MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Joanna Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką Miasta Gdańska. Dziś ogłosiły to władze miasta

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Prof. Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką Gdańska
Prof. Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką Gdańska UM Gdańska
Prof. Joanna Muszkowska-Penson dołączy do grona Honorowych Obywateli Miasta Gdańska.Uchwała w tej sprawie, z inicjatywy Klubu radnych PO i prezydenta Gdańska, ma trafić na marcową sesję Rady Miasta.

Prof. Joanna Muszkowska-Penson, urodzona w 1921 r. lekarka, opiekunka internowanych w obozie Ravensbrück uczestników strajków w stanie wojennym, zostanie odznaczona tytułem Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska. Uchwałę w tej sprawie radni mają przyjąć już na marcowej sesji.

-Cieszę się, że akurat ta osoba dostanie tytuł. Myślę, że radni będą zgodni co do jego przyznania. Życiorys pani prof. Penson sam się broni. Więc mogę tylko przyklasnąć temu pomysłowi- mówił w poniedziałek Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Czytaj: Krzysztof Wyszkowski honorowym obywatelem? Wniosek radnych PiS

Jak poinformował dziś prezydent Paweł Adamowicz, już w styczniu odwiedził w domu prof. Penson, aby zaproponować jej przyjęcie zaszczytnego tytułu.
- To postać niezwykle barwna, krwista, ludzka, bardzo prawdziwa, tam nie ma przesady, megalomanii, pustosłowia, bardzo autentyczna , lekarz z prawdziwym poczuciem służby. Jest przedstawicielką pokolenia urodzonego w II RP, pierwszego, które urodziło się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To pokolenie było nazywane pokoleniem Kolumbów i zostało poddane najbardziej trudnemu egzaminowi życia, jaki można sobie wyobrazić, czyli egzaminowi w czasie II wojny światowej- podkreślił Adamowicz- Szybko została zaprzysiężona w Związku Walki Zbrojnej, czyli późniejszej Armii Krajowej. Przebyła przez więzienie Pawiak, aby później trafić do kobiecego obozu koncentracyjnego. Wracała piechotą do Polski w okolice Szczecina w obozowym ubraniu i stamtąd jechała do Łodzi. Wyszła za mąż za lekarza, który był jednym z lekarzy w getcie warszawskim.Co ważne, to pokolenie później angażowało się w działalność opozycji demokratycznej w latach 70, 80- tych. Prof. Penson była osobistym lekarzem Lecha Wałęsy, zaangażowana w w tworzenie hospicjum gdańskiego. Jej życiorys jest tak duży, że można by nim obdarzyć wiele osób i określić go jako życiorys człowieka służby. Nie tylko zasługuje na ten tytuł, ale może być bardzo silnym wzorcem dla wszystkich pokoleń Polaków- mówił Adamowicz.


Czytaj: Wajda został Honorowym Obywatelem Gdańska. Ale nie dla PiS

Prezydent dodał też, że „ to jedna z najbardziej skromnych osób, jaką poznał. - Nie chce żadnych zaszczytów i długo się opierała. Jest bezkompromisową wielbicielka Lecha Wałęsy, co może się wielu nie podobać. Ale myślę, że przyznanie tego tytułu w stulecie odzyskania niepodległości ma bardzo wymowny wyraz- powiedział Adamowicz- To dla nas zaszczyt, że jednak zechciała przyjąć ten tytuł. Gdyby była Amerykanką, to na jej temat powstałby niejeden film – stwierdził Adamowicz.

Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, na której tytuł zostanie przyznany. Termin trzeba dostosować do kalendarza córki prof. Penson, która mieszka w Szkocji.

Przy okazji radni zmienią uchwałę ws. nadawania tytułu.
Słowa „Honorowego Obywatela Miasta Gdańska” zastąpią słowami „Honorowej Obywatelki lub Honorowego Obywatela Miasta Gdańska”. To w nawiązaniu do m.in. podpisanej przez gminę miasta Gdańska karty różnorodności i artykułu Konstytucji mówiącego o równości praw kobiet i mężczyzn.

- Uchwała z 93 r. tytułuje wyraźnie, że przyznajemy Honorowego Obywatela. Chcemy to zmienić i wprowadzić oficjalnie także tytuł Honorowej Obywatelki. To symboliczna zmiana, ale pokazująca to, że to nie tylko męska forma, ale także doceniająca kobiety- mówił Piotr Borawski, szef Klubu PO w Radzie Miasta Gdańska.

Dotychczas przyznano 28 tytułów Honorowego Obywatela, w tym dwa zbiorowe. Ostatni w 2016 r. dla abp. Tadeusza Gocłowskiego. Wśród wyróżnionych tym tytułem kobiet są m.in.: Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos, Alina Pieńkowska. - Dominują mężczyźni i czas to zmienić- powiedział przewodniczący Oleszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki