Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Grabowska: Werdykt Trybunału Konstytucyjnego potwierdza wyroki, które już zapadły

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Trybunał_Konstytucyjny - fot. Adrian Grycuk, cc-by-sa, Wikimedia Commons
Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek i potwierdził kolejny raz prymat polskiego prawa nad przepisami unijnymi. Co dokładnie oznacza orzeczenie Trybunału, tłumaczy w rozmowie z polskatimes.pl prof. Genowefa Grabowska, prawniczka, specjalistka prawa międzynarodowego i europejskiego z Uniwersytetu Śląskiego.

- Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest kontynuacją dotychczasowej linii orzeczniczej i potwierdza wyroki, które już zapadły w Trybunale w 2005 i 2010 roku. W tamtych orzeczeniach również rozstrzygano kwestię pierwszeństwa polskiego prawa krajowego. Odpowiedź TK zawsze była taka sama – prymat prawa polskiego - tłumaczy prof. Genowefa Grabowska.

- Wątpliwości co do prymatu prawa krajowego wzięły się stąd, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zalecił polskim sędziom pomijać przepisy polskie i odwoływać się do przepisów unijnych. Polscy sędziowie zaczęli oceniać innych polskich sędziów – czy są prawidłowo powołani, przez nową czy starą Krajową Radę Sądownictwa. Pojawiały się głosy, że wyroki sędziów powołanych niedawno będą wzruszane. Generalnie groziło to chaosem prawnym. W tym momencie państwo musiało zapewnić porządek i potwierdzić, że sędziowie stosują polską konstytucję i polskie ustawy - mówi prof. Grabowska.

W rozmowie z polskatimes.pl prawniczka odniosła się też do opinii, zgodnie z którymi wyrok TK to krok w stronę wyjścia Polski z Unii.

- Jeśli uznamy tę tezę, to wiele państw w UE już nie powinno być, bowiem podobne orzeczenia zapadały m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii czy na Litwie - zauważa.

- Wiele państw Unii prowadzi spory konstytucyjne z Trybunałem Sprawiedliwości UE. Obecny wyrok TK to normalny spór najwyższego sądu kraju członkowskiego z najwyższym sądem Unii Europejskiej - ocenia profesor prawa.

Wyrok TK zapadł w wyniku postępowania, które wszczęto na obszerny wniosek złożony pod koniec marca przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu w swoim wniosku do TK wnosił o kompleksowe zbadanie zgodności z przepisami polskiej konstytucji zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym, która została zapisana w Traktacie o Unii Europejskiej. Wniosek polskiego premiera był reakcją na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który wypowiedział się w sprawie prawa polskich sądów do oceny legalności procesu mianowania sędziów w Polsce. Obok zasady prymatu prawa unijnego nad krajowym wniosek premiera dotyczył także kontroli zgodności z polską konstytucją zasady lojalnej współpracy UE i państw członkowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Grabowska: Werdykt Trybunału Konstytucyjnego potwierdza wyroki, które już zapadły - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki