POLECAMY
  NASZ SONDAŻ

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Kto ma szansę zostać prezydentem Gdańska i Gdyni? Sprawdziliśmy to!

  Prof. Joanna Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką...

  Prof. Joanna Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką Miasta Gdańska. Dziś ogłosiły to władze miasta

  Zdjęcie autora materiału

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prof. Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką Gdańska

  Prof. Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką Gdańska ©UM Gdańska

  Prof. Joanna Muszkowska-Penson dołączy do grona Honorowych Obywateli Miasta Gdańska.Uchwała w tej sprawie, z inicjatywy Klubu radnych PO i prezydenta Gdańska, ma trafić na marcową sesję Rady Miasta.
  Prof. Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką Gdańska

  Prof. Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką Gdańska ©UM Gdańska

  Prof. Joanna Muszkowska-Penson, urodzona w 1921 r. lekarka, opiekunka internowanych w obozie Ravensbrück uczestników strajków w stanie wojennym, zostanie odznaczona tytułem Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska. Uchwałę w tej sprawie radni mają przyjąć już na marcowej sesji.

  -Cieszę się, że akurat ta osoba dostanie tytuł. Myślę, że radni będą zgodni co do jego przyznania. Życiorys pani prof. Penson sam się broni. Więc mogę tylko przyklasnąć temu pomysłowi- mówił w poniedziałek Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.


  Czytaj: Krzysztof Wyszkowski honorowym obywatelem? Wniosek radnych PiS


  Jak poinformował dziś prezydent Paweł Adamowicz, już w styczniu odwiedził w domu prof. Penson, aby zaproponować jej przyjęcie zaszczytnego tytułu.
  - To postać niezwykle barwna, krwista, ludzka, bardzo prawdziwa, tam nie ma przesady, megalomanii, pustosłowia, bardzo autentyczna , lekarz z prawdziwym poczuciem służby. Jest przedstawicielką pokolenia urodzonego w II RP, pierwszego, które urodziło się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To pokolenie było nazywane pokoleniem Kolumbów i zostało poddane najbardziej trudnemu egzaminowi życia, jaki można sobie wyobrazić, czyli egzaminowi w czasie II wojny światowej- podkreślił Adamowicz- Szybko została zaprzysiężona w Związku Walki Zbrojnej, czyli późniejszej Armii Krajowej. Przebyła przez więzienie Pawiak, aby później trafić do kobiecego obozu koncentracyjnego. Wracała piechotą do Polski w okolice Szczecina w obozowym ubraniu i stamtąd jechała do Łodzi. Wyszła za mąż za lekarza, który był jednym z lekarzy w getcie warszawskim.Co ważne, to pokolenie później angażowało się w działalność opozycji demokratycznej w latach 70, 80- tych. Prof. Penson była osobistym lekarzem Lecha Wałęsy, zaangażowana w w tworzenie hospicjum gdańskiego. Jej życiorys jest tak duży, że można by nim obdarzyć wiele osób i określić go jako życiorys człowieka służby. Nie tylko zasługuje na ten tytuł, ale może być bardzo silnym wzorcem dla wszystkich pokoleń Polaków- mówił Adamowicz.


  Czytaj: Wajda został Honorowym Obywatelem Gdańska. Ale nie dla PiS  Prezydent dodał też, że „ to jedna z najbardziej skromnych osób, jaką poznał. - Nie chce żadnych zaszczytów i długo się opierała. Jest bezkompromisową wielbicielka Lecha Wałęsy, co może się wielu nie podobać. Ale myślę, że przyznanie tego tytułu w stulecie odzyskania niepodległości ma bardzo wymowny wyraz- powiedział Adamowicz- To dla nas zaszczyt, że jednak zechciała przyjąć ten tytuł. Gdyby była Amerykanką, to na jej temat powstałby niejeden film – stwierdził Adamowicz.

  Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, na której tytuł zostanie przyznany. Termin trzeba dostosować do kalendarza córki prof. Penson, która mieszka w Szkocji.

  Przy okazji radni zmienią uchwałę ws. nadawania tytułu.
  Słowa „Honorowego Obywatela Miasta Gdańska” zastąpią słowami „Honorowej Obywatelki lub Honorowego Obywatela Miasta Gdańska”. To w nawiązaniu do m.in. podpisanej przez gminę miasta Gdańska karty różnorodności i artykułu Konstytucji mówiącego o równości praw kobiet i mężczyzn.

  - Uchwała z 93 r. tytułuje wyraźnie, że przyznajemy Honorowego Obywatela. Chcemy to zmienić i wprowadzić oficjalnie także tytuł Honorowej Obywatelki. To symboliczna zmiana, ale pokazująca to, że to nie tylko męska forma, ale także doceniająca kobiety- mówił Piotr Borawski, szef Klubu PO w Radzie Miasta Gdańska.

  Dotychczas przyznano 28 tytułów Honorowego Obywatela, w tym dwa zbiorowe. Ostatni w 2016 r. dla abp. Tadeusza Gocłowskiego. Wśród wyróżnionych tym tytułem kobiet są m.in.: Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos, Alina Pieńkowska. - Dominują mężczyźni i czas to zmienić- powiedział przewodniczący Oleszek.
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gratulacje Pani Profesor

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  i życzenia zdrowia. Proszę też nie zwracać uwagi na żałosne słowa prawackich hejeterów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Doktor Mengele.

  Baribal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Wbrew faktom, zdrowemu rozsadkowi, profesorskim papierom rozdziera jak Rejtan koszule i murem staje za obszczymurem Bolkiem. Daje mu swiadectwo nieprawdy, matkuje przelajdaka i ubeckiego...rozwiń całość

  Wbrew faktom, zdrowemu rozsadkowi, profesorskim papierom rozdziera jak Rejtan koszule i murem staje za obszczymurem Bolkiem. Daje mu swiadectwo nieprawdy, matkuje przelajdaka i ubeckiego poslugacza. Do polskicj przyslow powinno trafic juz nie tylko "G#upi jak nauczyciel" lecz precyzyjniej "G#upi jak Profesor" Bolek z takiej profesorskiej madrosci rzy jak kon i powtarza, ze on tam zadnych szkol nie konczyl ale jest madrzejszy od profesorow. Widzac, ma racje.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To zaszczyt dla gdanszczan ,

  gdanszczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  ... , ze mozemy takim tytulem obdarzyc Pania Profesor .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  T. Boy-Żeleński

  AJB

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  No cóż: "...bo paraliż POstępowy najzacniejsze trafia głowy"! Z całym szacunkiem dla Pani Profesor, ja nic do Pani Profesor nie mam, do wnioskodawców z PO też, ale trawestując filmowego Klasyka :"...rozwiń całość

  No cóż: "...bo paraliż POstępowy najzacniejsze trafia głowy"! Z całym szacunkiem dla Pani Profesor, ja nic do Pani Profesor nie mam, do wnioskodawców z PO też, ale trawestując filmowego Klasyka :" Ja do waszej Rady Miasta nic nie mam, tylko żeby tych aferałów i tych kapusi ubeckich, z TW Bolkiem na czele do władzy nie dopuszczali ..." ;)).zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!