Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem z godzinami dla seniorów. Opiekunki osób starszych nie mogą zrobić zakupów w godz. 10-12. To utrudnia im niesienie pomocy

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Godziny dla seniorów - w godzinach 10-12 zakupy spożywcze mogą robić jedynie osoby po 60 rokiem życia
Godziny dla seniorów - w godzinach 10-12 zakupy spożywcze mogą robić jedynie osoby po 60 rokiem życia Tomasz Czachorowski
Wprowadzenie tzw. godzin dla seniorów, utrudniają pracę opiekunom osób starszych. Zdarza się, że ekspedientki, a nawet sami klienci, wypraszają ich ze sklepów. Rozporządzenie tego nie reguluje. W zależności od sieci handlowej, rozwiązania są inne.

Opiekunowie mają problem z godzinami dla seniorów

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bytowie ma pod opieką 31 osób starszych. Usługi opiekuńcze prowadzone są przez 10 osób zatrudnionych przez Centrum Integracji Społecznej w Bytowie. Z kolei w Miastku, w zależności od miesiąca, opiekunek jest od 8 do 10.

- Każdego dnia pod opieką mam od pięciu do sześciu seniorów. Każda z tych osób ma inne potrzeby i jest w innym stanie zdrowotnym. Każdy mieszka w innej części miasta. Zdarza się, że idąc do kolejnego podopiecznego, robię dla niego po drodze zakupy. Czasem zdążę do godz. 10.00, ale nie zawsze. Wcześniej, kiedy obowiązywały „godziny dla seniorów” byłam wypraszana ze sklepów, bo nie mam więcej niż 60 lat. Nie pomagało nawet zaświadczenie wydane przez ośrodek pomocy społecznej, że jestem opiekunką. Nic nie wskórałam, starając się wyjaśnić, że taką mam pracę. To dla nas naprawdę duży problem – zaznacza jedna z opiekunek w powiecie bytowskim.

I faktycznie, stosowne zaświadczenia otrzymują wszystkie panie opiekujące się seniorami w domach w mieście i gminie Miastko.

- Na razie problemu takiego nie mamy. Nikt nam go nie zgłaszał. Jeśli jednak się pojawi, będziemy chyba dzwonić do kierowników sklepów – zastanawia się Wiesław Wójtowicz z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miastku.

W Bytowie z kolei Centrum Integracji Społecznej na razie przestawiło grafik tak, by żadna z opiekunek nie musiała robić zakupów w godz. 10.00-12.00.

- Jedna z naszych opiekunek obawiała się, że zostanie wyproszona ze sklepu, więc przygotowaliśmy dla niej stosowne zaświadczenie. Sytuacja może być jednak dramatyczna jeśli na kwarantanne trafi któraś z opiekunek - martwi się Lucyna Rakowicz z CIS w Bytowie.

Problem z godzinami dla seniorów. Jak jest w Lidlu i Biedronce?

Tymczasem sieci handlowe starają się uzupełnić lukę w rozporządzeniu premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącym wprowadzenia „godzin dla seniorów”. I tak na przykład Lidl ma kasy pierwszeństwa.

- We wszystkich sklepach Lidl niezmiennie funkcjonują kasy pierwszeństwa dedykowane:

  • wolontariuszom wspierającym seniorów w dokonywaniu zakupów spożywczych,
  • pracownikom sektora opieki medycznej (lekarzom, pielęgniarkom i pielęgniarzom, ratownikom medycznym) oraz
  • przedstawicielom pozostałych służb (strażakom, policjantom, żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej czy strażnikom miejskim) niosącym pomoc osobom starszym lub tym przebywającym na kwarantannie

– wylicza Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska.

Zupełnie inne rozwiązanie proponuje sieć Biedronka.

- Już w marcu zainicjowaliśmy akcję „Czas na pomaganie seniorom”, czyli program łączący seniorów z wolontariuszami gotowymi dostarczać zakupy do ich domów - informuje Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka. - Do tej pory swój udział do akcji zgłosiło prawie 20 tys. osób. Ponadto Biedronka robi wszystko, żeby zwiększać bezpieczeństwo zakupów wydłużając godziny otwarcia sklepów.

- Jako pierwsi podjęliśmy decyzję o wydłużeniu czasu pracy naszych sklepów zarówno w kwietniu, jak i teraz - od 10 października 2,6 tys. placówek sieci działa co najmniej do godz. 23.00, a część sklepów sieci Biedronka jest czynna całodobowo. Jest to powrót do Akcji 24, która podczas pierwszej fazy pandemii zdała egzamin i umożliwiła naszym klientom robienie bezpieczniejszych zakupów – dodaje Marcin Hadaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki