MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program Moja Woda. Można składać wnioski o dofinansowanie małych zbiorników wodnych na prywatnych posesjach.

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Od początku lipca można składać wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie małych zbiorników retencyjnych na terenie prywatnych nieruchomości. W ramach programu Moja Woda można uzyskać do 5000 zł wsparcia.

Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wpłynęły już pierwsze wnioski do programu Moja Woda, w którym można uzyskać nawet 5000 zł dofinansowanie na utworzenie małych zbiorników wodnych. Można je usytuować na terenie prywatnych nieruchomości do gromadzenia wody opadowej lub roztopowej. Program ma być odpowiedzią na problem suszy, który coraz częściej występuje w Polsce.

- Stoimy przed jednym z najważniejszych ekologicznych wyzwań, jakim jest brak wody w kranach. Musimy zacząć działać. Mikroinstalacje wodne to prosty sposób na wykorzystanie darmowej wody, czyli deszczówki. W całym kraju dzięki temu programowi zaoszczędzonych zostanie milion metrów sześciennych wody rocznie. Liczymy, że spotka się z dużym odzewem, a alokacja 100 mln zł w skali całego kraju będzie szybko wyczerpana - mówił Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Jak mówi Marcin Osowski z tego programu mogą skorzystać wszyscy właściciele domów jednorodzinnych. W przypadku zainteresowania przewyższającego możliwości finansowe programu, Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska mogą zwiększyć jego budżet.

- Podziemny zbiornik na deszczówkę o pojemności 30 tys. litrów kosztuje ok. 2 tys. zł. Jeśli dodamy do tego wszelkie przewody, które doprowadzą do niego deszczówkę, oraz robociznę, to okazuje się, że za własne kilkaset złotych możemy mieć instalację wartą kilka tysięcy - mówił Marcin Osowski.

- Celem programu Moja Woda jest ochrona zasobów wody, poprzez zbieranie wody opadowej na terenach domów jednorodzinnych z uwzględnieniem budynków nowobudowanych, które na dzień wypłaty środków będą oddane do użytkowania i będą miały system orynnowania dachu - mówiła Paulina Górska, kierownik Zespołu Programów Regionalnych WFOŚiGW w Gdańsku. - Dofinansowanie można uzyskać w formie dotacji do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, do 5000 zł. Koszty kwalifikowane można ponosić od 1 czerwca 2020 roku do końca czerwca 2024 roku. Zaliczamy do nich przewody odprowadzające wodę z rynien, spustów deszczowych. To zbiorniki otwarte, zamknięte, naziemne, podziemne i instalacje filtracyjne - dodała.

Dofinansowaniu podlegać mogą koszty, które zostały poniesione po 1 czerwca 2020.

Podczas gdy Europejczyk zużywa ok. 200 litrów wody dziennie, mieszkaniec Afryki Subsaharyjskiej zużywa jej 10 litrów. Te różnice pokazują, że świadomość tego, jak ważna i cenna jest woda, wśród mieszkańców naszego kontynentu jest dość niska. Musimy to zmienić i nauczyć się mądrzej korzystać z ziemskich zasobów

- wyjaśniała Paulina Górska.

Wnioski należy składać w wersji elektronicznej przez Portal Beneficjenta na stronie WFOŚiGW w Gdańsku. Jednocześnie należy albo wysłać wersję papierową pocztą na adres WFOŚiGW w Gdańsku, albo złożyć wniosek za pośrednictwem portalu ePUAP.

Ogólnopolski budżet programu to 100 mln zł. Moja Woda realizowana będzie do 2024 roku. Program ogłoszony został przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oczko wodne przy każdym domu spowodowało przypływ memów w sieci. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Oczko wodne przy każdym domu w Polsce Program "Moja Woda". M...

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki