18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja albumu IPN "Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983" [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Promocja albumu "Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983" w sali BHP
Promocja albumu "Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983" w sali BHP Tomasz Bołt
Nietypowo, bo minutą ciszy rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie, podczas którego promowano album „Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983”. W ten sposób oddano hołd ofiarom z czasów PRL.

Promocja odbyła się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, ale poprzedziło ją złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, gdzie spotkali się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i były minister transportu Sławomir Nowak.

Głównymi bohaterami promocji byli dawni działacze opozycji demokratycznej. Podzielili się oni swoimi doświadczeniami z licznie zebraną młodzieżą szkolną. Dla niej stan wojenny to historia znana jedynie z opowieści rodziców i dziadków.

Ludzie, którzy przed laty angażowali się w ruch Solidarności przypominają, że w swojej walce kierowali się poczuciem odpowiedzialności za kraj. Mają też nadzieję, że podobne zasady będą przyświecać młodemu pokoleniu zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym, o ile oczywiście zechcą się włączyć w działalność publiczną.

Jak wielkiej odwagi wymagało otwarte sprzeciwianie się peerelowskiemu reżimowi unaocznił młodzieży album „Gdańsk w stanie wojennym...”, będący zresztą dziełem wyjątkowym. Zawarto w nim ponad 460 zdjęć, reprodukcje dokumentów esbeckich i solidarnościowych, listę osób internowanych w stanie wojennym oraz powołanych na ćwiczenia rezerwistów w listopadzie 1982 r. Przypomniano też ofiary z lat 1981-1983.

Czytaj więcej na temat albumu "Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983"

Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku zwrócił uwagę na to, że książka jest kolejną publikacją instytutu dotyczącą stanu wojennego i na pewno nie ostatnią. Ukazała się ona dzięki pomocy władz miasta i hojności Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Prezydent Paweł Adamowicz zapowiedział wsparcie dla przedsięwzięć podtrzymujących pamięć o dorobku Solidarności, podziękował też fotografom, których zdjęcia znalazły się w albumie.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki