MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura 2021 z matematyki. Pierwsze wrażenia uczniów po egzaminie 4.03.2021. Jak im poszło?

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Trwa maraton próbnych matur. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich mierzą się z zadaniami przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. 4 marca 2021 to już drugi dzień próbnych egzaminów. O godz. 9.00 maturzyści rozpoczęli rozwiązywanie zadań z próbnej matury z matematyki na poziomie podstawowym. Jakie są ich wrażenia? I jak egzamin ocenia nauczyciel matematyki?

Tegoroczni maturzyści mają za sobą już kolejny próbny egzamin. 4.03. 2021 odbyła się próbna matura z matematyki – przedmiotu, który wielu młodym ludziom spędza sen z powiek. Uczniowie musieli m.in. obliczyć, ile na początku kosztowała maseczka medyczna, skoro po podwyżce jej cena wynosiła 106,40 zł, a zdrożała o 40 proc. Jak sobie poradzili? Jak oceniają to i inne zadania?

„Zadania były przyjemne” - komentują na gorąco maturzyści

O pierwsze wrażenia tuż po wyjściu z sali zapytaliśmy w II LO w Gdyni.

- Ogólnie matematyka to dla mnie bardzo przyjemny przedmiot. Ogólnie arkusz wydawał się w porządku. Większość zadań zamkniętych związana była z ciągami. Czas też był odpowiednio dostosowany do ilości i trudności zadań. Cieszę się, że zostały jeszcze dwa miesiące na powtórkę, po próbnej maturze będę wiedzieć, nad czym jeszcze powinnam popracować – mówi Roksana Sturtz, tegoroczna maturzystka.

Jej koleżanka, Marianna Jakus dodaje:

- Ogólnie wrażenia mam dość pozytywne. Większość zadań była bardzo przyjemna. Najtrudniejsze były chyba zadania otwarte z dowodami, ponieważ to materiał, który dopiero zaczęliśmy przerabiać na zajęciach.

Z kolei maturzystka z XV LO w Gdańsku, Maja Konczakowska tak ocenia próbny egzamin z matematyki:

Na pewno było łatwiej na języku polskim. Myślę, że na matematyce lepiej mi poszło. To nie był trudny arkusz, zadania były stosunkowo łatwe. Wczoraj wszyscy bardziej się stresowaliśmy także ze względu na reżim sanitarny, na matematyce już wiedzieliśmy, jak to wszystko wygląda i wydaje mi się, że to także miało wpływ na sam egzamin.

MATURA PRÓBNA Z MATEMATYKI - KLIKNIJ W GALERIĘ I ZOBACZ ODPOWIEDZI!;nf

Próbna matura 2021. Matematyka poziom podstawowy. ARKUSZE CK...

Nauczycielka matematyki omawia próbną maturę 2021 z matematyki

O kilka zdań na temat próbnego arkusza maturalnego poprosiliśmy Małgorzatę Szewalje, nauczycielkę matematyki z XIX LO w Gdańsku. Co sądzi o próbnym egzaminie?

- Wydaje mi się, że większość zadań była typowa. Choć zdarzały się zadania, których wcześniej na maturze nie było. Przykładem może być zadanie nr 14, gdzie uczniowie mieli podane trzy ciągi i wśród nich mieli znaleźć ten, który był ciągiem arytmetycznym. O ile sobie przypominam, wcześniej tego typu zadania w arkuszach się nie pojawiało, ale nie było ono trudne, więc myślę, że uczniowie dali sobie radę – komentuje nauczycielka.

Podkreśla też, że arkusz pasuje do zapowiedzianych standardów z okrojonym materiałem. - Wszystko zgadza się z tym, co, według zapowiedzi, ma pojawić się na maturze w maju - mówi.

A z czym, według nauczycielki z XIX Lo uczniowie mogli mieć problem?

- Kłopotów mogło przysparzać zadanie otwarte - na dowodzenie z planimetrii. Myślę, że z tym uczniowie mogą mieć trudność, ponieważ identyczne zadanie nigdy wcześniej się nie pojawiało. Kłopotliwe mogło być też zadanie ostatnie - z ciągów, gdzie uczniowie mieli najpierw wykorzystać ciąg arytmetyczny, a potem odnieść się do ciągu geometrycznego. Jeżeli maturzyści nie wprowadzą tam dwóch niewiadomych, to mogą się pogubić w rachunkach – mówi matematyczka.

Ale dodaje, że było sporo zadań, które pojawiały się już w latach ubiegłych, np. dotyczące nierówności czy zadanie z równaniem wymiernym.

Jako ciekawostkę nauczycielka podaje fakt, że poprzednich arkuszach można było znaleźć nawiązanie do tego, w którym roku maturzyści rozwiązywali dany arkusz. Bardzo często w którymś z zadań pojawiała się liczba, która była jednocześnie rokiem danej matury, np. 2019, 2018 itp. Tym razem nie pokuszono się o taki zabieg, nawiązano jedynie do aktualnej sytuacji poprzez zadanie z maseczką.

- Arkusza jako takiego nie uważam za trudny, oby taki pojawił się w maju – podsumowuje Szewalje.

Matura 2021: zawężone wymagania

W grudniu 2020 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o okrojeniu wymagań na maturze 2021. Jeżeli chodzi o matematykę, uczniowie będą mieli do rozwiązania więcej zadań zamkniętych, a mniej otwartych. Łącznie do zdobycia będzie maksymalnie 45 punktów, w latach ubiegłych było to 50 punktów.

- W 2021 r. egzaminy zostaną przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Ta jednorazowa zmiana spowodowana jest analizą ubiegłorocznych egzaminów i bieżącą sytuacja epidemiczną – przypomina Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Matury próbne stacjonarnie bądź zdalnie

Odbywające się właśnie egzaminy próbne mogą być przeprowadzane stacjonarnie w pełnym reżimie sanitarnym lub zdalnie. Test diagnostyczny to informacja dla uczniów i nauczycieli, które wiadomości i umiejętności zostały już opanowane w stopniu zadowalającym, a które wymagają jeszcze doskonalenia. MeiN rekomenduje, aby nauczyciele nie wystawiali z tych testów ocen cząstkowych. Egzaminy próbne są dobrowolne dla ucznia. Próbne matury potrwają do 16 marca 2021.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki