Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producent tytoniu będzie musiał się zarejestrować? W ramach walki z szarą strefą

Oprac. AGW
Nasz kraj należy do grupy 5 największych producentów tytoniu w Unii Europejskiej, wskazuje ministerstwo rolnictwa raportując sytuację na tym rynku. Aż 85% całej unijnej produkcji tytoniu odbywa się w Polsce.

To jedna z tych upraw, która wymaga dużego nakładu pracy - i to ręcznej pracy. W Polsce produkcja tej rośliny rozwinęła się przede wszystkim w niewielkich obszarowo, rodzinnych gospodarstwach rolniczych, położonych przede wszystkim w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim.

"Lokalizacja w naszym kraju fabryk światowych koncernów tytoniowych stawia Polskę na czołowym miejscu w UE pod względem produkcji i eksportu gotowych wyrobów tytoniowych", podaje resort.

Uprawa tytoniu w Polsce jest prowadzona w ok. 14 tysiącach gospodarstw na powierzchni ok. 13 tys. ha.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstał „Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na lata 2016-2020”. Znalazły się tam zapisy dotyczące tytoniu. Za główne cele uznano utrzymanie uprawy tytoniu w Polsce oraz stabilizację sytuacji dochodowej plantatorów tytoniu.

W najbliższej przyszłości największe znaczenie dla utrzymania uprawy tytoniu w Polsce - zdaniem ministerstwa - będą miały takie działania jak:

  • odpowiedzialna społecznie polityka producentów wyrobów tytoniowych w zakresie zaopatrzenia w surowiec tytoniowy od lokalnych producentów tytoniu,
  • zminimalizowanie kosztów robocizny i nakładów energii przy jednoczesnym uwzględnieniu jakości produkowanej rozsady,
  • zwiększenie skali produkcji na poziomie gospodarstw i poprzez działania w ramach grup i organizacji producentów,
  • redukowanie kosztów uprawy i zbiorów poprzez stopniowe wprowadzanie innowacji w zakresie zmechanizowania zbiorów liści,
  • w tytoniu Virginia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań zmniejszających nakłady energii na suszenie liści,
  • usprawnienie współpracy w ramach łańcucha marketingowego poprzez utworzenie organizacji międzybranżowej.

Jednym z zagrożeń i jednocześnie wyznań jest szara strefa w handlu wyrobami tytoniowymi i surowcem tytoniowym, którą resort chce ograniczyć. Krokiem w tym kierunku jest procedowana ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Krajowa uprawa tytoniu oraz produkcja i zbyt surowca tytoniowego miałyby zostać objęte monitorowaniem. Przewiduje się też nadzór nad uprawami.

Te zadania należałyby do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. "W tym celu proponuje się utworzenie rejestru producentów surowca tytoniowego. Warunkiem prowadzenia działalności w zakresie uprawy tytoniu, produkcji i zbytu surowca tytoniowego będzie uzyskanie wpisu producenta rolnego do ww. rejestru przez dyrektora oddziału terenowego KOWR. Wpis ten będzie dokonywany na wniosek producenta rolnego", wyjaśnia resort.

Producent tytoniu będzie musiał się zarejestrować? W ramach walki z szarą strefą

__________________________________
Polska jest importerem netto tytoniu nieprzetworzonego. Tytoń przywożony jest głównie z Afryki, a także Brazylii i USA. W 2016 roku skupiono 29,9 tys. ton tytoniu krajowej produkcji oraz zaimportowano 111 tys. ton, jednocześnie eksport tytoniu nieprzetworzonego wyniósł 27 tys. ton.

Źródło: MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Producent tytoniu będzie musiał się zarejestrować? W ramach walki z szarą strefą - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki