Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Fasady OdNowa przechodzi do historii? Urząd Miasta i konserwator nie potrafią porozumieć się w sprawie tego jak dekorować kamienice

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Wyremontowane, odnowione elewacje gdańskich kamienic
Wyremontowane, odnowione elewacje gdańskich kamienic Przemyslaw Swiderski
Miasto zdecydowało o zawieszeniu program Fasady OdNowa, dzięki któremu wyremontowano elewacje ok. 150 kamienic w obrębie Głównego Miasta w Gdańsku. Władze nie widzą możliwości kontynuowania programu po tym, jak konserwator zabytków nie godzi się na dekorowanie fasad według projektów zaproponowanych przez artystów.

O tym, że Fasady OdNowa mogą przejść do historii zaczęto mówić dokładnie przed rokiem, gdy mianowany w czerwcu 2019 r. konserwator nie zgodził się na zaproponowany sposób przyozdobienia elewacji kamienic przy ul. Straganiarskiej oraz Powroźniczej.

Miasto odstąpiło od kolejnych edycji Fasad OnNowa

W efekcie tego, dopiero kilka dni temu udało się zakończyć remont ok. 20 obiektów. Elewacje, m.in. od strony Motławy, odmalowano jednolitymi kolorami, jednak bez artystycznych dekoracji, które były nieodłącznym elementem programu. Z powodu przeciągającej się realizacji oraz niepewności co do przyszłych rozstrzygnięć, miasto zdecydowało się zawiesić jego funkcjonowanie.

Gdańsk jest coraz piękniejszy. Kolejne elewacje kamienic zyskują nowe oblicze. Zobaczcie, jak na przestrzeni ostatnich 7 lat zmieniła się ulica Ogarna.

Jak zmieniały się gdańskie elewacje? Zobaczcie piękną, "nową...

- Edycja 2019 została właśnie zakończona. Jednak zarówno w tym, jak i w przyszłym roku musieliśmy odstąpić od realizacji projektu – mówi Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Efekty samego odmalowania fasad stanowczo odbiegały od zamierzonego efektu. Niestety nie udało się nam otrzymać zgody Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na działania artystyczne, a jedynie na odmalowanie. Jednak to właśnie warstwa artystyczna, wyjątkowe zdobienia, były ogromną wartość całego projektu.

Problem z kontynuacją naborów wynika nie tylko z zakresu prac przy fasadach, ale również kwestii formalnych. Miasto nie może bowiem ograniczać zasięgu dotacji do jednej ulicy, gdy w grę wchodzi zwykła termomodernizacja.

"Konserwator skłania się do projektów bardziej zachowawczych"

W ocenie pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku, remontowanie elewacji w zaproponowanej formie ma negatywny wpływ na zabytkowy obszar Głównego Miasta oraz chronione wartości układu urbanistycznego.

Igor Strzok krytycznie odnosił się do niektórych abstrakcyjnych wizji artystów i ma w tym względzie grono sprzymierzeńców po stronie mieszkańców. Z drugiej strony, zakończenie programu byłoby ze stratą dla wspólnot. Odbudowane po wojnie kamienice nie zostały objęte indywidualnym wpisem do wojewódzkiego rejestru zabytków, dlatego ich mieszkańcy nie mają możliwości pozyskiwania środków na konserwację od PWKZ. Obecnie miasto może kontynuować program, ryzykując, że poszczególne projekty będą blokowane przez konserwatora, znaleźć nową formułę, która pozwoli dofinansowywać wspólnoty w zakresie remontów, lub dojść do kompromisu z konserwatorem, wypracowując ramy przyszłej działalności artystów projektujących dekoracje. Jak słyszymy od rzecznika konserwatora, Igor Strzok nie zamierza narzucać artystom swojej wizji i ograniczać ich kreatywności.

- Konserwator życzliwie przyjmuje wszystkie projekty renowacji, które polepszają zarówno stan wizualny, jak i jakość elewacji kamienic na Głównym Mieście. Jeżeli będzie taka wola miasta, nadal będzie pracować na konkretnych projektach złożonych do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy konserwatora. - Wizja zaproponowana przy odbudowie kamienic w latach 50., chociaż oczywiście nie odzwierciedla wyglądu Głównego Miasta sprzed II wojny światowej, jest na tyle wartościowa, że wymaga od współczesnych dostosowania formy dekorowania do charakteru fasad, zapewniając spójną całość. W tym wypadku konserwator skłania się do projektów bardziej zachowawczych, oddających ducha ulic Głównego Miasta z czasów przedwojennych.

Miasto zapewnia, że nie rezygnuje z rozmów z konserwatorem. Urzędnicy mają nadzieję, że uda nam się znaleźć kompromis, który pozwoli wrócić do programu w nieodległej przyszłości.

Gdańskie falowce mogłyby być piękne. Zobaczcie metamorfozę najdłuższych domów w Polsce [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Jak wyglądałby falowiec, gdyby pomalować go na jednolity, jasny kolor? To pytanie zadał sobie Adrian Mania z pracowni Studiomania, który dostrzegł ogromny potencjał najdłuższego budynku w Polsce. W ten sposób powstała koncepcja „Białe Falowce”.

Gdańskie falowce całe na biało? Czemu nie! Zobaczcie, jak bu...

DOM I MIESZKANIE BEZ TAJEMNIC:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki