reklama

Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dr Thomas Bach doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 
Dr Thomas Bach doktorem honoris causa UG Karolina Misztal
Doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał dr Thomas Bach, prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Senat UG nadał to najwyższe akademickie za działanie na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie oraz wkład w rozwój międzynarodowego ruchu olimpijskiego. Dołączył do zaszczytnego grona 65 innych osób wyróżnionych w ten sposób przez gdańską uczelnię.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego doktorowi Bachowi odbyła się w Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku. Senat UG nadał mu to najwyższe akademickie wyróżnienie za wkład w rozwój międzynarodowego ruchu olimpijskiego oraz za działanie na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie.

Dr Thomas Bach, obecnie prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, jest utytułowanym sportowcem, byłym mistrzem olimpijskim, światowej sławy promotorem sportu i wybitnym prawnikiem. Zasłynął z zaangażowania w działania na rzecz sportu wyczynowego, propagowanie etyki rywalizacji sportowej (szczególnie walka z dopingiem) oraz działania na rzecz równego traktowania sportowców z całego świata.

Senat Uniwersytetu Gdańskiego to najwyższe akademickie wyróżnienie nadał mu za wkład w rozwój międzynarodowego ruchu olimpijskiego oraz działanie na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie.

Laudację wygłosił prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, dyrektor Instytutu Politologii UG.

– Walory osobiste dr. Bacha wskazują na jego nieprzeciętną wszechstronność, wielorakie kompetencje i formy zaangażowania, szczególnie na jedność, trwałość i tożsamość postawy etycznej oraz mocnego charakteru - mówił. - Mistrz olimpijski, a jednocześnie wybitny prawnik i menedżer oraz niepospolity kreator i działacz światowego ruchu olimpijskiego – wszystkie te formy aktywności wskazują na nieprzypadkowy zestaw cnót.

– To wielki zaszczyt dla mnie być dzisiaj z wami tu, na Uniwersytecie Gdańskim - powiedział Thomas Bach. - Jest to tym większy przywilej, że otrzymuję doktorat honoris causa na uniwersytecie cieszącym się tak wielką renomą w Polsce, Europie i na świecie. W imieniu ruchu olimpijskiego z ogromną wdzięcznością i z szacunkiem przyjmuję to wyróżnienie od waszego prestiżowego uniwersytetu.

- Solidarność to kolejna ważna wartość naszego uniwersytetu, która rezonuje szczególnie tutaj, w Gdańsku, mieście wolności, gdzie narodził się ruch Solidarności - dodał. - Wszystkie te wartości są kluczowe również dla ruchu olimpijskiego. Nadrzędną misją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest dążenie do tego, by sport służył pokojowemu rozwojowi ludzkości.

Bach jest 66. osobą, która otrzymała tytuł doktora honoris causa tego uniwersytetu. Na liście tej znajdują się już m.in. Eugeniusz Kwiatkowski, François Mitterrand, Leszek Kołakowski, Norman J.R. Davies, Madeleine Albright, Ryszard Kapuściński i Tadeusz Różewicz.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie tego wyróżnienia:

– Dla rodziny olimpijskiej to wielki zaszczyt, że Uniwersytet Gdański pozwolił uhonorować najwybitniejszego sternika światowego olimpizmu - mówił. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej pięknej uroczystości.

Doktor Thomas Bach, w podziękowaniu dla Uniwersytetu Gdańskiego za inicjatywę uhonorowania go tytułem doktora honoris causa, na ręce JM Rektora UG prof. dra hab. Jerzego Piotra Gwizdały, przekazał specjalną statuetkę – popiersie Pierre'a de Coubertina, założyciela Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

O oprawę muzyczną w czasie uroczystości zadbał Akademicki Chór UG pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka oraz kwartet smyczkowy Golden Gate String Quartet. Na zakończenie Akademicki Chór UG zaśpiewał nieoficjalny hymn mistrzów sportu - „We are the Champions”.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No i Bach [wulgaryzm]em w piach!

Dodaj ogłoszenie