Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Gdańska znowu zaprasza gminy z NORDY do współpracy z GOM [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Niech rok 2015 zostanie zapamiętany w kraju jako rok metropolii trójmiejskiej – m.in. takie życzenia, składali sobie w piątek uczestnicy IV Metropolitalnego Spotkania Noworocznego, zorganizowanego w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Być albo nie być w Trójmieście to pytanie retoryczne, bo Gdańsk, Gdynia, Sopot, ale także nieodległe od nich inne samorządy, będą się rozwijały, funkcjonowały zapewne w dobrej kondycji. Chodzi jednak o to, by ta egzystencja była jak najbardziej godna, dostatnia. Liczy się też jakość istnienia, wygoda życia. A ten wyższy poziom może dać metropolia. Do jej utworzenia potrzebna jest zgoda, współdziałanie samorządów.

- Jak dotychczas, ta współpraca, porozumiewanie się, są w obrębie Trójmiasta dość dobre i stawiane w skali kraju za wzór – powiedział Paweł Orłowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju. - Współdziałanie musi jednak zostać bardziej sformalizowane. To ważne jest nie tylko przy sięganiu po unijne pieniądze, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju.

W piątek, 9 stycznia miało się odbyć Walne Zebranie Członków Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego i wybory nowych władz tego stowarzyszenia. Z uwagi jednak na konieczność lepszego porozumiewania się między samorządami w Trójmieście i okolicach, a zwłaszcza między Gdynią i Gdańskiem, czyli między Gdańskim Obszarem Metropolitalnym (GOM) i Metropolitalnym Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA, to zebranie zostało przesunięte na koniec lutego 2015 roku.

Termin Walnego Zebrania Członków zmienił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przewodniczący zarządu stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny. Prezydent powiedział, że stoimy przed momentem zwrotnym. Co dalej, jak zagospodarować około miliarda złotych, w jakiej formule organizacyjnej? Mamy trzy rozwiązania – mówił prezydent Adamowicz. Pierwsze, działać tak jak do tej pory, czyli w oparciu o dotychczasowe porozumienie: związek ZIT.

Jak czytamy na stronie internetowej , Związek ZIT Obszaru Metropolitalnego powołano do życia 14 lutego 2014 r. To instytucja, której utworzenia wymagało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Kluczowym zadaniem ZIT jest zwiększenie wpływu miast i powiązanych z nimi obszarów funkcjonalnych na sposób realizacji działań wspieranych w ramach polityki spójności – mówiąc wprost, chodzi o współdecydowanie, jakie przedsięwzięcia będą finansowane z funduszy unijnych.

Zadaniem Związku ZIT jest także promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych. W zamian za sformalizowanie współpracy i określenie strategicznych celów rozwoju, rząd daje metropoliom dodatkowe pieniądze na inwestycje w latach 2014-2020. W przypadku naszej , trójmiejskiej metropolii chodzi o sumę przekraczającą 1 mld zł. Przewodniczącym Zarządu Związku ZIT jest prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wiceprzewodniczącym – prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Drugie rozwiązanie, to według Pawła Adamowicza - przekształcić GOM w szerszą formułę organizacyjna, dostępną dla innych samorządów, z NORDY, w drodze kompromisu politycznego.

Po trzecie – obok Nordy i GOM można powołać stowarzyszenie techniczne, logistyczne które zajmie się zagospodarowywaniem miliarda złotych na zintegrowane inwestycje terytorialne (ZIT) w obrębie obszaru metropolitalnego Trójmiasta; wykona te zadania do 2022 roku.

Zdaniem prezydenta Pawła Adamowicza, najkorzystniejsze jest drugie rozwiązanie.

- Jesteśmy otwarci – mówił Paweł Adamowicz podczas IV Metropolitalnego Spotkania Noworocznego, w którym uczestniczyli m.in. reprezentanci Gdyni. - Czyli nie chcemy zapraszać do ukończonego w pełni domu, ale do tylko częściowo urządzonego, by go wspólnie dalej doskonalić, na zasadach uzgodnionych w drodze kompromisu. Jeszcze przed Walnym Zebraniem Członków możemy przyjąć do GOM nowych członków, którzy na równych prawach z dotychczasowymi członkami wspólnie z nami dokonają takich zmian w statucie GOM, które wcześniej, w drodze rozmów na zasadzie okrągłego stołu, zostaną uzgodnione. Następnie, od samego początku, władze nowej kadencji starego/nowego stowarzyszenia, będą funkcjonować w noparciu o poprawiony czy zmieniony statut GOM. Taka jest oferta polityczna – dodał prezydent Gdańska.

Jak będzie – zobaczymy. Do nowego terminu Walnego Zebrania Członków Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego jest jeszcze kilka tygodni – na rozmowy pomiędzy zainteresowanymi ugrupowaniami GOM i NORDA.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki