reklama

PROGRAM KOLEJ+. Będą połączenia kolejowe z małymi miasteczkami! Znamy szczegóły programu rządowego

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Rządowy program Kolej+ gwarantuje więcej pociągów na torach i kursy w te miejsca, o których już dawno zapomniano. Z informacji udostępnionych przez Centrum Informacji Rządowej wynika, że tereny kolejowe, które dotychczas były niewykorzystywane, zostaną przywrócone do ponownego użytku transportowego. Na program Kolej+ w latach 2019-2028 zostanie przeznaczone około 6,6 mld zł.

Program Kolej+

Rada Ministrów przyjęła niedawno nowelizację ustawy w sprawie ustanowienia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, czyli programu Kolej+ do 2028 roku. Uchwała ta została przedłożona przez ministra infrastruktury. Na realizację tego projektu - na lata 2019-2028 - zostanie przeznaczone blisko 6,6 mld zł.

W oficjalnym komunikacie dotyczącym programu czytamy:

Program „Kolej+” przyczyni się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej

ZOBACZ TAKŻE: Samorządowcy chcą wspólnie reaktywować kolej z Pruszcza Gdańskiego na Kaszuby

Program Kolej+. Główne założenia

Wśród głównych założeń projektu należy wymienić:

  • program ma za zadanie umożliwienie połączeń z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które aktualnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej
  • ułatwienie dostępu do kolei pasażerskiej, zapewnienie lepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej i bezpieczniejszego podróżowania po drogach (część przewozów towarowych przejmie transport kolejowy). Kolej jest też jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu, co ma szczególne znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi
  • program adresowany jest głównie do jednostek samorządu terytorialnego
  • na jego realizację przeznaczonych zostanie prawie 6,6 mld zł w latach 2019-2028 (ok. 5,6 mld zł pochodzić będzie z dokapitalizowania spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA, a ok. 1 mld zł ma być wkładem własnym jednostek samorządu terytorialnego (np. obligacje, kredyty), wymieniono w informacji

Nabór projektów zgłaszanych przez samorządy prowadzony będzie przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Spółka we współpracy z samorządami realizować będzie przedsięwzięcia mające przyczynić się do rozwoju połączeń kolejowych w niewielkich miejscowościach.

Uchwała wejdzie w życie z dniem jej podjęcia.

Program Kolej+. Zapowiedź premiera Morawieckiego

Warto wspomnieć, że program składa się z trzech komponentów:

  • inwestycyjnego
  • organizacji przewozów pasażerskich
  • ochrony infrastruktury kolejowej przed likwidacją

Podstawowym jest oczywiście komponent inwestycyjny. Pozostałe pełnią funkcję uzupełniającą.

Dofinansowanie tego pierwszego nastąpi z dokapitalizowania spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Realizacja tego punktu pokrywa się zapowiedzianą w expose przez premiera Morawieckiego budowę i modernizację inwestycji kolejowych. Zadania inwestycyjne będą prawdopodobnie finansowane w 85 proc. ze środków programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie