Promyk radości dla pogranicza

Redakcja
Efekt polsko-czeskiej współpracy: wieża na Trójmorskim Wierchu
Efekt polsko-czeskiej współpracy: wieża na Trójmorskim Wierchu fot. materiałyprasowe
Udostępnij:
Program Europejskiej Współpracy Terytorialnej to dodatkowe szanse na rozwój Dolnego Śląska.

Fundusze unijne to nie tylko wiele programów realizowanych na szczeblu centralnym, o których pisaliśmy dotąd w naszym cyklu. To także specyficzne programy pomocowe, które swoim zasięgiem obejmują tylko wybrane regiony kraju. Są to programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

U źródeł idei współpracy terytorialnej leży dość oczywiste założenie, że granice administracyjne nie powinny stanowić barier dla szans rozwoju jakiegoś regionu, a wspólnie realizowane projekty dadzą korzyść wszystkim zaangażowanym w nie stronom. Można to zobrazować prostymi przykładami. Jeżeli dzięki budowie oczyszczalni w mieście po jednej stronie granicznej rzeki zmniejszy się jej zanieczyszczenie, skorzystają na tym lokalne społeczności z dwóch państw. Jeżeli w mieście leżącym na pograniczu zorganizuje się duże wydarzenie kulturalne, to do uczestnictwa w nim można zaprosić gości i artystów z obu stron granicy. Takie wzajemne korzyści można uzyskać także na wielką skalę, realizując wspólne projekty w kilku regionach należących do różnych państw europejskich.

O tym, że współpraca terytorialna jest niezwykle istotnym elementem pomysłu na wspólną Europę świadczy to, że na projekty tego typu na lata 2007-2013 przeznaczono znaczącą kwotę 7,75 mld euro. Polska otrzymała na ten cel 557,8 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Współpraca transgraniczna obejmuje obszary oddalone od siebie najwyżej o 150 km. Polska bierze udział w siedmiu programach współpracy transgranicznej. Są to Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Niemcy (Meklemburgia/Pomorze Przednie - Brandenburgia), Polska - Saksonia, Polska - Republika Czeska, Polska - Republika Litewska, Polska - Republika Słowacka, Polska (Województwo Lubuskie) - Niemcy (Brandenburgia), Południowy Bałtyk (Polska - Szwecja - Dania - Litwa - Niemcy). Najczęściej wsparcie unijne przeznaczone jest w tych programach na rozwój na terenach przygranicznych przedsiębiorczości, handlu, kultury, turystyki i na ochronę środowiska.

Dla Dolnego Śląska najważniejszy jest program Polska - Republika Czeska. Jednym z jego projektów jest "Promyk Radości Polsko-Czeskiego Pogranicza", którego celem była integracja osób zdrowych i niepełnosprawnych, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Ponad trzysta osób z Polski i Czech wzięło udział w warsztatach artystycznych, wycieczkach krajoznawczych czy imprezach kulturalnych po obu stronach granicy.

Innym przykładem współpracy z sąsiadami z Czech jest powstanie dwudziestopięciometrowej wieży widokowo-przeciwpożarowej na Trójmorskim Wierchu. Od otwarcia w 2010 r. wieża stała się dodatkową atrakcją turystyczną tego górskiego szlaku, stanowiąc jednocześnie ważny element przeciwpożarowej ochrony lasów.

Polska uczestniczy także w dwóch programach unijnych poświęconych współpracy transnarodowej. W programie Regionu Morza Bałtyckiego wspólnie z państwami leżącymi nad tym morzem, także spoza Unii, oraz w Programie dla Europy Środkowej wspólnie z Austrią, Czechami, Niemcami, Słowacją, Słowenią, Węgrami, Włochami i Ukrainą.

W programie dla Europy Środkowej dużo uwagi poświęca się m.in. rozwojowi transportu i logistyki. Na przykład w projekcie VIA REGIA+ po polskiej stronie biorą udział m.in. miasto Wrocław, województwo dolnośląskie, Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości oraz miasta Kraków, Gliwice i Opole. Partnerzy zagraniczni są ze wschodnich Niemiec, północnej Słowacji i zachodniej Ukrainy.

Projekt ma na celu poprawę jakości sieci kolejowej, która zwłaszcza w kluczowych dla wymiany handlowej obszarach przygranicznych jest często w bardzo złym stanie. Dla rozwoju gospodarczego i społecznego regionu konieczne jest usprawnienie transportu kolejowego oraz jego promocja. Działania w projekcie VIA REGIA+ mają objąć także wykorzystanie potencjału kolei w zwiększeniu ruchu turystycznego w wymienionych obszarach przygranicznych.

Kolejnym projektem transportowym realizowanym z dofinansowaniem z Programu dla Europy Środkowej jest projekt CHAMPIONS przeprowadzany we współpracy z partnerami z Węgier, Czech, Niemiec, Włoch i Ukrainy. Przedstawicielami strony w projekcie są miasto Wrocław i województwo dolnośląskie, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a także województwo wielkopolskie i poznańskie lotnisko Poznań-Ławica. Celem projektu jest zwiększenie dostępności turystycznej i biznesowej regionów Europy Środkowej poprzez rozwój transportu lotniczego. Uczestnicy projektu pracują także nad poprawieniem dostępności lotnisk i stworzeniem sieci dogodnych połączeń kolejowych czy autobusowych z portami lotniczymi.
To tylko kilka wybranych przykładów z listy projektów realizowanych w Programie dla Europy Środkowej przy współudziale firm i instytucji z Dolnego Śląska.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Promyk radości dla pogranicza - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie