Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Propagator polskości i kaszubszczyzny

Maciej Wajer
Ksiądz Jakub Żywicki był kolejnym, przedwojennym duchownym, któremu przyznano honorowe obywatelstwo.

Ks. Jakub Żywicki urodził się w lipcu 1859 roku w miejscowości Reszki znajdującej się w pobliżu Rumi. Naukę zgłębiał w Gimnazjum Wejherowskim i już w młodzieńczych latach był członkiem tajnych organizacji. Świadczy o tym jego przynależność do filomackiej organizacji „Wiec”. Po zakończeniu edukacji na poziomie gimnazjalnym wyjechał do Gryfii, gdzie studiował na miejscowym uniwersytecie. Dodać należy, że studiował również w Münster. Jedno z największych miast niemieckich, jakim było Monachium, stało się miejscem, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Miało to miejsce w 1886 roku.

W tym samym roku przyjechał do Kościerzyny. Od początku swojej działalności w mieście objął funkcję kapelana oraz katechety w Zakładzie Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Trzeba też wspomnieć, że pełnił również funkcję radcy diecezjalnego w tzw. kuratorium, które zarządzało ZNMPA. W trakcie pełnienia tej funkcji wielokrotnie przeciwstawiał się planom niemieckich władz, które dotyczyły likwidacji wspomnianej placówki. W Kościerzynie zasłynął również jako człowiek propagujący język polski, a także kaszubską mowę. Starsi mieszkańcy miasta wielokrotnie wspominali, że ksiądz Jakub Żywicki podczas rozmowy ze swoimi uczennicami posługiwał się wyłącznie językiem kaszubskim.

Co ciekawe, ze swoich prywatnych funduszy wyasygnował spore kwoty, dzięki którym w ZNMPA uruchomiono elektryczność, a także doprowadzono wodociągi. Gdy w placówce wybuchł pożar, a było to w roku 1907, uratował od ognia zachodnie skrzydło budynku, a także kaplicę. Jego postawa oraz działalność powodowały, że wśród mieszkańców cieszył się ogromnym autorytetem. W roku 1933 wyprowadził się z Kościerzyny i osiadł w Śliwicach. W tej miejscowości również zmarł w lutym 1939 roku. Zanim opuścił Kościerzynę, władze miasta postanowiły w roku 1930 nadać mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyny. Decyzja taka została podjęta podczas sesji Rady Miasta 24 stycznia. Za nadaniem honorowego obywatelstwa zagłosowało wówczas 23 rajców, a jeden wstrzymał się od głosu.

Warto też wspomnieć, że dwa lata wcześniej został odznaczony orderem Polonia Restituta. Jego ciało spoczęło na kościerskim cmentarzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki