzebne.
Pamiętaj, żeby zachować numer swojej rezerwacji. Będzie on potrzebny do bezpłatnej odprawy online, a także w dowolnym momencie umożliwi Ci sprawdzenie szczegółów lotu na stronie przewoźnika.

Co z bagażem podręcznym, wyborem miejsca - czytaj str. 2

4. Lataj z bagażem podręcznym

Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, czasem po prostu wieksza walizka jest koniecznością. Opłata za większy bagaż zależy od terminu podróży i ciężaru walizki - wynosi od 21 do 120 euro w Wizz Air i średnio od 25 do 40 euro w Ryanair.
Niektóre tanie linie lotnicze mają w samolotach ograniczoną przestrzeń na bagaż podręczny, na przykład może zdarzyć się, że Ryanair przyjmie do kabiny tylko 90 walizek. Aby mieć pewność, że bagaż podręczny będzie leciał nad Twoją głową, możesz wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład. Ceny za tę usługę w Ryanair wynoszą od ok. 10 do 53 zł w zależności od lotu i miejsca. Jednak jeśli chcesz maksymalnie oszczędzać, nie musisz się na to decydować, ponieważ reszta walizek, ta która się nie zmieściła, jest przewożona bezpłatnie w luku bagażowym.
5. Pilnuj wagi i wymiarów... bagażu
Wystarczy chwila nieuwagi i nasz tani lot może zmienic status na nieopłacalny. Przed wylotem warto sprawdzić i zastosować się do wymogów tanich linii odnośnie wymiarów walizek i ich wagi, ponieważ za każdy dodatkowy kilogram nadbagażu zapłacisz 10 Euro. Przewoźnicy bywają niezwykle restrykcyjni. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy Twoja walizka ma dokładnie takie wymiary, jak podaje przewoźnik. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nierzadko bagaż jest mierzony specjalną miarką – 1cm różnicy może narażić Cię na dodatkowy, słony koszt. Pamiętaj również o tym, że zawieszony na szyi aparat fotograficzny przez niektórych przewoźników może byc zakwalifikowany jako drugi bagaż podręczny, a to oznacza dopłatę.
Zapoznaj się z limitami bagażu w Ryanair oraz Wizz Air i wypróbuj nasze tricki, by w ustalonych przez przewoźników ramach podróżować jak najtaniej.

6. Miejsca w samolocie: przydział bezpłatny, za wybór płacisz

Jeśli preferujesz siedzenie w rzędzie przy oknie lub przy wyjściu awaryjnym, wtedy przygotuj się na dopłatę ok. 10-35 zł w zależności od przewoźnika i tego, jakie miejsce wybierzesz. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy podróżujesz z kimś i chcesz mieć pewność, że będziecie siedzieć razem. Zazwyczaj jednak przy biletach na jednej rezerwacji i przy odprawianiu się jedno po drugim (jeśli tylko nie czekasz z tym do ostatniej chwili), możesz liczyć na miejsca obok siebie nie ponosząc dodatkowych opłat.

Szybka odprawa, posiłki w samolocie - czytaj str. 3

7. Odprawa? Najlepiej online!

Pamiętaj, że w przypadku tanich linii najbardziej opłaca się odprawić online. Niskobudżetowi przewoźnicy z resztą sami zachęcają do takiej właśnie formy. Po pierwsze przez internet nie pobierają za to opłat, a na lotnisku odprawa kosztuje 30 euro w Wizz Air (10 euro za pośrednictwem ich strony internetowej) i 50 euro w Ryanair. Po drugie opisują ten etap krok po kroku na swojej stronie – Ty musisz jedynie trzymać się instrukcji. Najwcześniej odprawisz się online cztery dni przed wylotem w przypadku Ryanair i 48 godzin w przypadku Wizz Air, natomiast gdy wykupisz miejsce w samolocie możesz zrobić to odpowiednio 60 i 30 dni wcześniej. Ta usługa jest dostępna bezpłatnie do trzech lub dwóch godzin przed odlotem w zależności od przewoźnika.

8. Bądź mobilny / mobilna

Tanie linie oferują aplikacje, które dzięki swoim funkcjonalnościom, ułatwiają życie pasażerom. Oczywiście, nie musisz z nich korzystać, ale dobrze wiedzieć, że masz taką możliwość. Jedną z nich jest opcja posługiwania się mobilną kartą pokładową. Nie musisz drukować biletu. Wystarczy, że masz aktywny (uwaga, to słowo klucz) kod QR do zeskanowania na lotnisku. Karta pokładowa zadziała tylko przy połączeniu z internetem lub gdy pobierzesz i zapiszesz ją na telefon. Pamiętaj jednak, aby wcześniej sprawdzić czy lotnisko, na którym będziesz, obsługuje mobilne karty pokładowe. Jeśli nie – dokument trzeba będzie wydrukować na miejscu, za co np. w Ryanair zapłacisz 15 euro, więc lepiej to zrobić w domu.

9. Co z posiłkami w samolocie?

Tanie linie lotnicze nie oferują darmowego jedzenia, ale możesz kupić je na pokładzie, a także inne rzeczy np. perfumy w niższych cenach. Dostaniesz nawet gazetkę z dostępnymi w samolocie produktami, taką opcję ma np. Wizz Air i Ryanair. Jeśli jesteś łakomczuchem, ale oszczędnym, zrób kanapki w domu i weź ze sobą do samolotu. Pamiętaj jednak o tym, co wolno wnosić na pokład i że obsługa może nie zgodzić się, abyś miał /miała przy sobie niektóre produkty żywieniowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Proste sposoby, by tanio i szybko polecieć na świąteczny urlop lub ferie - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki