Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent podpisał ustawę „Apteka dla aptekarza"

Aga
Po wejściu przepisów w życie aptekę będą mogli prowadzić tylko farmaceuci
Po wejściu przepisów w życie aptekę będą mogli prowadzić tylko farmaceuci SłAwomir Kowalski
Prezydent zrobił to, mimo sprzeciwów organizacji pracodawców i posłów opozycji, którzy chcieli wprowadzić inne poprawki.

Zgodnie z przewidywaniem prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację ustawy o prawie farmaceutycznym znaną pod hasłem „apteka dla aptekarza". Apelowali o to do niego m.in. farmaceuci ze Śląskiej Izby Aptekarskiej. Po wejściu przepisów w życie aptekę będą mogli prowadzić tylko farmaceuci. Zacznie obowiązywać za miesiąc.

CZYTAJCIE TEŻ:
Wielka rewolucja w aptekach
Prezydencie, nie podpisuj! Uratujesz 30 procent aptek

Zapisy ustawy były zgodne w wyborczymi obietnicami Prawa i Sprawiedliwości. Podczas głosowanie nie uwzględniono żadnych poprawek opozycji. Teraz na rynku aptecznym czeka nas wielka rewolucja. Apteki prowadzone dziś przez niefarmaceutów stale będą znikać i ulegać likwidacji.

- Rozwój sieci aptecznych przyczynił się do unowocześnienia branży aptecznej, upowszechnił wysokie standardy w zakresie obsługi pacjentów i przestrzegania prawa pracy, przede wszystkim jednak doprowadził do spadku cen leków nierefundowanych, które stanowią większość medykamentów sprzedawanych w aptekach -pisali do premier Szydło pracodawcy - przeciwnicy zmian.

– Od dnia wejścia w życie ustawy aptekę (maksymalnie 4 apteki) będzie mógł otworzyć tylko aptekarz lub spółka jawna lub partnerska aptekarzy (farmaceutów posiadających czynne prawo wykonywania zawodu). Będą obowiązywały zasady demografii i geografii aptek, ale ze względu na ważny interes pacjentów minister zdrowia będzie mógł wyrazić indywidualną zgodę na uruchomienie apteki – mówi dr Piotr Brukiewicz, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, która skierowała właśnie do prezydenta Dudy pismo z prośbą o podpisanie ustawy.

Zgodnie z nią, nowa apteka nie powstanie w gminach, gdzie liczba mieszkańców przypadających na jedną aptekę jest mniejsza niż 3 tysiące oraz gdy kolejna apteka znajduje się w odległości do 500 metrów. De facto oznacza to zamrożenie rynku. Zresztą wystarczy policzyć placówki na głównych ulicach miast. Jest ich naprawdę dużo. Właściciele aptek indywidualnych cieszą się z tego rozwiązania, bo konkurują z sieciówkami i zbyt często tę walkę przegrywają.

Z informacji uzyskanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że w Polsce działa 14,7 tys. aptek i punktów aptecznych. Najwięcej w województwach mazowieckim i śląskim (ok. 1,7 tys.). W Polsce jedna apteka przypada średnio na 2,6-2,7 tysiąca mieszkańców. Dla porównania – w krajach UE średnia wynosi 4,5 tys. osób, a w przypadku konkretnych krajów ta liczba waha się od 2,2 tys. (Belgia) do 7,5 tys. (Szwecja).

Polskie apteki w 96 proc. są własnością polskich przedsiębiorców – zarówno farmaceutów, jak i osób niebędących farmaceutami. Około dwie trzecie aptek należy do indywidualnych właścicieli, a jedna trzecia działa jako sieci apteczne. Najczęściej są to małe, lokalne, polskie przedsiębiorstwa, liczące od kilku do kilkunastu aptek. Polski rynek apteczny scharakteryzowany został jako niezwykle konkurencyjny i rozdrobniony – zaledwie cztery podmioty posiadają powyżej 100 aptek w skali kraju.

W 2016 roku Polacy wydali 31 miliardów złotych na leki bez recepty. Dlaczego zamiast iść do lekarza, próbujemy leczyć się sami? Mówią pulmonolog, dr Tadeusz M. Zielonka, oraz psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz.
ZOBACZCIE FILM:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Prezydent podpisał ustawę „Apteka dla aptekarza" - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki