Po ubiegłorocznym przejęciu przez państwo terenów Westerplatte, następnym krokiem było ogłoszenie przez ministra obrony narodowej, że już nie Miasto Gdańsk, ale Wojsko Polskie będzie jedynym organizatorem uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Według ministra Błaszczaka celem odebrania miastu po 20 latach prawa organizowania uroczystości było sprawienie, by "obchody miały charakter państwowy, nie były wydarzeniem wyłącznie o skali lokalnej".
List Aleksandry Dulkiewicz do Mariusza Błaszczaka
W czwartek 06.08.2020 r. władze Gdańska upubliczniły list, jaki w tej sprawie do Mariusza Błaszczaka wysłała Aleksandra Dulkiewicz, proponując, by uroczystości zostały zorganizowane wspólnie przez miasto i wojsko.
- Chciałabym nawiązać do naszego niedawnego spotkania przy Pomniku Powstania Warszawskiego 31 lipca i odbytej przy tej okazji krótkiej rozmowy - pisze prezydent Dulkiewicz. - Utwierdziła mnie ona w przekonaniu, że nie do końca zdaje Pan sobie sprawę ze skali zaangażowania przedstawicieli Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w organizację wydarzenia na Westerplatte. Takiego przekonania nabrałam już po lekturze Pańskiego twitta, dlatego też chciałabym pokrótce poinformować Pana, jaki, od wielu już lat, jest udział armii w przygotowaniu i przeprowadzaniu organizowanego w Gdańsku na Westerplatte upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej. Gwoli sprawiedliwości trzeba zauważyć, że formacje podległe Pańskiemu resortowi od wielu lat odgrywają tu podmiotową, a nie przedmiotową rolę.
Aleksandra Dulkiewicz przypomina, że przygotowania do obchodów na Westerplatte zaczęły się już pod koniec ubiegłego roku w ścisłej współpracy z Komendą Garnizonu Gdynia i Komendą Garnizonu Gdańsk, a w konsultacjach uczestniczyły Departament Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON oraz z Centrum Operacyjnym ministerstwa.
"Na wniosek Miasta udział armii w organizacji jubileuszu na Westerplatte wpisany zostaje do „Ramowego Programu Obchodów Świąt Narodowych, Wojskowych Oraz Rocznic Historycznych z Udziałem Pododdziałów Jednostek Wojskowych Garnizonu Gdynia w … roku” realizowanych siłami Marynarki Wojennej oraz Dowództwa Garnizonu Gdańsk. Data 1.09.2020 ponownie uwzględniona została w tegorocznym harmonogramie. Zgodnie z tym oficjalnym dokumentem, potwierdzonym podpisem Dowódcy Garnizonu Gdynia kontradmirała Mirosława Jurkowlańca ustalono, że w roku 2020 na Westerplatte w dniu 1 września Miasto Gdańsk wspierać będą m. in. Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, poczet sztandarowy Komendy Portu Wojennego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Podobny schemat współpracy ma miejsce przy opracowaniu „Scenariusza uroczystości z okazji 80. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę organizowanych w dniu 01 września … roku na Westerplatte w Gdańsku”. Jest to przykład harmonijnej, opartej na zaufaniu i szacunku kooperacji miasta Gdańsk z Dowództwem Garnizonu Gdańsk. Komendant garnizonu opracowuje scenariusz, który następnie, po wewnętrznej weryfikacji w MON jest ostatecznie zatwierdzany przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przypomnijmy, że dokument ten, określający kształt ceremoniału wojskowego, stanowi osnowę całego wydarzenia i jest podstawą jej przebiegu. " - czytamy w liście do szefa MON.
To wszystko - zdaniem prezydent Gdańska - wyraźnie pokazuje, że udział Wojska Polskiego w obchodach na Westerplatte nie jest żadnym novum, ale standardem.
- Jeśli jednak Pan Minister ma wizję rozbudowy formuły obecności przedstawicieli formacji zbrojnych podczas uroczystości na Westerplatte, chętnie je poznamy - deklaruje Aleksandra Dulkiewicz. - Zapraszam do rozmowy na ten temat, może chciałby Pan zaproponować elementy, które dodadzą wydarzeniu jeszcze bardziej uroczystej wymowy. Z radością poznam Pańskie sugestie i propozycje - jesteśmy otwarci na dyskusję, bo w dobie niebezpiecznych podziałowi wszechobecnej polaryzacji konsensus jest dla nas prawdziwą wartością.
- Chcemy, aby Westerplatte było elementem jednoczącym Polaków. Wszak to z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza, już w 1999 roku wspólnie z harcerzami rozpoczęliśmy na Westerplatte tradycję oddawania hołdu żołnierzom i ofiarom II wojny światowej.Dodatkowo w dobie walki z koronawirusem, z życzliwym logistycznym wsparciem armii, będziemy w stanie tak zorganizować nasze wspólne obchody, aby jak najwięcej osób mogło w bezpieczny sposób godnie oddać hołd polskim bohaterom.
List skierowany do Mariusza Błaszczaka jest kolejną, być może już ostatnią próbą rozwiązania sporu o obchody rocznicy wybuchu wojny.
- Najpierw, w połowie czerwca poszło zaproszenie do wszystkich, najważniejszych w państwie osób - przypomina Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska. - Po wyborach pani prezydent wysłała list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego, a przy okazji uroczystości z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego spotkała się z ministrem Mariuszem Błaszczakiem. Teraz zdecydowała się wysłać list. Niestety, na razie nie ma na te propozycje żadnej odpowiedzi.
Wojciech Kossakowski - 3 konkrety dla WiM
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?