reklama

Prof. Waldemar Moska powrócił na stanowisko rektora AWFiS

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 
Waldemar Moska wraca na stanowisko rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Waldemar Moska wraca na stanowisko rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku AWFiS
Waldemar Moska wraca na stanowisko rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Po niespełna 3-tygodniowej przerwie w pełnieniu tej funkcji, został ponownie wybrany podczas wyborów uzupełniających. Kontrkandydatem prof. Moski był dr hab. Marcin Dornowski.

W czwartek 7 listopada odbyły się wybory uzupełniające na stanowisko rektora na okres do końca kadencji 2016-2020.
Członkowie Kolegium Elektorów Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu wybrali dr hab. Waldemara Moskę. Jak informuje Karolina Rogowska, rzecznik uczelni: "zdobył 22 na 23 głosy, przy jednym wstrzymującym się".

Przypomnijmy, że przed niespełna 3 tygodniami dr hab. Waldemar Moska zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Jego obowiązki przejął wówczas prorektor ds. studenckich Paweł Cięszczyk.

Czytaj także

Jak podawał fanpage "Nie chcemy takiej AWFiS", krytykujący obecną sytuację na uczelni:
- Pod koniec posiedzenia Senatu AWFiS wydał następujące oświadczenie:

W związku z pojawiającymi się fałszywymi doniesieniami i nieprawdziwymi informacjami na mój temat osobiście, na temat innych osób znajdujących się w kierownictwie Uczelni, na temat samej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, pragnąc poddać się oczyszczeniu, a także pragnąc poddać się swobodnej ocenie środowiska akademickiego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, z dniem… z chwilą, z tą chwilą, nie z dniem dzisiejszym tylko z tą chwilą, składam, składam mandat rektora.

- Wobec fali hejtu, która wylała się w ostatnich miesiącach na mnie i innych członków władz uczelni, postanowiłem podać się do dymisji po to, żeby środowisko akademickie dokonało oceny mojej osoby - tłumaczył dziś prof. Moska. - Gdyby okazało się, że ocena jest negatywna, nie czyniłbym kolejnych starań o funkcję rektora.

W przededniu wyborów informował też, że wyniki wyborów uzupełniających były znane już wcześniej:

- Wg informacji uzyskanych w biurze p.o. rektora, Waldemar Moska został zwycięzcą jutrzejszych wyborów - oświadczył administrator strony. - To nic, że wydaje się to trochę dziwne. Są w AWFiS sprawy jeszcze dziwniejsze.

Informacją tą miała podzielić się Agnieszka Domaracka-Herrmann, która jest kierowniczką w Biurze Rektora.

- Uważni obserwatorzy wyborów Rektora zapewne już zauważyli, że Marcin Dornowski nie otrzymał żadnego głosu, nawet swojego - podkreśla zarządzający stroną.

Czytaj także

We wrześniu Prokuratura Okręgowa przejęła od Prokuratury Rejonowej śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości na uczelni. Prowadzone jest ono w kierunku nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, co miało doprowadzić do wyrządzenia uczelni szkody majątkowej znacznych rozmiarów. Grozi za to od trzech miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Sprawa dotyczyła współpracy z chińską uczelnią Beijing Sport University. W ramach sponsorowanego przez rząd Chin programu Belt and Road młodzi adepci sportu trenują i mieszkają w kampusie gdańskiej uczelni. Formalnym partnerem pekińskiego uniwersytetu jest klub sportowy AZS AWFiS, którego prezesem jest Waldemar Moska, a koszta projektu miały spadać na kierowaną przez niego uczelnię. Zawiadomienia w tej sprawie trafiły do prokuratury.

Warunki mieszkaniowe i naukowe stworzone zagranicznym uczniom wywoływały rozgoryczenie wśród polskich studentów.

Rektor Moska bronił idei umiędzynarodowiania AWF-u mówiąc, że stanowi to wielką szansę na utrzymanie statusu samodzielnej uczelni akademickiej. Miało to również przynosić realne pieniądze dla samej uczelni.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Expose premiera - orto najważniejsze obietnice Morawieckiego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Matuzalem

Oczyścił się już? Głodówka czy lewatywa?

No wstyd, ośmieszanie uczelni, nie mówiąc o liściu dla reformy Gowina.

Jak to mówiła klasyk : ale jaja, ale jaja.

M
Marz.

No co za przypadek. Wszystkie głosy elektorów na WM a ani jednego na konkurenta. Wiecie gdzie tak się oddaje głosy, w jakich krajach?

T
Tomasz Strug

Pani Natalio. Jeśli kopiuje Pani całe akapity ze Staraoliwa.pl to proszę podać źródło.

Dodaj ogłoszenie