MIPIM to organizowany od 1991 roku, najbardziej uznany ogólnoświatowy konkurs w branży nieruchomości, które oceniane są przez międzynarodowe jury aż w 11 kategoriach, dwunasta to nagrody specjalne. Marcowy finał to wydarzenie światowej rangi. Odbywa się w festiwalowym pałacu w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu, tym samym, w którym w maju rozdawane są filmowe Złote Palmy. Przez analogię nagrody MIPIM nazywane są branżowymi Oskarami.
Projekt Granaria realizowany na gdańskiej Wyspie Spichrzów p...
Ostatecznego zwycięzcę wybiera konkursowe jury (zasiadają w nim delegaci z całego świata, w tym roku m.in. z Francji, Dubaju, Singapuru, Włoch i Wielkiej Brytanii) wspólnie z festiwalową publicznością, (proporcja głosów 50/50), składającą się przede wszystkim z ludzi czynnych w branży - architektów, deweloperów, inwestorów, finansistów. Finał MIPIM w Cannes to jednocześnie spotkanie ludzi z branży, umożliwiające niezrównany dostęp do największej liczby projektów deweloperskich i źródeł kapitału na całym świecie.
Zasady rywalizacji, kategorie
MIPIM (Le marché international des professionalnels de l’immo-bilier) skupia najbardziej wpływowych graczy ze wszystkich międzynarodowych sektorów nieruchomości: oceniane są obiekty biurowe, mieszkaniowe, handlowe, przemysłowe, sportowe, opieki zdrowotnej, logistyki i przemysłu, rewitalizowane budynki i zespoły miejskie.
Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało 228 inwestycji z 45 krajów, spośród których jury MIPIM wybrało 44 finalistów (po 4 w każdej z 11 kategorii). Chyba jeszcze nigdy reprezentacja Polski nie była tak silna: do finału zakwalifikowały się: łódzki kompleks Monopolis, nominowany w kategorii najlepszy projekt mixeduse (wielofunkcyjny), jedyny z Europy w tej kategorii i warszawska Elektrownia Powiśle w kategorii projektów biurowych. Największą satysfakcją jest dla nas to, że wśród tegorocznych finalistów MIPIM znalazła się też inwestycja Granaria w Gdańsku - w kategorii urban project (projektów miejskich).
Na budowie i w pracowniach
Inwestorzy - polska firma Multibud i IMMOBEL Group, jej belgijski partner - zrealizowali już I etap projektu, w skład którego wchodzi nowy hotel na północnym cyplu Wyspy Spichrzów i zespół apartamentów. Wiele wysiłku włożono w uratowanie pozostałości historycznego spichlerza Daleka Droga, w którym - po częściowej rekonstrukcji - znajdą się nowoczesne przestrzenie biurowe. Za projekt architektoniczny odpowiadają RKW Architektur, Kwadrat Studio Architektoniczne i Mąka Sojka Architekci.
Ostatnim z zadań I etapu jest kładka przez Motławę: konstrukcja przechodziła w ubiegłym tygodniu kolejne próby techniczne, zostanie oddana do użytku w kwietniu br. W ramach II etapu realizowana będzie nie tylko zabudowa mieszkaniowa, drugi hotel, ale również rozbudowa gdańskiej mariny żeglarskiej i przebudowa Mostu Stągiewnego na zwodzony. Inwestor, powołana przez konsorcjum spółka Granaria, ma prawomocne pozwolenie na budowę obiektów kubaturowych, trwają ostatnie uzgodnienia.
- Pomorski konserwator zabytków jest niezwykle wyczulony na kwestie zachowania reliktów przeszłości dla potomnych, my jako inwestor mamy takie same poglądy, co znalazło wyraz w realizacji I etapu projektu - mówi Wojciech Ciurzyński, właściciel firmy Multibud. - To nie są łatwe negocjacje, ale muszę powiedzieć, że znaleźliśmy w partnerze wiele zrozumienia dla wyzwań, przede wszystkim technicznych i ekonomicznych, z jakimi borykamy się na tak nietypowym placu budowy, jak obszar historycznej Wyspy Spichrzów. Mam nadzieję, że w marcu będzie możliwe rozpoczęcie robót konstrukcyjnych - dodaje Wojciech Ciurzyński.
Jakie są szanse Granarii?
Sukcesy i ogromne doświadczenie i sukcesy w rewitalizacji unikatowej pod względem architektonicznym przestrzeni, takiej jak projekt Granaria, ma również drugi partner konsorcjum, firma Immobel: w 2017 roku otrzymała nagrodę MIPIM za kompleks w Chambon w Brukseli, w kat. „Najlepiej odnowiony budynek”.
W tegorocznym finale MIPIM Granaria rywalizuje w kategorii „Urban project” z inwestycjami realizowanymi w Brukseli - Tivoli Green City, w Moskwie - przebudowa nabrzeży rzeki Moskwy - i La Cité Fertile na obrzeżach Paryża (gdzie stworzono przyjazne miejsce do uprawy roślin, jedzenia, picia, udziału w ekologicznych i zrównoważonych warsztatach). Jakie szanse ma gdańska inwestycja?
Dotychczas tylko 2. obiekty z Polski tryumfowały w MIPIM: w 2004 r. warszawski biurowiec Metropolitan projektu Normana Fostera i w 2017 r. Warsaw Spire, zaprojektowany przez renomowaną pracownię Jaspers&Eyers Partners (partner Immobel we wspomnianym projekcie Chambon). My trzymamy kciuki za gdański projekt.
Koronawirus pokrzyżował plany
Niestety, musimy uzbroić się w cierpliwość. W związku z zagrożeniem koronawirusem organizatorzy konkursowej gali (miała się odbyć 10-13 marca br.) ogłosili 29 lutego, że finał w Cannes odbędzie się w terminie 2-5 czerwca br. Udział w imprezie zapowiedziało bowiem około 23 000 osób z 26 krajów.
- Dobre samopoczucie naszych klientów i pracowników jest naszym priorytetem. Biorąc pod uwagę zmieniający się kontekst, najlepszym rozwiązaniem jest przełożenie MIPIM na czerwiec - powiedział Paul Zilk, dyrektor generalny Reed MIDEM. - To nie jest decyzja, którą podjęliśmy pochopnie. Wierzymy, że te nowe daty zapewnią międzynarodowej społeczności MIPIM możliwość osiągnięcia swoich celów biznesowych.
MUSISZ OBEJRZEĆ TE GALERIE!
Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?