Program badań profilaktycznch na Pomorzu. Kto z nich może skorzystać?

jog
Program profilaktyki raka piersi (mammografia) adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które jednak muszą spełniać  pewne warunki.
Program profilaktyki raka piersi (mammografia) adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które jednak muszą spełniać pewne warunki. archiwum DB
Nad dwoma najważniejszymi programami dla kobiet w kierunku raka piersi i raka szyjki macicy - czuwa tzw. WOK, czyli Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)
Program adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
* nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat
* otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka, np. rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2
* nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Profilaktyka raka szyjki macicy (cytologia)
Program adresowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które:
* nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat
* są obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) i nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte screeningiem cytologicznym.

Profilaktyka gruźlicy
Program adresowany jest do osób powyżej 18 roku życia, które nie miały w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, a w szczególności:
* miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą,
* mają trudne warunki życiowe, mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby (osoby niepełnosprawne, obciążone długotrwałą chorobą, problemem alkoholowym i narkomanią, bezdomne, długotrwale bezrobotne).

Badania prenatalne
Program adresowany jest do kobiet w ciąży, spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
* wiek powyżej 35 lat
* wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka
* stwierdzenie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka
* znacznie zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową
* stwierdzenie w ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych, wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Profilaktyka chorób układu krążenia
Program adresowany jest do osób, które:
* mają 35, 40, 45, 50 lub 55 lat,
* u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia
* są obciążone następującymi czynnikami ryzyka - nadciśnienie tętnicze krwi (wartości ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg), podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu, palenie tytoniu, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, wzrost stężenia fibrynogenu, wzrost stężenia kwasu moczowego, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie, płeć męska, obciążenia genetyczne.

Profilaktyka chorób odtytoniowych (w tym POChP)
Etap podstawowy adresowany jest do:
* osób powyżej 18 roku życia, palących papierosy, w tym - w zakresie diagnostyki POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc)
* kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich trzech lat, u których nie zdiagnozowano wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.

Etap specjalistyczny adresowany jest do osób uzależnionych od palenia tytoniu, skierowanych z etapu podstawowego programu realizowanego przez lekarza POZ lub z oddziału szpitalnego oraz zgłaszających się bez skierowania.

Bezpłatne badania w WCO w Gdańsku (wcześniej trzeba się zarejestrować)
Z bezpłatnych badań cytologicznych i mammogra-ficznych będzie można skorzystać w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku w przyszłą sobotę, 7 lutego (godz. 9-13) w budynku "B" przy al. Zwycięstwa 31/32. Będzie można nieodpłatnie wykonać badania profilaktyczne: mammografię - dla pań (50-69 lat) oraz cytologię - dla pań (25-59 lat). Będzie można skorzystać z rozmowy z onkologiem (godz. 10-13), porady psychologicznej i treningu relaksacyjnego (godz. 11-13).

Sprawdź, czy to skolioza
Na bezpłatne badania wad postawy u dzieci i młodzieży (skolioza, lordoza i kifoza) zaprasza Hotel Kuracyjny w Gdyni (al. Zwycięstwa 255). Trzeba się zapisać osobiście lub pod nr. tel. 58 66 77 822.
Bezpłatne badania potrwają do końca lutego 2015.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc

skoro ktos nagminie pali ,pije dlaczego wszyscy maja za to placic?

g
gosc

jaka profilaktyka sie pytam?? badanie cytologiczne raz na 3 lata??to z amalo kobiety musza sie badac co roku...nowotwor atakuje szybko i badania raz na 3 lata nie jest zadna profilaktyka,jakby byl oto robione co roku to jeszcze a tak? musimy placic z walsnej kieszeni

Dodaj ogłoszenie