Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Gdańska zwraca się do szefa MON z propozycją wspólnego zorganizowania obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody na Westerplatte
80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody na Westerplatte Karolina Misztal
Na trzy tygodnie przed obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej Aleksandra Dulkiewicz podjęła prawdopodobnie ostatnią próbę porozumienia się z MON w sprawie wspólnego zorganizowania uroczystości na Westerplatte. Po tym jak pod koniec lipca na twitterze Mariusz Błaszczak napisał "Uroczystości zorganizuje Wojsko Polskie. Odpolitycznimy Westerplatte”, władze Gdańska wyciągają rękę do zgody.

Po ubiegłorocznym przejęciu przez państwo terenów Westerplatte, następnym krokiem było ogłoszenie przez ministra obrony narodowej, że już nie Miasto Gdańsk, ale Wojsko Polskie będzie jedynym organizatorem uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Według ministra Błaszczaka celem odebrania miastu po 20 latach prawa organizowania uroczystości było sprawienie, by "obchody miały charakter państwowy, nie były wydarzeniem wyłącznie o skali lokalnej".

List Aleksandry Dulkiewicz do Mariusza Błaszczaka

W czwartek 06.08.2020 r. władze Gdańska upubliczniły list, jaki w tej sprawie do Mariusza Błaszczaka wysłała Aleksandra Dulkiewicz, proponując, by uroczystości zostały zorganizowane wspólnie przez miasto i wojsko.

- Chciałabym nawiązać do naszego niedawnego spotkania przy Pomniku Powstania Warszawskiego 31 lipca i odbytej przy tej okazji krótkiej rozmowy - pisze prezydent Dulkiewicz. - Utwierdziła mnie ona w przekonaniu, że nie do końca zdaje Pan sobie sprawę ze skali zaangażowania przedstawicieli Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w organizację wydarzenia na Westerplatte. Takiego przekonania nabrałam już po lekturze Pańskiego twitta, dlatego też chciałabym pokrótce poinformować Pana, jaki, od wielu już lat, jest udział armii w przygotowaniu i przeprowadzaniu organizowanego w Gdańsku na Westerplatte upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej. Gwoli sprawiedliwości trzeba zauważyć, że formacje podległe Pańskiemu resortowi od wielu lat odgrywają tu podmiotową, a nie przedmiotową rolę.

Aleksandra Dulkiewicz przypomina, że przygotowania do obchodów na Westerplatte zaczęły się już pod koniec ubiegłego roku w ścisłej współpracy z Komendą Garnizonu Gdynia i Komendą Garnizonu Gdańsk, a w konsultacjach uczestniczyły Departament Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON oraz z Centrum Operacyjnym ministerstwa.

"Na wniosek Miasta udział armii w organizacji jubileuszu na Westerplatte wpisany zostaje do „Ramowego Programu Obchodów Świąt Narodowych, Wojskowych Oraz Rocznic Historycznych z Udziałem Pododdziałów Jednostek Wojskowych Garnizonu Gdynia w … roku” realizowanych siłami Marynarki Wojennej oraz Dowództwa Garnizonu Gdańsk. Data 1.09.2020 ponownie uwzględniona została w tegorocznym harmonogramie. Zgodnie z tym oficjalnym dokumentem, potwierdzonym podpisem Dowódcy Garnizonu Gdynia kontradmirała Mirosława Jurkowlańca ustalono, że w roku 2020 na Westerplatte w dniu 1 września Miasto Gdańsk wspierać będą m. in. Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, poczet sztandarowy Komendy Portu Wojennego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Podobny schemat współpracy ma miejsce przy opracowaniu „Scenariusza uroczystości z okazji 80. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę organizowanych w dniu 01 września … roku na Westerplatte w Gdańsku”. Jest to przykład harmonijnej, opartej na zaufaniu i szacunku kooperacji miasta Gdańsk z Dowództwem Garnizonu Gdańsk. Komendant garnizonu opracowuje scenariusz, który następnie, po wewnętrznej weryfikacji w MON jest ostatecznie zatwierdzany przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przypomnijmy, że dokument ten, określający kształt ceremoniału wojskowego, stanowi osnowę całego wydarzenia i jest podstawą jej przebiegu. " - czytamy w liście do szefa MON.

To wszystko - zdaniem prezydent Gdańska - wyraźnie pokazuje, że udział Wojska Polskiego w obchodach na Westerplatte nie jest żadnym novum, ale standardem.

- Jeśli jednak Pan Minister ma wizję rozbudowy formuły obecności przedstawicieli formacji zbrojnych podczas uroczystości na Westerplatte, chętnie je poznamy - deklaruje Aleksandra Dulkiewicz. - Zapraszam do rozmowy na ten temat, może chciałby Pan zaproponować elementy, które dodadzą wydarzeniu jeszcze bardziej uroczystej wymowy. Z radością poznam Pańskie sugestie i propozycje - jesteśmy otwarci na dyskusję, bo w dobie niebezpiecznych podziałowi wszechobecnej polaryzacji konsensus jest dla nas prawdziwą wartością.

- Chcemy, aby Westerplatte było elementem jednoczącym Polaków. Wszak to z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza, już w 1999 roku wspólnie z harcerzami rozpoczęliśmy na Westerplatte tradycję oddawania hołdu żołnierzom i ofiarom II wojny światowej.Dodatkowo w dobie walki z koronawirusem, z życzliwym logistycznym wsparciem armii, będziemy w stanie tak zorganizować nasze wspólne obchody, aby jak najwięcej osób mogło w bezpieczny sposób godnie oddać hołd polskim bohaterom.

List skierowany do Mariusza Błaszczaka jest kolejną, być może już ostatnią próbą rozwiązania sporu o obchody rocznicy wybuchu wojny.

- Najpierw, w połowie czerwca poszło zaproszenie do wszystkich, najważniejszych w państwie osób - przypomina Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska. - Po wyborach pani prezydent wysłała list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego, a przy okazji uroczystości z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego spotkała się z ministrem Mariuszem Błaszczakiem. Teraz zdecydowała się wysłać list. Niestety, na razie nie ma na te propozycje żadnej odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaki olej do smażenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki