Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program 500 plus na Pomorzu. Elektroniczne wnioski z błędami

Ewa Andruszkiewicz
Okazuje się, że wniosek 500 plus łatwiej wypełnić na papierze niż w sieci. W punktach przyjmowania dokumentów pracownicy socjalni na miejscu sprawdzają wnioski
Okazuje się, że wniosek 500 plus łatwiej wypełnić na papierze niż w sieci. W punktach przyjmowania dokumentów pracownicy socjalni na miejscu sprawdzają wnioski Piotr Hukało
O ile wypełnianie i składanie wniosków w ramach rządowego programu 500+ pod czujnym okiem urzędników, w specjalnie utworzonych do tego punktach na terenie miast, przebiega sprawnie i bez zarzutu, o tyle przy dopełnianiu formalności drogą elektroniczną pojawiają się problemy.

Winą trudno obarczać jednak sam system komputerowy. Jak przyznają przedstawiciele gmin, ale także Ministerstwa Pracy, Rodziny i Pomocy Społecznej, błędy popełniają najczęściej osoby ubiegające się o przyznanie świadczenia wychowawczego.

- Od dnia startu programu Rodzina 500+ wpłynęło w Sopocie prawie 300 wniosków, w tym 200 drogą elektroniczną - mówi Justyna Mazur z biura prasowego sopockiego magistratu. - Do tej pory znaczna część wniosków złożonych drogą elektroniczną zawierała błędy. Najczęściej wynikają one z nieprawidłowego wypełnienia wniosku przez osobę, która go składa. Są to na przykład niekompletne lub niewłaściwe dane adresowe, między innymi skrócona nazwa ulicy, błędny PESEL dziecka, który się nie zgadza z datą jego urodzenia. Takie pomyłki uniemożliwiały weryfikację za pośrednictwem systemu komputerowego.

Nie oznacza to jednak, że w takich przypadkach wniosek zostaje odrzucony.

- Pracownicy weryfikują błędy zawarte we wnioskach. Postępują zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Pracy, Rodziny i Pomocy Społecznej i w przypadku, gdy błędy wnioskującego umożliwiają właściwą identyfikację wnioskodawcy, nie ma konieczności wzywania wnioskodawcy do poprawienia wniosku. W przypadku konieczności poprawienia lub uzupełnienia wniosku elektronicznego kontaktują się z wnioskodawcą - dodaje Mazur.

Jak wypełnić wniosek 500 plus? [INSTRUKCJA]

Bez problemów nie obyło się też w Słupsku. Do poniedziałku przyjęto tam 750 wniosków papierowych i 250 elektronicznych, które mieszkańcy wypełniali poprzez banki.

- Najczęstsze błędy to niedopisywanie współmałżonka i numeru PESEL. Nie wiem, czy to wynika z błędu systemu, czy bardziej z nieuwagi osób składających wniosek - zastanawia się Klaudiusz Dyjas, szef Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. - Wnioskodawcy nie wypełniają tych danych, myśląc, że same w jakiś sposób zostaną zassane przez system.

Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Pracy, Rodziny i Pomocy Społecznej, założenie to jest błędne. Przed wysłaniem wniosku należy wypełnić wszystkie pola, bez wyjątku.

- Dla wielu rodziców i opiekunów ten wniosek jest pierwszy, jaki składają elektronicznie. Zdarza się, że podczas wypełniania wniosku popełniają oni błędy lub nie wypełniają wszystkich pól. Z taką sytuacją mamy również do czynienia w przypadku wypełniania wniosków papierowych - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie ministerstwa. - Jeśli we wniosku pojawiły się błędy, urząd poprosi o ich skorygowanie. Informację o tym rodzic otrzyma w pierwszej kolejności drogą e-mailową. Można także, nie czekając na e-mail z gminy, samemu złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie zorientowała się, że popełniła błędy.

Gdzie w Gdańsku złożyć wniosek do 500+? [LISTA PUNKTÓW, PLACÓWKI, ADRESY]

Przedstawiciele gmin i ministerstwa apelują, by zwracać większą uwagę nie tylko podczas uzupełniania zgłoszeń, ale też przy wchodzeniu na stronę internetową, za pomocą której chcemy wypełnić wniosek. W sieci już teraz nie brakuje bowiem oszustów.

- W piątek mieliśmy pierwsze zatrzymania związane z tworzeniem stron, które się podszywały pod stronę rządową rodzina500plus.gov.pl - mówi Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji. - Mamy tam do czynienia po pierwsze z kradzieżą layoutu, a po drugie z wyłudzaniem od ludzi wysokopłatnych SMS-ów. Tak wiec uczulamy i prosimy o szczególną czujność.

WSPÓŁ. (LP, Stef)

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki