Prolog XI Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską

PEZaktualizowano 
Ignacy Wiśniewski Trio – „Jazz Shirim” - koncert premierowy w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie już 1 lipca o godz. 19.30.

Dzisiejszego wieczoru zaprezentowane zostaną dwa programy Ignacy Wiśniewski Trio. Pierwszy to „Jazz Shirim” - autorski projekt trójmiejskiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Wiśniewskiego, który inspirując się historią gdańskich Żydów opisaną w spektaklu Marka Branda „Każdy przyniósł co miał najlepszego”, skomponował instrumentalne utwory przewrotnie nazywając je „Jazz Shirim – Pieśni Jazzowe”.

Autor do współpracy zaprosił wszechstronnych muzyków: kontrabasistę Adama Żuchowskiego i perkusistę Pawła Osickiego.

Materiał został wydany na płycie CD nakładem wydawnictwa Wood and Mood i będzie dystrybuowany w czasie koncertu, jednakże oficjalna premiera płyty planowana jest na wrzesień 2016 roku.

Tego wieczoru publiczność usłyszy ponadto Cykl miniatur na fortepian, kontrabas i multipercusion Pawła Kwapińskiego. Ten uznany w świecie muzyki współczesnej twórca postanowił skonfrontować własny język kompozytorski z jazzową stylistyką nowoczesnej improwizacji. Będzie to prawykonanie dzieła, które wsparte zostało grantem Instytutu Muzyki i Tańca, partnerem koncertu jest Fundacja Kultury Zbliżenia.

Ignacy Jan Wiśniewski - pianista, aranżer, kompozytor, absolwent klasy fortepianu klasycznego prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wykładowca specjalności Musical oraz specjalności Fortepian Jazzowy na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych, musicali i filmów dokumentalnych. Współpracuje z aktorami dramatycznymi i musicalowymi współtworząc recitale piosenki aktorskiej. Współzałożyciel kwartetu jazzowego Almost Jazz Group. Jest szefem klasy fortepianu w szkole muzyki rozrywkowej Musicollective w Gdańsku oraz kierownikiem muzycznym Teatru Zielony Wiatrak.

Adam Żuchowski – kontrabasista, aranżer i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2002 roku kierownik muzyczny Teatru Atelier w Sopocie. Aranżer większości projektów muzycznych i spektakli realizowanych przez Andre Ochodlo. Współpracuje z wieloma muzykami jazzowymi m.in. Irkiem Wojtczakiem, Tomaszem Sowińskim, Dominikiem Bukowskim, Mikołajem Trzaską. Z Piotrem Manią współtworzy Mania Trio, które w 2010 roku otrzymało Fryderyka w jazzowej kategorii Fonograficzny Debiut Roku za płytę Pearl.

Paweł Osicki – perkusista, wokalista, kompozytor, producent muzyczny, muzyk sesyjny. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Politechniki Gdańskiej na wydziale architektury. Aktywny twórca muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Autor projektu muzycznego – PUSZ Pęk białych róż, albumu z nowoczesnymi wersjami piosenek patriotycznych i ludowych z udziałem Stanisława Soyki. Członek grupy Pogodno, Yeshe, Sławek Jaskułke - Reperkusje. Związany z wybitnym trębaczem Andrzejem Przybielskim. Współpracuje między innymi z: Jackiem Budyń-Szymkiewiczem, Kev Fox, Jerzym Mazzoll Mazzolewskim, Joanną Dudą, Antonim Ziut Gralakiem.

Paweł Kwapiński – kompozytor, gitarzysta, Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.Tworzy muzykę instrumentalną (solową, kameralną i symfoniczną), chóralną oraz elektro-akustyczną. Jego kompozycje były wykonywane przez uznanych solistów, zespoły oraz orkiestry, m.in.: Bożenę Harasimowicz, TWOgether Duo, Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrę Kameralną Ensemblage, Orkiestrę Kameralną Progress. Prezentował swoją twórczość na festiwalach w Polsce m.in. „Warszawska Jesień” oraz licznych festiwalach we Włoszech, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian

Adam Żuchowski – kontrabas

Paweł Osicki - perkusja

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie