Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Prokom lepszy po dogrywce

Adam Suska
Daniel Ewing
Daniel Ewing Przemek Świderski
Koszykarze Asseco Prokom mieli w Kołobrzegu dwa cele. Pokonać Kotwicę i zachować jak najwięcej sił na czwartkowe spotkanie Euroligi w Barcelonie. Pierwszy osiągnęli, ale musieli się nad nim sporo napracować. Zwycięstwo 89:84 mistrzowie Polski zapewnili sobie dopiero po dogrywce. Po czterech kwartach remisowali 77:77.

- Mamy pecha - stwierdził po meczu sopocki szkoleniowiec Tomas Pacesas. - Tak się składa, że w lidze trafiamy na zespoły, które do spotkania z nami mają dwa tygodnie na przygotowanie, podczas kiedy my w środku tygodnia rozgrywamy spotkania w Eurolidze i na przygotowanie się do meczu ligowego zostają nam tylko dwa dni - dodał.

Przed wyjazdem do Kołobrzegu sopoccy koszykarze mieli w nogach trudny mecz z Żalgirisem Kowno (65:60), który kosztował ich wiele sił. Gospodarze zwietrzyli szansę i postanowili ją wykorzystać. Nie zrazili się "trójkami" Filipa Dylewicza i Davida Logana, po których Prokom objął prowadzenie 6:0. Mieli w swoich szeregach doskonale tego dnia usposobionego rzutowo Juliena Millsa, który zdobył trzynaście punktów i głównie dzięki niemu po pierwszej kwarcie sopocianie przegrywali 19:21.

W drugiej kwarcie Kotwica powiększyła przewagę do 5 punktów, ale na więcej nie pozwolił jej Filip Dylewicz, który w pierwszej połowie zdobył dla Prokomu 14 punktów.

Po przerwie sopocianie zaczęli grać zdecydowanie lepiej, a duet Logan - Daniel Ewing, zdobywając kolejno osiem punktów z rzędu, doprowadził do remisu 44:44. Po trzech kwartach mistrzowie Polski wygrywali 57:54.

- Już myśleliśmy, że wygramy, ale Kotwica nadal męczyła i trafiała ważne punkty. Zdominowaliśmy tablice w ofensywnych zbiórkach, ale brakowało punktów spod kosza - tłumaczył problemy trener Pacesas.

Pierwsze minuty ostatniej kwarty to kontynuacja dobrej gry w ataku sopocian, potwierdzona jeszcze agresywniejszą obroną. W Kotwicy ciężar gry na siebie wziął Tomasz Cielebąk, który trafił dwie ważne "trójki", po których sopocianie prowadzili tylko 66:64. Przy stanie 77:72 na pół minuty przed końcem czwartej kwarty Mills trafił z dystansu, a chwilę później po skutecznej obronie i zespołowym przechwycie Cielebąk na 12 sekund do końca doprowadził do remisu 77:77. Logan w ostatniej akcji nie trafił i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka.

Najpierw Ewing trafiał z wolnych i z dystansu. Kilka sekund później Logan wyrwał piłkę mistrzowi przechwytów - Hamiltonowi (średnio prawie 4 na mecz) i zdobył dwa punkty. Było 83:77 na 3,5 minuty przed końcem dogrywki. Cztery "oczka" z rzędu zdobył Naymick i Kotwica wróciła do gry (83:81). Faulowany Ewing ponownie trafił obydwa osobiste. Przy stanie 85:81 w bardzo ważnej akcji Cielebąk został zablokowany przez Dylewicza. Gospodarze taktycznie faulowali Ewinga, który nie zmarnował okazji i tej przewagi sopocianie już nie oddali.

- Pokazaliśmy charakter, ale jak rozgrywający robi dwie straty w dogrywce, to trudno jest wygrać - krytycznie ocenił swój występ zawodnik Kotwicy Kelvin Hamilton.