Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na wakacje 2020. Jakie będzie lato w Polsce? Nad morzem upalnie! Wysokie temperatury i gwałtowne burze prognozuje IMGW

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Jaka będzie pogoda w wakacje? Lato 2020 ma być bardzo ciepłe, z temperaturami przewyższającymi normy z ostatnich lat
Jaka będzie pogoda w wakacje? Lato 2020 ma być bardzo ciepłe, z temperaturami przewyższającymi normy z ostatnich lat Oskar Nowak
Jaka będzie pogoda w wakacje 2020? Dla planujących letni urlop 2020 w Polsce IMGW ma dobrą wiadomość. Lato 2020 ma być bardzo ciepłe, z temperaturami przewyższającymi normy z ostatnich lat. Będzie też burzowe, z drugiej strony z lokalnie występującymi niedoborami wody – z czego w mniejszym stopniu ucieszą się rolnicy. Z uwagi na epidemię koronawirusa prawdopodobnie większości Polaków wybierze wypoczynek w Polsce. To będzie dobry wybór - mówią synoptycy IMGW.

Jakie będzie lato 2020 w Polsce?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie przeprowadził szczegółowe analizy modeli pogodowych, z których wynika, że zbliżające się lato w Polsce będzie bardzo ciepłe. Najwyższe temperatury będą notowane na południowym-zachodzie kraju, jednak planujący wypoczynek nad morzem, także nie powinni mieć powodów do narzekań.

- Prognozujemy bardzo ciepłe lato – mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB w Warszawie. - Od czerwca do sierpnia, średnia temperatura powietrza w Polsce będzie powyżej normy, na co wskazują analizy wszystkich modeli pogodowych. W normie prognozuje się opady.

Pogoda w czerwcu 2020 na Pomorzu: sucho i ciepło

Według prognozy sezonowej IMGW w czerwcu na większej części woj. pomorskiego (z wyłączeniem wschodniej granicy) ma być gorąco, choć nie tak jak w ubiegłym roku, gdy temperatury wielokrotnie przekraczały 30 st. C i dość sucho.

Czerwcowa, całodobowa norma dla Gdańska, ustalana na podstawie pomiarów z ostatnich 30 lat, mieści się pomiędzy 14,6 st. C a 15,5 st. C. Natomiast prognoza instytutu na rozpoczęty właśnie miesiąc wynosi 16,6 st. C. W ub. roku wyniosła 20,3 st. C z jednostkowym pomiarem w wysokości 34,5 st. C w cieniu.

https://www.facebook.com/IMGWmeteo/posts/3124565177609883

- Początek czerwca będzie charakteryzował się średnimi i wysokimi stanami wody w dorzeczu Wisły i rzek Przymorza – dodaje Grzegorz Walijewski. - Będzie się to wiązało ze spływem wód opadowych, po opadach deszczu w maju. Czerwiec, według orientacyjnej prognozy meteorologicznej, będzie suchym i ciepłym miesiącem. Oznaczać to będzie realny powrót zagrożenia suszą hydrologiczną w zlewni Wisły.

Pogoda w lipcu 2020 na Pomorzu: bardzo ciepło i burzowo

W lipcu oraz sierpniu dla całego Pomorza przewiduje się bardzo ciepłą i burzową pogodę. Dla Gdańska w lipcu norma mieści się w widełkach pomiędzy 16,7 st. C a 18,7 st. C, natomiast tym roku średnia temperatura ma wynieść 19 st. C i być o 1,3 st. C wyższa od ubiegłorocznej. Z kolei dla sierpnia prognozuje się średnią miesięczną 18,4 st. C przy normie pomiędzy 17,3 st. C a 18,7 st. C.

Prognozy temperatury na lipiec wskazują na ciepły miesiąc dla większości kraju. Średnia temperatura powietrza powinna być w normie lub powyżej normy. W lipcu suma opadów, podobnie jak liczba dni z opadem powinna mieścić się w normie lub nieznacznie powyżej norm, co powinno stworzy korzystne warunki dla rozwoju wegetacji roślin i upraw. Sierpień będzie przedłużeniem suchego okresu, a prognozowana temperatura będzie wyższa od normy wieloletniej.

Lato 2020. Wysokie temperatury i gwałtowne burze w kraju

- Wysokie temperatury w połączeniu z opadami sygnalizują gwałtowne burze, szczególnie w czerwcu i lipcu z silnymi opadami deszczu, zwłaszcza na wschodzie kraju. Takie lato może przynieść okresowe niedobory wody w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, Polesiu i Wyżynie Lubelskiej – mówi rzecznik IMGW.

Szykując się do letniego wypoczynku należy pamiętać, że prognozy długoterminowe obarczone są pewnym błędem, dlatego należy na bieżąco monitorować sytuację pogodową np. w serwisie IMGW-PIB.

Kliknij i sprawdź: Aktualne ostrzeżenia IMGW

Burze pogodowe mają niewielki zasięg i nie zmieniają pogody poza strefą oddziaływania. Charakteryzują się niekiedy dużą intensywnością wyładowań elektrycznych. Wierzchołki komórek burzowych (chmur) sięgają do 15-16 km nad poziom morza, tworząc charakterystyczne kowadła. Dzieje się to zwykle latem, gdy podłoże jest mocno nagrzane. Drugi typ to burze frontowe, bardziej zauważalne, a w związku z tym, przewidywalne,  o różnym "pobudzeniu", często zmieniające siłę rażenia, zmieniające pogodę na gorszą w dłuższym okresie. Nadciągające ławą burze posiadają potencjał energetyczny, często ciągną za sobą niszczycielskie wiry powietrza, za to niosą ze sobą mniejsze gradobicia niż burze letnie, zwane od ruchu mas powietrza burzami konwekcyjnymi lub termicznymi .

Burza na Pomorzu. 10 porad, jak przetrwać burzę! [niezbędne ...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki